290) GENELKURMAY BAŞKANLIĞINDAN DUYURU:

Yayin Tarihi 29 Haziran, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

GENELKURMAY

BAŞKANLIĞINDAN DUYURU:

Genelkurmayın internet sitesine konulan 7 maddelik açıklama şöyle:

Yıpratma kampanyası şiddetini artırdı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne karşı bazı çevreler tarafından uzun bir süredir yürütülmekte olan yıpratma kampanyası, son zamanlarda internet dahil, basın ve yayın organları vasıtası ile yapılan saldırılarla şiddetini artırmış bulunmaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri aleyhindeki bu çok boyutlu ve sistematik faaliyetlerin gelecekte de devam edeceği değerlendirilmekte ve gelişmeler yakından takip edilmektedir.Bu kapsamda, bir günlük gazetenin 20 Haziran 2008 tarihli baskısında, Genelkurmay Başkanlığı’nca hazırlanan Bilgi Destek Planı olduğu iddia edilen bir belge ile ilgili haber yayımlanmıştır.

Bilgi Destek Planı kesinlikle yok

Söz konusu haber Genelkurmay Başkanlığı’nca aynı gün yapılan basın açıklamasında kesin bir dille yalanlanmasına rağmen, bazı basın ve yayın organlarının “Kayıtlarda Komuta Katı tarafından onaylanmış böyle bir resmi evrak veya plan bulunmadığı” ifadesini, “Komuta Katı bilgisi dışında böyle bir plan var” şeklinde yorumlamaları ilginçtir. Bu şekilde bir yorum yapabilmek, ancak TSK’ni hiç tanımamakla mümkündür. Köklü bir disiplin geleneği ve karargah çalışma kültürüne sahip olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nde, kurum adına planların nasıl hazırlanacağının usül ve yöntemleri bellidir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ’NDE BÖYLE BİR PLAN KESİNLİKLE MEVCUT DEĞİLDİR. Bu sözde planı üreten, Genelkurmay’a mal eden veya kendilerine ulaşan her belgeyi doğru kabul ederek yayımlayan anlayışın; ne kadar etik, demokratik ve yasal olduğu ortadadır.

Haberler saldırı özelliği taşıyor

Diğer taraftan, başka bir gazetenin 25 Haziran 2008 tarihli haberinde yer alan; “Yoksa bu plan Genelkurmay Başkanı’nın bilgisi dışında Kara Kuvvetleri tarafından mı hazırlandı?” şeklindeki soru, tam bir sorumsuzluk örneğidir ve TSK’ne ve onun komutanlarına karşı mesnetsiz bir saldırı özelliği taşımaktadır. Konunun dayanakları ile açıklığa kavuşturulmadan yayına konulmasının, basın etiği ile ne kadar uyuştuğu kamuoyuna bırakılmaktadır.

Konu yargı sürecinde yaklaşımlar kışkırtıcı

Sözde Bilgi Destek Planını gündeme getiren gazete, ayrıca 25 Haziran 2008 tarihli nüshasında, bir komutanlığın PKK-KONGRA-GEL terör örgütünün olası eylemlerine ilişkin “GİZLİ” gizlilik dereceli mesajını yayımlamış ve Dağlıca’ya yapılacak saldırının bu mesaj ile bildirilmesine rağmen tedbir alınmadığı yönünde bir iddiada bulunmuştur.Yayımlanan mesaj gerçek bir belge olup, tehdide maruz tüm birimleri uyarma amacı taşımaktadır. Alınan duyumların değerlendirilerek istihbarat haline getirilmesi ve eylem ikazı olarak yayımlanması, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde kullanılan standart bir uygulamadır. Nitekim, söz konusu ikazla birlikte, bölgedeki birliklerde emniyet tedbirleri artırılmış ve Dağlıca’da konuşlu unsurlarımız gerekli tepkiyi göstererek, hain saldırının asıl amacına ulaşmasını engellemişlerdir. Konu ile ilgili yargı süreci devam ederken, bu tür kışkırtıcı yaklaşımlar sergilenmesi kaygı verici bir durumdur.

Sızdıran bulundu yasal işlem başladı

’Gizli’ gizlilik dereceli askeri evrakın sızdırılması ve basın yoluyla yayımlanması tamamen yasa dışı bir eylem olup, konu yargıya intikal ettirilmiştir. Kurum içinde yapılan araştırmada, mesajın nereden ve kimler tarafından dışarıya sızdırıldığı tespit edilmiş ve sorumlular hakkında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

Organize saldırı karşısındayız

TSK; belli çevrelerin organize bir yapı içerisinde yürüttükleri, menfur bir saldırıyla karşı karşıya olduğunun farkındadır. Başarısız kalmaya mahkum olan bu saldırılara karşı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kendisini koruyacak tedbirleri alacağı şüphesizdir. Bu tür saldırılara karşı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en önemli güvencesi, yasal organlar ve Türk yargısının yanılmaz adaletidir. Her zaman olduğu gibi, aziz milletimizin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne duyduğu sonsuz sevgi ve güven ise, en büyük desteğimizdir.”

