287) VATANDAŞIN İLAÇ PARASI, MİLLETVEKİLİ MAAŞLARINA ZAM OLDU

Yayin Tarihi 23 Aralık, 2011 
Kategori SİYASİ

Dört parti anlaştı…

Vekiller başlarına talih kuşu kondurdu

image00126.jpg

Vatandaşın ilaç giderlerini artıran yasa, milletvekillerinin yüzünü güldürdü. Aile hekimlerinin yazdığı reçetelerden de 3 lira katkı payı alınması ve 3 ilaçtan sonra ilave 1 lira katkı alınmasını öngören yasa tasarısı; emekli vekil maaşlarında 3 ila 5 bin lira artış sağladı.

 

Dört partinin anlaşması sonucu; emekli vekil maaşları 3 bin lira; daha önce emekli olan ama halen milletvekilliği yapan vekil maaşı ise 5 bin lira birden arttı. Ayrıca yeni seçilen milletvekillerinin, 2 yıl vekillik yapması durumunda, milletvekili olarak emekli olmalarının da önü açıldı.  

TBMM Genel Kurulu’nda dün görüşülen yasa tasarısına AKP, CHP, MHP ve BDP’li tüm vekillerin ortak önergesiyle bir dizi madde eklendi. Buna göre emeklilik hakkını elde eden ancak halen milletvekilliği yapan vekillerin maaşları 5 bin lira arttı. Ayrıca SSK ve Bağ-Kur kökenli milletvekillerine de iki yıl çalıştıktan sonra ayrıcalıklı emeklilik hakkından yararlanma imkanı getirildi. Böylece işçi kökenli olduğu için milletvekili emeklisi olamayacak 220 vekil de 2 yıl çalıştıktan sonra 5 bin 628 lira emekli aylığı alma hakkı getirildi.

EMEKLİ VEKİL MAAŞI 3 BİN LİRA ARTTI

Maaş ve emekli aylıkları Başbakanlık Müsteşarının maaşına endeksli bulunan milletvekilleri, emeklilik hakkı bakımından Cumhurbaşkanının emekli aylığına endekslendi. Böylece, halen 5 bin lira olan emekli vekil aylığı 8 bin liraya yükseldi.

HEM EMEKLİ HEM ÇALIŞAN VEKİLE 19 BİN 300  LİRA

Ayrıca yeniden seçilen emekli vekillerin aylığından yapılan kesintiler de kaldırıldı. Oysa mevcut emekliler, bir işte çalışmaları durumunda emekli maaşlarından yüzde 15 oranında ‘sosyal güvenlik destek primi’ kesiliyor.  İşte emekli vekillerden yapılan bu kesintinin kaldırılmasıyla, milletvekilliğinden emekli olduğu halde, halen vekil olan yaklaşık 200 kişinin maaşında 5 bin lira artış olacak. Böylece bu vekillerin ellerine geçen aylık tutarı 14 bin 300 liradan 19 bin 300 liraya çıkacak.

Emekli Sandığı Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapan yasanın milletvekillerine yeni yıl piyangosu olurken; vatandaşın ilaca katkı payını ise artırdı. Buna göre aile hekimlerinin yazdıkları reçeteler de dahil; ayakta tedavilerde yazılan reçetelerde 3 ilaca kadar 3 lira alınması öngörüldü. İlave her bir ilaç içinse 1 lira katkı payı alınacak.

12 Haziran Seçimlerinde ilk kez seçilen milletvekili maaşı: 11 bin 250 TL

Emekli Milletvekili Aylığı: 5 bin TL’den 8 bin TL’ye çıkacak

Emekli olduğu halde halen çalışan milletvekilinin eline geçen ise; 14 bin 300 TL’den 19 bin 300 TL’ye çıkacak.

Aysel ALP/ANKARAhttp://www.hurriyet.com.tr/p/spacer.gif

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/19525321.asp

 

Paylaş:

Yorumlar

“287) VATANDAŞIN İLAÇ PARASI, MİLLETVEKİLİ MAAŞLARINA ZAM OLDU” yazisina 5 Yorum yapilmis

 1. PERLER İNCİ yorum tarihi 23 Aralık, 2011 14:39

  ANLASILDI!NEDİR DURUM!VAAYY!NASIL CAN VERİCEKLER YAHUU..O İLACLAR ARASINDA KANSER İLACLARININ ZATEN DÜNYADAN KOCAMAAN!=KAZIGI VARMIS..BİRDE BUMU EKLENMİS!=ALLAHA HAVALE..MÜBAREK CUMALAR YÜZÜ SUYU HÜRMETİNE(*SEN GÖRÜYORSUN YARABBİ*

 2. ali yorum tarihi 23 Aralık, 2011 17:25

  bizim maaşlar ne zaman 1,290 tl den 15,000 tl ye çıkar

 3. hamdi yorum tarihi 24 Aralık, 2011 12:46

  Memlekete Allahtan korkan(lafda degil kalpden) kuldan utanan milletvekilleri lazım.Allah hepsini ıslah etsin..

 4. ADEM SOLMAZ yorum tarihi 26 Aralık, 2011 15:27

  BU YASA TASARISINI 2 DAKİKADA MECLİSTEN GEÇİRMEK FRANSANIN ERMESİ SOYKIRIMINI MECLİSTEN GEÇİRMESİNDEN DAHA BÜYÜK BİR HAİNLİKTİR..BU ÜLKEDE 650 _700 TL İLE EVİNİ GEÇİNDİRMEYE ÇALISAN İNSANLAR VARKEN EMEKLİLERE YÜZDE 2 ZAM YAPMAK İÇİN 2 SENE TOPLANAMAYAN MECLİS KENDİSİ İÇİN 2 DK İŞİ BİTİRİYOR YAZIKLAR OLSUN HAYSİYETSİZ İNSANLAR TOPLULUĞU…BU ARADA AKP’LİYİM AMA EĞER BU YASA CUMHURBAŞKANINDAN ONAYLANIR GEÇERSE BU PARTİYE OY ATAN NAMERTTİR….

 5. humanist yorum tarihi 1 Ocak, 2012 22:39

  SALAMLAR OLSUN AZERBAYCANDAN MUSELMAN BACI-QARDASLARIMA MELUMUNUZ OLSUN KI KAPITALIST SINIFLI CEMIYYETLERININ BASQA SINIFLI CEMIYYETLER KIMI YALNIZ HAKIM ELIT TEBEQENIN TABE EDEN IDAREEDENLERIN MENAFELERININ MOHKEMCE QORUMASI MELUMDUR EGER ELE OLMASA IDI MUFTEXOR ILDE 1-2 DEFE YIQISAN MILLET VEKILLERININ MAASINI ARTIRMAQ BIZ SADE INSANLARA ARTIQ HER SEYI DEYIR ANLATIR UZDE BOYUK TANRIMIZI BOQAZDAN YUXARI MEDH EDEN OLIQARX MEDDAHLAR YALNIZ OZLERININ VE BIR DE MUQENNILERIN SARQICILARIN YUKSEK DOVLET XADIMLERININ MENAFELERINI QORUYUR ZEHMETKES EMEKCI HALKIN AQIR HEYATINA ACIMASIZLIK LAQEYDLIK EDIRLER

Yorum yap