288) TİNERCİLER İNSAN MI?

Yayin Tarihi 9 Şubat, 2012 
Kategori SOSYAL

TİNERCİLER İNSAN MI?

image00112.jpg

Bir haftadır “sokakta yaşayanlar ve madde bağımlılığı” hakkında toplumu bilgilendirecek bilirkişilerin açıklamalarını bekledim. Galiba siyasi söylemlerde “Tinerci-Dindar” mukayesesi yapıldığı için açıklama yapılmaktan imtina edilmiştir. Çünkü sosyal hizmetler alanında çok değerli bilim adamlarımızın, görevlilerin ve gönüllü dostlarımızın olduğunu biliyorum. Yapmış oldukları hizmetlerden dolayı Allah onlardan razı olsun…

Türkçede “ci, cı, çi, çı, cu, cü, çu, çü” ekleri satıcılığı, bir mesleği veya bir fikrin mensubiyetini ifade eden sözcüklerde kullanılır.

Şekerci, sütçü, yoğurtçu, gözlükçü, kuyumcu, oyuncu, oyuncakçı, sağ, solcu, ülkü, milliyetçi, gibi…

Buna göre; “Tinerci ne demek oluyor? Tiner satan bir esnaf mı? Herhangi bir fikrin idealisti mi? Yoksa tiner koklayan bir gençlik mi?

Siyasi söylemlerde ahlaklı çocuk yetiştirmeye yönelik vurgu yapılması takdir edilecek bir eğitim anlayışıdır. Ancak çocukların dindar olmadığı taktirde tinerci olabileceği gibi bir anlamında ima edilmesi çok ilginç bir yorumdur!

Öncelikle şu tiner koklayan çocukların kimler olduğuna bir bakalım:  Sokaklarda yaşayan çocuklarımızın tamamına yakını tiner ve bali gibi uçucu maddeleri kullanmaktadır. Çocukları sokaklarda yaşamaya iten en önemli sebep ailede baba faktörüdür. Babasızlık, babanın çocuğa karşı ilgisizliği ve şiddet uygulaması ile çocuğun ekonomik bir değer olarak kullanılmasından kaynaklanmaktadır.

Çocuk “evde yaşamak istemiyorum, dindar olmak istemiyorum, okula gitmek istemiyorum. Ben tinerci olacağım” tercihinden dolayı mı sokaklarda yaşamaya başlıyor? Hiçbir çocuk; ana kucağından, baba ocağından mahrum kalarak yaşamak istemez. Aile içi nedenler çocuğa, evinin dışında huzur, güven, sevgi ve başarıyı aratır.

Yaptığım mesleki çalışmalarda sokakta yaşayan madde bağımlısı çocuklarda gördüğüm en önemli özellik; Güvenilmek, Sevilmek ve Korunmak istemeleridir. Kendilerine bu duygularla yaklaşanlara bağlanırlar. İhtiyaçlarını karşılamak için küçük menfaatler peşindedirler. Yarınlara ait planları olmadığı için her şeyi boş vermişlerdir, bundan dolayı kendilerine ve çevresine zarar verebilirler. Art niyetli kişiler tarafından istismar edilmeye müsaittirler…

Sözün özü; sosyal hayattan ötelenen, potansiyel suçlu ve günahkâr olarak görülen, sokaklarda yaşayan madde bağımlısı çocuklar, bizim çocuklarımızdır. Hiç kimse sosyal ve ekonomik statüsüne fazla güvenmesin. Sevgisizlik, tedbirsizlik ve bilgisizlik evinizde uyuşturucuyu misafir edebilir…

En büyük babamıza sesleniyorum:

Ey Devlet Baba!

Türk Milletinin en büyük zenginlik kaynağı genç nüfusudur. Ancak ülkemizde en fazla israf, İnsan kaynaklarında olmaktadır. Milletimizin sağlıklı bir geleceği, ancak bütün evlatlarını sevmen ve korumanla mümkündür. Çocuklarımızı tinerci, şucu, bucu gibi sınıflandırmayalım. Dindar biri insan ise, tinerciler de insandır…

Ve şimdi tinerci denilen çocukların çoğu, soğukların can aldığı bu kış günlerinde sokaklarda yaşam savaşı veriyor!!!

YILMAZ KARAHAN

Madde Bağımlılığı ve Sokakta Yaşayan Çocuklar hakkında bilgi:

http://www.yenidenergenekon.com/madde-bagimliligi/

http://www.yenidenergenekon.com/14-cocuklar-tehlikede/

Paylaş:

Yorumlar

“288) TİNERCİLER İNSAN MI?” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. nesrin özden yorum tarihi 12 Şubat, 2012 19:49

  yılmaz by mrb
  söz konusun çocuklar olunca yorum yapmadan duramadım.evet tinerci çocuklar için yaptığınız tanımda hemfikirim.ama babasızlık değildir çocukları dışarı iten.annenin güçsüz olmasıdır esas neden.bir ailede kadın sağlam güçlüyse aile ayakta kalabiliyor, çocuklarına sahip çıkıyor,ezdirmiyor,eğitiyor.anneler akıllı olmalı,eşlerinin sorumsuzlukları,ilgisizlikleri,sevgisizlikleri altında ezilmeden ,eşlerine bağımlı olmadan,hedefleri çocuklarını eğitmek,ihtiyacı olan sevgi ve huzuru sağlamak olmalı.benim nacizane izlenimlerim bunlar.

 2. Yılmaz Karahan yorum tarihi 12 Şubat, 2012 20:17

  Nesrin hanım,
  tüm babasız ve babasının ilgisiz davranışlarından dolayı etkilenen çocukları “sokak çocukları” kategorisinde değerlendirmedim. Sokakta yaşayan ve madde bağımlısı çocukların bu duruma düşmesinde en büyük etken olduğunu belirttim. Elbette çocuklarına kol kanat gerip onların istikbali için her türlü fedakarlığı yapan şükürler olsun ki annelerimiz çoktur. Zaten annelerimiz evlerimizin ve ailemizin tutkalıdır.
  Yapmış olduğunuz değerli yorum için teşekkür eder, saygılar sunarım.

 3. Nurgül Söğüt yorum tarihi 18 Nisan, 2014 13:04

  Sokak çocukları ve tiner bağımlısı çocuklardan bir rant olmadığı için ilgilenilmiyor diye düşünüyorum.
  Devlet sahip çıkmadığı gibi bu dindar geçinen din-ci kesimde neden bunlarla ilgilenmiyorlar ???

Yorum yap