Paylaş:

Yorumlar

“290) GENELKURMAY BAŞKANLIĞINDAN DUYURU:” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. TULİN ONAT yorum tarihi 29 Haziran, 2008 17:05

  Ulkemiz uzerinde oynanan oyunlarin farkindayiz.Hainlerin basarili olmalarinin en onemli asamasi orduyu yipratmaktan geciyor.Kahraman ordumuzun bu ulkenin ve Turk Milletinin en buyuk guvencesi oldugunu bildikleri icin cirpiniyorlar,ama kendi camurlarinda bogulacaklar.Ve, o zaman yandaslari yedi duvel
  bile onlari KURTARAMİYACAK!!!
  CANİM ORDUM SEN COK YASA.

  bile onlari KURTARAMİYACAK!!!

 2. derya eroğlu yorum tarihi 7 Temmuz, 2008 10:04

  Anlamıyorum bu ülkenin sınırları çokmu kolay çizildi.Bir kurtuluş mücadelesinin önemi ve değeri
  hiçmi yok yoksa benmii çok abartan biriyim.Türkiye cumhuriyetinin sınırlarını şuan güya inancı için kapalı olan nesiller (güya dememdeki amaç vücut hatları tamamen artada olan ve tamamen görsel amaçlı kapanan ayrıca inancı adı altında parti için gerekir ise ev ev gezen kapalı insanlardan bahsediyorum.LÜTFEN KURAN HOCAM ,KAYINVALİDEM ,SİTEMDEKİ KOMŞULARIMIN YAŞAM VE HAYAT TARZINA SON DERECE DEĞER VERDİĞİM KAPALI İNSANLAR GÜYA CÜMLEMDE YER ALMIYORLAR.ŞAHSEN İNANCI İLE YAŞAMI AYNI OLAN YAŞADIĞI İLE HİSSETTİKLERİ AYNI OLAN KİŞİLİKLERDEN ASLA BAHSETMİYORUM .)Sizden bizden gibi güçlü bir ayrımcılık başladıki ben bunu hiç anlamıyorum.Özürdilerim anlamıyorum savaşta kadını genci yaşlısı ;ALEVİSİ SÜNNİSİ LAZI ÇERKEZİ KÜRDÜÜ VE BIRAKIN BUNLARI GEÇMİŞİNDE ERMENİLİK OLAN TÜRKLÜĞÜ BENİMSEMİŞ İNSANLARIN SAVAŞ KAHRAMANLIKLARI SONUCU BU ÜLKENİN SINIRLARI ÇİZİLDİ.Yada ben abartıyorum.Galiba ben zihinzel özürlü bir vatandaşım.Çokmu zor. Koskoca bir tarihi anlamak için o yılları tekrar mı yaşamak ,yada tarih profesörümü olmak gerekir bilmiyorum.Ama ben ikiside değilim .DEMEKKİ BEN ZİHİNZEL ÖZÜRLÜ BİR İNSANIM.M.Kemal ATATÜRK kurtuluş mücadelesininin öncüsü yaptığı mücadeleye ve bize bıraktığı bu ülkenin sınırlarına sahip çıkmak neden anlaşılamıyor.M.Kemal ATATÜRK kişiliğini ve adını sevmiyorlar varsayalım.Arkasından bu toprak sınırları ve bütünlüğü için ölen atalarınında hiç mi hatırı yook.Bu kadar bence basit olan kavramın nesini anlamıyorlar yada ben zihinzel özürlü bir insanım.AYRICA ORTADA MÜSLÜMANIM DİYE GEZİNEN ÇOKK AMA ÖLÜLER ARKASINDAN SAYGISIZCA KONUŞANDA ÇOKK Bu nedemek ben anlamıyorum.Tamam ben milli kavramı ve milli bütünlük ne demek bilmiyorum.AMA BİLDİĞİM TEK ŞEY ŞU AN KARALAMA YAPILAN TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ OLMASA ;COĞRAFİİ AÇIDAN BİRÇOK ÜLKENİN MERCEK ALTINDA GÖZLEDİĞİ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN AKİBETİ SİZCE HANGİ ÜLKELERE BENZERDİ.

Yorum yap