279) CİĞER KAVURMASI NASIL OLUR?

Yayin Tarihi 29 Eylül, 2011 
Kategori SOSYAL

 

CİĞER KAVURMASI NASIL OLUR?

Son günlerde ülkemizde bir ciğer muhabbeti aldı başını gidiyor… Ciğer deyince aklımıza neler geliyor neler? Ama biz midemize düşkün olduğumuz için öncelikle soframızı düzenleyelim! Daha sonra diğer tariflerimize geçeriz…

Off! Hangi kebap çeşidini anlatayım ki? Maşallah et yemeyi seven bir Millet olmamıza rağmen etten mahrum kalışımızdan dolayı mercimek ve nohut yemenin etin yerini tutacağı tavsiyelerini sıkça dinliyoruz!

Her neyse!

Antakyalı olmam münasebetiyle nazar değmesin yemek kültürüm zengindir… Bizde şiş kebabı yapılırken mutlaka kuzu eti ile birlikte kuzu ciğeri ve arasına kuyruk yağı, parçalar halinde dizilir ve kömür ateşinde cızırtısını ve kokusunu duyarak dumanlar içinde pişirilir. Fakat biz ciğer kavurması yapacağımız için ete ve şişe ihtiyacımız olmayacaktır!

Aslında bu ciğer kavurması kültürü genellikle Balkan yemek adabının vaz geçilmezlerindendir. Neden Edirne ve çevresi ciğer yemeklerini önemser? Galiba tarihimizde çok ciğerpareleri yandığı içindir! Son 300 yılda Balkan Türklüğü’nün gördüğü zulüm ve katliam, insanlık tarihinin en acı soykırımını oluşturmaktadır. Bu soykırım unutulacak gibi değil! Balkanlardan göç eden hangi Türk Ailesi şehit vermemiş ki?

Çeşitli kavurmalar vardır:

      Edirne tava ciğer kavurması

      Arnavut ciğer kavurması

      Kuzu ciğer kavurması

      Sacda ciğer kavurması

Gibi çeşitli lezzetli kavurmalar yapılmaktadır. O halde, biz haddimizi bilerek kuzu ciğer kavurmanın nasıl yapıldığını internetten aldığımız bir ustamızın tarifini arz edelim:

“Malzemeler:
500 gr. ciğer
100 gr. kuyruk yağı
2 soğan 
1 demet maydanoz
1 demet yeşil soğan 
tuz
karabiber
kırmızı pul biber
kimyon

Hazırlanışı:
Tencereye kuyruk yağını alın. Üzerine soğanları ekleyin. Birlikte kavurun. Üzerine ciğeri ekleyin ve birlikte kavurun. Servis tabağına lavaşları alın. Üzerine ciğeri paylaştırın.
 Üzerine yeşil soğan ve maydanoz ekleyin.
Ciğerlerin üzerine kırmızı pul biber ve kimyon ilave edip servis edin. Afiyet olsun.” Diyor Ustamız!

image00139.jpg

Burada eksik bir ciğer kavurması var! Her ne kadar medya ve çokbilmişler tarafından önemsenmese bile, Ülkemizin her Ocağında ciğerlerin kavrulması ihtimalinden dolayı bu tarif çok önemlidir.

Kavurmanın adı: Milletin Ciğeri

Malzemeler:

Bir adet asker,

Bir adet polis,

Bir adet memur,

Bir adet vatandaş,

Bir adet çocuk,

Bir adet bebek (doğmamışta olabilir)

Not: Malzeme kullanımındaki adetler, “Görevini Yapanlar(!)” tarafından çoğaltılabilir!!!

Hazırlanışı:

Vatanına hizmet için görev yapması ve namuslu bir vatandaş olarak yaşamaya çalışması yeterlidir. Nasıl olsa herhangi bir yerde “Görevini yapanlar(!)” tarafından kebap yapılacaktır!

Yeter artık!

Millet; Ocaklarında ciğerparelerinin kavrulmasını istemiyor! Devlet olarak “çok güçlüyüz, kalkınıyoruz, büyüyoruz, gelişiyoruz, zenginleşiyoruz, dünyanın en önemli 10 ülkesinden biriyiz…” söylemleri, ocaklardaki kavrulan ciğerleri söndürmüyor!

Eğer Devletim gerçekten büyük ve güçlü ise; “Rüzgar eken, fırtına biçer” diyerek, Milletin ciğerini yakanların köküne zakkum suyu dökerek kurutmalıdır!

Unutulmasın ki; Türk Milleti çok sabırlıdır. Ahde vefalıdır. Devletine karşı bağlı ve saygılıdır. Ancak, ciğerinin yandığı yerde sabır taşı çatlayabilir!

YILMAZ KARAHAN

İlgili haber:  http://haber.gazetevatan.com/pkk-gorevini-yapiyor/401699/9/Haber

Paylaş:

Yorumlar

“279) CİĞER KAVURMASI NASIL OLUR?” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. HÜLYA BEKTAŞ yorum tarihi 29 Eylül, 2011 18:30

  Yılmaz bey inşallah dilerim Rabbimden bu uyuyan dev bir uyanacak uykusundan silkelenecek ve bu yapılanları bugünkülerin yanına koymayayacak ozaman göreceğiz ciğerlerin yanması nasıl oluyor?

 2. MUSTAFA BOYACİ yorum tarihi 29 Eylül, 2011 23:21

  Her gün kanayan yaramıza parmak bastığınız için müteşekkirim Yılmaz Bey. Vatanperver bir Türk öğretmeni olarak kaçırılan 12 öğretmenimin hayatlarından endişeliyim. İçi boş söylemlerle bu yüce milleti uyutan siyasetçileri de kınıyorum. Onların CFR’nin değil vekaletini aldıkları Büyük Türk Milletinin hizmetinde olmalarını diliyorum. Aslında söylenecek çok şey var ama nezaket kurallarını aşarım düşüncesiyle sözümü burada bitiriyor, başarılar diliyorum.
  Dip not: İzninizle bu yazınızı bir eğitim sitesinde paylaşmak istiyorum. Hakkınızı helal edin.

 3. perle inci yorum tarihi 30 Eylül, 2011 15:47

  MUTLAK!O!NLARINDA CİGERLERİ KAVRULACAKTIR!EGER YARADANA İNANCINIZ VARSA!Kİ*VAR(*ALLAH BÜYÜKTÜR*BİZDEKİ ATA*SÖZLERİNİN HEP*BİR GELECEGİ VARDIRKİ SARFEDİLMİSTİR;BUGÜNLERİN YARINLARIDA VAR.KİMBİLİR DAHA HANGİ ATA*SÖZLERİ UYGUNDUR..AMA;;((ARTIK İCİMDEKİ ACILARDAN COOOK KİNLER BÜYÜMEYE BASLADI!Kİ MÜSLÜMAN KİNCİ OLMAMALIDIR!

Yorum yap