298) ORTAK TÜRK TARİHİ OKUTALIM

Yayin Tarihi 22 Mayıs, 2012 
Kategori SİYASİ

ORTAK TÜRK TARİHİ OKUTALIM

image00118.jpg

Azerbaycan parlamentosunda milletvekili olan Prof. Jale Aliyeva, Türk devletlerinin ortak tarih ve coğrafya kitapları kullanması gerektiğini savundu.

 

Haber sitesi Gün.Az’ye konuşan Aliyeva, özetle şunları söyledi:

“Sovyetler döneminde bu bölgede yaşayan Türkler, Azerbaycan Türkleri de dahil olmak üzere kendi ulusal tarihleri ve kökenleri hakkında çok farklı şeyler öğrendiler. Okul kitaplarımızda hâlâ bizi İranlılarla, Albanlarla ilişkilendirmeye çalışan Sovyet propagandasının izleri var. Sadece dil ve edebiyat değil, Türk milletlerinin tarih ve coğrafyasını konu alan kitapların da yayınlanması için büyük bir ihtiyaç duyuluyor.

Hepimizin Altaylardan gelen Türkler olduğumuz gerçeği uzun süre bizden gizlendi. Sovyet gizli servisi KGB, Türk dili ile ilgili konuları ‘Doğu ülkeleri edebiyatı’ diye genel bir başlık içine atıp kendi dilek ve çıkarları doğrultusunda istediklerini yazdı. Bu yüzden tüm Türk cumhuriyetlerinin özellikle tarih alanında yeni ve ortak bir kitap için çaba göstermesi gerektiğine inanıyorum. Bu konuya hükümetler düzeyinde eğilinirse hepimiz fayda sağlarız.”

http://www.hurriyet.com.tr/planet/20601953.asp

 

Paylaş:

Yorumlar

“298) ORTAK TÜRK TARİHİ OKUTALIM” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 22 Mayıs, 2012 13:04

    KESKE MÜMKÜN OLSA**KESKE ÜNİV.EGİTİM*SİSTEMİMİZ DEGSİTRİRLSE**KESKE..AH!KESKE…YABANCILARIN ENSEMİZDEKİ NEFESLERİ BİR GİTSE**AHH!NE OLURDU?ÖZGÜR OLABİLSEYDİK**NE OLURDU YARABBİM(*

  2. Mevlüt Uluğtekin Yılmaz yorum tarihi 22 Mayıs, 2012 19:04

    Harika olur. Geç kalınmış bir iş.
    Bu doğru ve yapılması gerekli konuyu dile getirdiği için Aliyeva Hanımefendiyi kutluyorum.
    Ayrıca böylesi önemli bir haberi sitesinde yayımladığı için sevgili Yılmaz Karahan’a esenlikler diliyorum.

Yorum yap