295) FİTNE ATEŞİ

Yayin Tarihi 2 Mayıs, 2012 
Kategori SOSYAL

 

FİTNE ATEŞİ

image0011.jpg

Ülkemizde yıllardır süre gelen ayrıştırma, bölme ve parçalama fitne ateşine bir yenisinin daha eklenme çabasını görüyoruz!

Halkımız; hoş görüsü, sabrı ve devletine olan güveni ile Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Müslim-Gayrimüslim gibi fitnelere her zaman tedbirli yaklaşmıştır. Toplum vicdanında yaralar açmasına rağmen kalıcı bir ayrıştırma olmamıştır. Bu gerginliği yaratan odaklar şimdi de Türk futboluna el atmışlar gibime geliyor…

Şike davasına, akli ve yasal delillerle bakıldığında bu sportif davanın bu kadar sürüncemede kalmasının, futbol federasyonu yönetimlerinin değişmesinin mantıklı hiçbir açıklaması yoktur. Burada öncelikle şunu belirtmek isterim ki; iddiada adı geçen kulüplerin ve tutuklu olan kişilerin ceza alması gerekir diye de bir anlayışımız yoktur. “Şike vardır yoktur” konusu da bizi çok aşar. Bu hususta harici fikir beyan etmek “abesle iştigal etmek” olur.

Halkımızın ve yetkililerin dikkatine sunmak istediğim görüşüm şudur:

Fitne ateşini elinde bulunduran odaklar;

— Takım taraftarlarının sevgileri istismar edilerek sokaklara dökülmesini sağlamak.

— Taraftarlara haklı veya haksız olduğunu bilmeden, rakip takımları ve kurumları itham ettirmek.

— Taraftarlar arasında düşmanlık duyguları yarattırmak.

— Hukuka karşı güvensizlik ortamı doğurtturmak.

İstemektedir…

Dünlerde Fenerbahçe taraftarları sokaklara çıkmış tepkilerini ifade etmişti. Bugün ise Galatasaray taraftarları haksızlığa maruz kaldığını haykırmak için sokaklarda! Yarınlarda ise başka takım taraftarları sokaklara dökülebilir! Bu tepkiler demokratik bir hak olarak görülebilir. Evet! Bir haktır. Ve yapılmalıdır… Ancak taraftarlar haklı olduklarını ifade ederken diğer takımları düşman olarak ilan etmeleri ve barışmayacak düzeyde söylemlerde gerginlik yaratmaları büyük bir tehlikenin işaretleridir. Bugün söylemlerde olan çatışmalar, yarın eylemlere dönüşebilir!

Bu sürecin uzatılması, sulandırılması ve istismar edilmesine daha fazla fırsat verilmemeli, kirli eller ve eldivenleri yok edilmelidir. İnsanlarımızın da rakip takım taraftarlarını düşman olarak değerlendirmemesi gerekmektedir.

Ülkemizin birliği ve bütünlüğünü bozucu her türlü fitne ateşini söndürmek vatandaşlık görevimizdir.

Bütün takımlarımıza ve taraftarlarına saygılar, sevgiler.

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“295) FİTNE ATEŞİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Fitne ate yorum tarihi 3 Mayıs, 2012 01:05

    […] B

Yorum yap