292) BUNLAR NEDİR? NASILDIR?

Yayin Tarihi 24 Mart, 2012 
Kategori SOSYAL

BUNLAR NEDİR? NASILDIR?

image00123.jpg

Ülkemizin gıda sektöründe akıl almaz gelişmeler yaşanıyor… Beslenmemizde olması gerekli olan iki hayvansal ürünün nasıl, nereden olduğuna dair bir cevap arıyorum!

Hayvancılık bitti deniliyor, besici “bittik” diyor!

E, ne olacak? Hükümet et ihtiyacını karşılamak için yurt dışından ithal hayvan getirtiyormuş…

Çarşı, pazarda durum nedir?

Her tarafta et, salam, sosis, sucuk artık işportaya düşecek kadar bol! Hem de etiketler arası rekabetten dolayı indirimli fiyatlar…

Yalnız et ve mamulleri mi?

Süt ve sütgillere ne demeli?

Vitrinler; süt, yoğurt, ayran, peynir, lor, çökelek çeşitleri ile dolu… Hani ülkemizde süt üretimi düşmüş, hayvancılık bitmişti? Bu bolluğun kaynağı nereden geliyor?

Süt mamulleri miadı dolduğunda tüketilmemesi gereken besinlerdir. Bu kadar bol ürünün tüketildiğini sanmıyorum. Tüketilemeyenler nerede hangi işlemlere tabi tutuluyor? Gerçekten sütten üretilmiş ürünleri mi alıyoruz?

Gelelim arıya ve sanat eserine.

Medyadan öğrendiğimiz kadarı ile birçok yaylalarımızda terörden dolayı bal üretiminin yapılamadığı ve kalitesinin düştüğünü, ilgili Bakanlık da destekleme ve yaygınlaştırma çalışmalarını yaptığını öğrenmiştik!

Son zamanlarda televizyonlarda “bir parmakta siz yalayın” diye bal reklamları var! Yalayan vatandaş, memnun ve bahtiyarlık içinde balın çok iyi olduğunu belirtiyor… Belki de dedikleri gibidir. İnşallah da öyledir. Ülkemizde bal üretiminin kaliteli ve bol olmasından sevinç duyarız.

İlginç olan durum, 4 kilo bal alana 1 kilo bedava kampanyası! Bu nasıl iş? Bir bidon su baldan daha pahalıya geliyor! Bu kadar bol bal nerede üretildi? Bakanlık bu balın kalitesini ve içeriğini tespit etti mi?

Soru-Yorum:

Yediğimiz et ve et mamulleri, et midir?

İçtiğimiz süt, süt müdür?

Bal, bal mıdır?

Acaba halk mahrum ve aç kalmasın diye kaçak gıdalar ile mi beslendiriliyoruz? Yoksa laboratuar ürünleri mi tüketiyoruz?

Sağlıklı ve huzurlu yaşamlar dileği ile…

YILMAZ KARAHAN

Bilgi için:  http://www.hurriyet.com.tr/saglik/20281904.asp

Paylaş:

Yorumlar

“292) BUNLAR NEDİR? NASILDIR?” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. perle inci yorum tarihi 25 Mart, 2012 14:51

    SİZEMİ?FACDEİ YAZMISTIM?BİLMİYORUM**ULUSLARARASI TERÖR HER ALANDA ARTIK*BU KONUDADA DÜNYADA BİRKAC FİRMA ELELE VERMİS!!!!!!GDO*MESELESİDE ORADAN CIKMIS BULUNUYOR..–ABEDEDEKİ CİFTCİLERLE YAPILAN*BELGESELDE”YILLIK 500 BİN DOLAR ÖDÜYORUZ!!!KAZANCIMIZ İSE SADECE 30 BİN DOLAR!diyorlardı..BUNALR BU GDO,FURYASINA HAYIIIRRRR**DİYENLER..YANİ CEZALANDIRILIYORLAR FAİZLERLE..
    –BİZDEKİ BOL VE DOGAL OLAN SEYLERİ HABER TÜRKDE BOLCA KONU YAPTI..COCUK ARTIK HABER TÜKÜN BASINDA DEGİL!!!ANLATABILDIMMI?YAKINDA O PROF KADINIDA ÖLDÜRÜVEİRLERSE SASMAYINIZ..NASILKİ TÜRK BİRLİGİNİ KİM KURMAK İSTEDİYSE!ÖLDRÜDÜKLERİ GİBİ;(
    –DÜNYADA TEHLİKELİ FİKİRLİ BİRKAC TARİKAT VE BU FİRMALAR HERSEYİN TERÖRÜNÜ YARATIS VAİZYETTELER!

  2. Yılmaz Karahan yorum tarihi 28 Mart, 2012 20:34
  3. Yılmaz Karahan yorum tarihi 13 Nisan, 2012 20:47

Yorum yap