283) “KIVIRMAK” SANAT MI, SPOR MU?

Yayin Tarihi 30 Aralık, 2011 
Kategori SOSYAL

“KIVIRMAK” SANAT MI, SPOR MU?

 image00131.jpg

Yaşamımızın her alanındaki gelişmeleri dikkatlice izlediğimizde ilginç gelişmelere de tanıklık ederek hayretler içinde kaldığımız oluyor. Artık ne diyeceğimizi ve nasıl davranacağımızı bile şaşırıyoruz!

“Kıvırmak” sözcüğü bu gelişmelere uygundur diye düşündüm. Kıvırmak sözcüğünden aklıma avcıların “kıv yapması” geldi. Avcılar, hayvanları inlerinden çıkartmak için garip sesler çıkartarak kıv yapmış olurlar. Yani bir çeşit aldatarak tuzak kurmadır.

Türkçe, kökten türemeli dil olduğu için zengindir. İhtiyaç halinde anlamlı sözcüklerin türetilmesi Türkçe için sorun değildir…

Kıv ile başlayan birkaç sözcük: Kıvam, kıvamlı, kıvamsız, kıvanç, kıvılcım, kıvır, kıvırcık, kıvırma, kıvırmak, kıvırtmak, kıvrak, kıvranmak, kıvrılma, kıvrılmak, kıvrım, kıvrımlı, kıvrıntı, kıvırırım, kıvırırsın, kıvırır, kıvırırız, kıvırırsınız, kıvırırlar… Dikkat edilirse “kıvır” sözcüğü ile kurulmuş tüm sözcüklerde anlam olarak düzgünlükten ve doğruluktan bir şaşma vardır.

Halk kültüründe doğruluktan sapma, verdiği sözden dönme ve davranış değişikliğine yönelik özdeyişler vardır ki her biri ahlaki ibrettir.

“Dışı kalaylı, içi vay vaylı”

“Gündüz külahlı, gece silahlı”

“Kıvır ağam, kıvır”

“Çevir kazı yanmasın”

“Burun kıvırdı”

Acaba kıvırmak bir sanat mıdır yoksa bir spor mu? Her şeyden önce kıvırtmak bir zeka ve beceri işi olup kamunun zararına olduğu sürece bir ahlaki sorundur.

Memura, emekliye, asgari ücretliye ondalık kesirlerle maaşa zam yapılırken milletvekilleri maaşlarına yüzde yüz zam yapabiliyor. Bu uygunsuz zamlar halk tarafından tepki alınca da partiler anında kıvırtarak yasayı, cami köşesine bırakılan çocuk gibi sahipsiz bırakabiliyor! Bu sorumlu davranışlarından dolayı Benden yana ilaç paramla alacakları maaş zammı helal olsun(!)

Futbolumuzda şike varmış!

E, ne olacak?

Cezalar verilecekmiş!

Ne zaman verilecek?

Biraz kıvırtıldıktan sonra uygulanacakmış!

Vay anasına sahada futbolcu rakibini kıvırırken, gerçek kıvırma saha dışında oluyormuş! Kıvırmak kişilerin menfaatlerine ve fikirlerine göre değişkenlik gösterebilir. Hepsi de kendine göre doğrudur. Bundan dolayı kıvırmanın kategorisi olamaz!

Her neyse zaten kıvırmayı beceremeyenin yaşamından zevk alamayacağı zamanları idrak ediyoruz…

Kıvırtmadan diyorum ki;

Yeni Yılın, Ülkemin tüm insanlarına huzur getirmesini dilerim.

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap