29) KADINLARIN DOKUZ NEFİSİ, ON OLDU !

Yayin Tarihi 7 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Olay müftü kendini savundu

Çalışan kadın aldatır diyerek tepki toplayan müftü kendini savundu.

06 Ocak 2008 / 06:57

Büyükçekmece İlçe Müftülüğü bünyesinde sözleşmeli İmam Hatip olarak çalışırken Beylikdüzü’ndeki Fatih Sultan Mehmet Camii’nde verdiği vaazda çalışan kadınların günah işleyeceğini söyleyen Hasan Hakyemez, “psikolojisinin bozulduğu” gerekçesiyle 20 gün izne ayrıldı. Verdiği cuma vaazında “Erkeğin bir nefsi kadınların dokuz nefsi var. Hangisine hakim olsun. Çalışan kadın işyerinde nefsine hakim olamaz. Ben size İslamın emrini tebliğ ediyorum” dediği için İstanbul Müftülüğü’nün üç aylık vaaz programından çıkartılan Hakyemez’e memleketi Trabzon’a gitti. İzne ayrıldığını doğrulayan Hakyemez’e ne zaman göreve döneceğini sorduğumuzda, “Bunu müftü efendiler söyleyecek” yanıtını verdi.

‘Psikolojim bozuldu’

Çıkan haberlerin ardından kendisine yapılan iftira nedeniyle psikolojisinin bozulduğunu belirten Hakyemez, konuya akıllara durgunluk veren bir açıklama getirdi. Cumaya geç gelen vatandaşın vaaz konusunu bilmeden hüküm verdiğini söyleyen Hakyemez şunları söyledi:
“Kadının dokuz değil on nefsi vardır. Bu nefislerden birini evlendiği zaman kocası örter ancak dokuz nefsi kalır. O günkü vaazın konusu kadının kocasına karşı hak ve sorumluluklarıydı. Ancak camiye geç gelenler konuyu anlamadan hüküm verdiler. Ben orada evli kadınların zaruret dışında çalışmasının yanlış olacağını anlattım. Bekâr ve dul olanlarla elbette ilgisi yok.”

‘BİZDE VAAZ VEREMEZ’

Hakyemez’in kendi isteği üzerine 20 günlük izne ayrıldığını doğrulayan Büyükçekmece İlçe Müftüsü Fahri Sağlık, olaya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:
“Olayın yaşandığı 21 Aralık tarihinde ben Hac’daydım ancak kendisinden de cemaatten de konuyla ilgili bilgi alıp, bunu İl Müftülüğü’ne bildirdik. Hoca vaazını İslam literatüründe kaynak olmayan ama istifade edilen İmam Gazali’nin İhya isimli eserinden faydalanarak hazırladığını, konuşmasında da çalışan kadınların eşlerini aldatacağı konusunda bir cümle sarf etmediğini belirtti. Hakkında şikayet olması nedeniyle soruşturma başlatıldı ve yürüyor. 2007’nin Kasım ayında sözleşmeli olarak göreve başlayan İstanbul’daki 450 İmam Hatip’ten biriydi. B.Çekmece Müftülüğü ile sözleşmesi olmasına rağmen kendisi ilçe müftülüğümüz bünyesindeki hiçbir camide vaaz vermeyecek.”

Vatan

Paylaş:

Yorumlar

“29) KADINLARIN DOKUZ NEFİSİ, ON OLDU !” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Samet Acar yorum tarihi 7 Ocak, 2008 13:27

  Bu olay hurafe düşüncesidir.İmam tıp otoritesimidir?Yoksa insan ruhsal yapısı hakkında ayrı bir bilimden mi mezun ?Türkiye’de sade bu mu ?Nice ,safsatalar,nice batıl inançlı imam,tarikat yuvaları vardır.Hiç bir müftü kendi biliminin dışında afaki düşünce yürütme hakkı olmaması gerekir.Ancak tıp söyleye bilir.Oda incelemerirden geçtikten ve bir bilim olarak suna bilir.Din adamının kadının nefsi hakkında bilgi vermesi zıravdan öteye değildir.Dini,bu gibi din görevlileri yıpratıyor.Acaroğlu

 2. NURTEN KAZAN yorum tarihi 7 Ocak, 2008 17:45

  Günümüzde bilime değil de ehli olmayanlar tarafından uygulanan kişisel görüş ve ideolojiye göre devlet yönetildiği için, bu adam gibi cahil ve taraflı kişilerin insanları kandırması ve devlette görev alması normal hale gelmiştir.Tümdünya bilim, fen ve uygarlık yolunda ilerlemeye çalışırken, bizi böyle cahil insanlardan hizmet almak zorunda bırakan görevlilerin utanması gerekir.

 3. Nuriye Özdinçer yorum tarihi 7 Ocak, 2008 23:42

  İmam Hatip te demek ki sadece Atatürk düşmanlığı öğretilmiyor…Bu ve bunun gibi yobaz takımı halkı zehirlediği gibi ‘moralim bozuk’ diye izin alabiliyor…Hangi devlet memuru ‘moral bozukluğu’ ile izne çıkabilir…Devletten tıkır tıkır parasını alıyordur…Hepimiz vergilerimizle kimleri beslediğimizi bilelim…Müftü burada birdaha vaaz verdirmem demiş…Çalışmadan parasını alır böyleleri…

 4. NIZAM yorum tarihi 8 Ocak, 2008 06:11

  BURDA HOCA SADECE KADINLARIN ERKEKLERDEN DAHA HASSAS OLDUGUNU ANLATMAYA CALISMIS.BIR KADIN BIR ERKEGE COK NADIR BAKAR AMA KADIN DAILMA CEKICIDIR KARSI CINSI ICIN ONDAN KADIN DA 9 NEFIS VAR DERLER.
  BEN DE IMAM HATIP MEZUNUYUM VE GURUR DUYUYORUM
  BIZE IMAM HATIP TE HICBIR ZAMAN ATATURK DUSMANLIGI OGRETILMEDI TAM TERSINE NORMAL OKULDA NE OGRETILIYORSA ATATURK HAKKINDA BIZEDE ONLAR OGRETILDI AKSI HICBIRSEY SOYLENMEDI LUTFEN BILMEDEN YORUM YAPMAYIN
  BELKI BEN SIZDEN FAZLA SEVIYORUM ATATURK U SIZ ATATURK UN SOYLEDIGI SOZLERE UYMUYORSUNUZ ZATEN DIN VE VICDAN HURRIYYETI HANI ATATURKCU DUSUNCE
  BIZDE BU VATANIN EVLADIYIZ BIZI DISLAMAKTAN VAZGECIN ARTIK LUTFEN.

Yorum yap