292) KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI: “TÜRK BİRLİĞİNİ YAPMALIYIZ”

Yayin Tarihi 12 Ocak, 2012 
Kategori SİYASİ

 

“Ulu Türk kağanlığını kuramasak bile kuvvetli bir

Türk birliği yapmalıyız”

image00113.jpg

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, “Ulu Türk kağanlığını kuramasak bile en azından kuvvetli bir Türk birliğini yapmalıyız. Ancak bunun için sadece Türkiye’nin değil, diğer Türk Cumhuriyetlerinin de sağlam ve ayakta durması lazım” dedi.

 

Atambayev, TBMM Genel Kuruluna Türkiye Türkçesi ile hitap etti. Bir kabristanda, birbirlerine sırtını dayayarak düşmanlarına ok atan iki Türk askerinin taşın üzerine çizilmiş resimlerinin bulunduğunu ifade eden Atambayev, “İşte buna arkadaşların dayanışması denir. İşte bu anlayış ile ulu Türk kağanlığı kurulmuş ve 200 sene ayakta kalmayı başarmıştır. Türk Türk’ü sırtından vurmaya başladığında o devlet yıkılmıştır. Türk kağanlığının sınırları, Çin Seddinden Karadeniz’e kadar uzanıyordu. Türkler Orta Asya’yı fethedişlerinin ardından orada kaldılar ve orayı korudular” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Kırgızistan Cumhurbaşkanı’nı ağırladı / Foto Galeri

“Geçmişe tabanca ile ateş edersen, gelecek sana top ile ateş eder” diyen Atambayev, geçmişin korunması gerektiğini ifade etti. Kırgız askerlerinin, kuşatma sırasında İznik şehrinin kapılarını hiç kimseye açmadığını belirten Atambayev, “Orhan Gazi’nin onbinlerce askeri şehit düşmüştü ancak Orhan Gazi sadece Kırgız askerleri için türbe inşa ettirmişti” dedi. Atambayev, düşman orduları 1919’da Anadolu’yu işgal ettiğinde başta Kırgızlar olmak üzere diğer Orta Asya halklarının yardım ettiklerini ve 10 milyon altın topladıklarını bildirdi.

Atambayev, “Bu altın bugünün parasıyla milyarlarca dolar olurdu. Ancak dostluğu ve sevgiyi parayla ölçmek olmaz. Türkiye, Kırgızlar için gökyüzünde uzakta parlayan bir yıldızdır. Gökyüzü kapalı olsa bile bulutların arkasında bir yıldızın parladığını biliyoruz, bu yıldız kardeşimiz, arkadaşımız Türkiye’dir” diye konuştu.

“Tüfek, tabanca, top ve tankla iktidarını kurtaramaz”

Kırgızistan’ı krediler ve maddi destek karşılığında diz üstü çökertmek isteyenler olduğunu dile getiren Atambayev, “Ancak biz Türküz, eski Türküz, hiç bir zaman köle olmayız. Her bir Türk için dik başlı ölmek, diz çöken kölelik yaşamından daha iyidir” dedi. Atambayev, “İktidarın gücü sadece halkların güvenine bağlıdır. Eğer güven yoksa, ne tüfek ne tabanca ne top ne tankla iktidarını kurtaramaz” sözlerini sarf etti.

Atambayev, Türkiye’nin Türk halkları için kutup yıldızı olduğunu söyledi. Atambayev, “Arap baharının” Rusya Başbakanı Vladimir Putin‘in dediği gibi aslında 2010 yılı nisan ayında ülkesinde başladığını belirterek, Rusya’nın Kırgızistan’ın stratejik ortaklardan birisi olduğunu belirtti. Köleliğin ölümden beter olduğunu, Türkler için cehennem olduğunu ifade eden Atambayev, Kırgızların Türk halklarının en eskisi olduğunu belirtti. “Türkiye bizim Anavatanımızdır” diyen Atambayev, “Ancak dostlarım şunları bilelim: Anadolu’ya gelmek üzere atalarımızın yola çıktıkları bir yer var, atalarımız nereden geldi? O da atavatandır, Kırgızistan’dır. Türkiye için bu topraklarda şehit olan atalarımızı unutmayız” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kırgızistan’a ne kadar çok yardımcı olmak istediklerini bildiğini ifade eden Atambayev, “Ulu Türk kağanlığını kuramasak bile en azından Türk devletlerinin kardeşliğini pekiştirmeliyiz, kuvvetli bir Türk birliğini yapmalıyız. Ancak bunun için sadece Türkiye’nin değil, diğer Türk Cumhuriyetlerinin de sağlam ve ayakta durması lazım. Ekonomik yönden gelişmiş ve güçlü devletler olmalı. Sadece bir Türk Cumhuriyeti, Türkiye olursa zor olur” diye konuştu.

Genel Kurul Salonuna TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile birlikte giren Atambayev, Çiçek eşliğinde Genel Kuruldan ayrıldı. (A.A)

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“292) KIRGIZİSTAN CUMHURBAŞKANI: “TÜRK BİRLİĞİNİ YAPMALIYIZ”” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. sedat ergenc yorum tarihi 13 Ocak, 2012 01:26

  aklın, idrakin ve mütemadiyen dönen-dönüşen ve tekerrür eden zamanın gereği olarak nasılsa bir gün Türk devletleri birleşecek. Zamanın idrakine ve tekemmülüne yardımcı olmalı ve bu birlik için çaba sarfedip bu bekleme süresini olabildiğince kısaltmalı…

 2. M.Nihat YILMAZ yorum tarihi 16 Ocak, 2012 15:27

  ÇOCUKLAR GİBİ SEVİNEREK YAZIYORUM,
  Kırgız başkanı Almazbek Atambayev’in,TBMM’inde yaptığı tarihi konuşması çok manidardır.
  Ne şuurlu bir ufuktan Türkiye’ye bakarak söylenen kardeşce güzel cümleler.Özetle;
  -Türkiye dışındaki soydaşlarımız umduğumuzdan daha fazla Türklük şuuruna sahipler,
  -Demir perde,onları köreltmemiş aksine bilemiş,
  -Onlardan öğreneceklerimiz var,
  -Şu anki,TBMM üyelerinin de alacakları dünyaya bakış ve milli birlik şuuru dersleri var.
  Türk birliği için çalışırken,dikkatli olunmalı, fazla ses çıkarmadan,işlerin yürütülmesinde fayda olsa gerektir.
  Bu güzel ifadelerin ardından,dileğimiz odur ki;Rus kültürü kalıntısı; isimlerin sonundaki “ev,ov!” ların,terkedilmesidir.
  Saygılarımla.

Yorum yap