276) Saka-Yakut Türkleri Bezekleri

Yayin Tarihi 9 Ocak, 2015 
Kategori KÜLTÜREL

Saka-Yakut Türkleri Bezekleri

image001

Bezek, el sanatlarının ayrılmaz bir parçasıdır. Halkın sanatsal fantezisini ve ustalığını yansıtır.

Yakut Türkleri ezelden beri konutlarını, ritüel eşyalarını, ev eşyalarını, giyeceklerini bezekler ile süslerlerdi. Değişik eşyalar için değişik içerikte bezek kullanılırdı. Mesela giyecekler için dikiş ile yapılan renkli bitki desenleri kullanılırdı. Ev eşyalarında kullanılan bezeklerde genelde geometrik şekiller kullanılırdı. Sadece kadınların kullandığı eşyalar mesela dikiş, nakış eşyalarının muhafaza edildiği kutular için değişik desenler kullanılırdı. Bu tür eşyalarda daha karmaşık bezekler olurdu: dal ve yaprak gibi bitkisel desenler, gök cisimleri, hatta kalp, böbrek gibi insan organları bunlara örnek verilebilir. Demir, bakır ve gümüş gravür işlerinde geometrik ve bitkisel desenler kullanılır.

Yakut Türklerinin bitkisel desenlerinde eski Türklere has çizgiler en parlak şekilde karşımıza çıkar. Bunu Dünya’nın şiirsel algılanışında, doğa güçlerinin ifade edilmesinde, ot ve ağaçların ruhlarına olan saygıda görürüz. Bitkisel bezekler Yakut Türkleri tarafından daha çok gümüş eşyalarda kullanılırdı. Genelde bu bezekleri sürgün vermiş dallar, yapraklar ve çiçekler şeklinde görürüz.

Ahşap ve ağaç kabuğundan eşyalarda kullanılan dekorlarda basit geometrik şekillerden stilize hayvan figürlerine ve stilize insan figürlerine kadar desenler görmek mümkündür. Ahşap oyma sanatında zig zag motifi geniş bir şekilde kullanılırdı.

Yakut Türk bezek sanatında inci, palmiye ağaçları ve amblemler de kullanılır. Bunlar daha çok kemik oyma sırasında kullanılırdı. Bu barok ve klasik stildeki motifler Yakut bezeme sanatına Rus kültürünün etkisi ile girmişlerdir. Mesela bel üstü insan, gövdesi at sentor sanatsal figürü Ruslardan alınmıştır.

Yakut Türklerinde daire motifleri de popülerdir. Bu eski Mısır’dan beri birçok halk tarafından bilinen eski bir Güneş sembolü olması ile açıklanmaktadır.

Yakut Türk ustaları bezek dili ile halkın geniş kitlesinin anlayabildiği desenler yaratmışlardır. Bugün birçok bezeğin içeriği yitirilmiştir, ancak bazıları geleneksel olmuştur ve Yakut Türk el sanatlarında geniş bir şekilde kullanılmaktadır.

Kaynak: http://www.bilinmeyenturktarihi.com/

Paylaş:

Yorumlar

“276) Saka-Yakut Türkleri Bezekleri” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. A.Türer Yener yorum tarihi 10 Ocak, 2015 08:37

  Efendim Türk soydaşlarımız hakkındaki bilgilendirmelerinize teşekkür ediyorum. Bu bilgilendirmeler Türk soylarını bilmemiz yönünden çok faydalı. Biliyorsunuz bir söz vardır.”BİLGİNLERİN AYDINLATAMADIĞI TOPLUMLARI,ŞARLATANLAR ALDATIR.”
  Saygılarımla

 2. SAMET ACAROĞLU yorum tarihi 10 Ocak, 2015 12:25

  BENDE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNUYORUM.

 3. Lale Gurman yorum tarihi 10 Ocak, 2015 18:21

  Bilgiler için teşekkür ederim. Benim bir sorum var: Acaba TDK bünyesinde çalışanlar içinde Yakutça, Kazakça, Tacikçe, Kırgızca vb. bilenler var mı? Çalışmalar, bu dilleri bilen uzmanlarla mı yürütülmektedir?

Yorum yap