275) SİYASETTE SON SENARYO…

Yayin Tarihi 19 Haziran, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Siyasette SON SENARYO..

image00147.jpg

AKP’nin kapatılma davasıyla birlikte siyasette yeni arayışlar başladı. Kemal Derviş’in Türkiye’de aktif siyasete geri döneceğine ilişkin spekülasyonlar birlikte Ankara’da yeni senaryolar tartışılmaya başlandı. Bugün Tercüman Gazetesi’nde yer alan haberde TÜSİAD’ın öncülük ettiği yeni siyasi arayışlar açıklandı. Arayışların ilk durağı, 2001 yılının “ekonomi kurtarıcısı” Kemal Derviş oldu. Kemal Derviş’in Türkiye ve siyasete dönüşü için yapılan lobi çalışmalarında TÜSİAD’a değişik kanatlardan da destek sağlanacak. İlk destek kanadını, eski ve yeni siyasiler oluşturuyor.

DERVİŞ DESTEKÇİLERİ
İşte o kanattan bazı isimler; Hikmet Çetin, Hüsamettin Özkan, Mustafa Sarıgül, Celal Doğan, Bülent Tanla, Fikret Ünlü, Eşref Erdem, Abdülkadir Ateş, Gülsüm Bilgehan gibi CHP’ye yakın isimlerin yanı sıra Mesut Yılmaz’ın öncülük ettiği ve bir kısmı halen AKP içinde siyaset yapan ANAP’lılar…

İkinci destek kanadı ise Asaf Savaş Akad ve Celal Göle’nin öncülüğündeki çeşitli öğretim üyeleri…

DİSK’in Başkanı Süleyman Çelebi, Türk-İş eski Başkanı Salih Kılıç gibi eski ve yeni sendikacılar ile eski büyükelçiler üçüncü kanadı oluştururken, dördüncü kanatta ise Kemal Derviş’i kamuoyunda parlatmakla görevli bazı basın patronları bulunuyor.

Tabi Doğu ve Güneydoğu Anadolu seçmenini de görmezden gelmeyen yeni oluşuma DTP’nin güvercin kanadındaki bazı küskünlerin de dahil edileceği bilgileri geliyor.

ABD DERVİŞ’E SAHİP ÇIKIYOR
AKP ile ABD arasındaki sıcak ilişki kapatma davasının gündeme gelmesiyle birlikte yavaş yavaş soğumaya başladı. Çünkü, AKP’nin laiklik karşıtı olarak nitelendirilen icraatları ve açıklamaları ABD’yi AKP konusunda endişeli bir yaklaşıma sokuyor.

Kulislerde konuşulan ve ABD’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgiler doğrultusunda halen AKP içinde siyaset yapan bazı milletvekillerinin söylediğine göre, ABD’nin AKP ile ipleri kopardığı ve kapatılma sonrası kurulacak yeni partiye de sıcak bakmadığı belirtiliyor.

Bu nedenle Türkiye’de başlatılan Kemal Derviş’i siyasete döndürme projesinin arkasında ABD desteği bulunuyor.

MERKEZ SAĞ VE SOLU BULUŞTURMAK
Kurulacak yeni parti ile merkez sağ ve solun buluşturulması planlanıyor. ANAP ve DYP’nin 2002 seçimleri sonunda baraja takılması ile boşalan merkez sağdaki tabana da hitap edecek yeni oluşum, CHP’nin tabanına da sahip çıkmayı planlıyor.

ENSON HABER

Paylaş:

Yorumlar

“275) SİYASETTE SON SENARYO…” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Samet Acar yorum tarihi 19 Haziran, 2008 19:06

  KEMAL DERVİŞ İÇİN KİMSE SOLCU VEYA SAĞCI GİBİ SÖYLEMLERDE BULUNMASIN.ÖZDE ATATÜRKÇÜ DE DEĞİLDİR.TAM BİR ABD’NİN GEREK AVRUPA ÖE GEREKSE ÖN ASYA ÜLKELERİNDE KULLANILIR ŞAHISTIR.ABD’NİN MENFAATLARI KEMAL DERVİŞ’İN DÜŞÜNCESİNDE YATMAKTADIR.KUKLA BİR ŞAHSİYETTİN ÜLKEMİZE FAYDASI OLMAZ.ANCAK UYUMLU BİR MASLAHATCI OLARAK DEVAM EDER.TEOKRAT ZİHNİYET SAHİBİ DEĞİLDİR.KAPİTALİST SİSTEMİN UYUMLU OKONOMİSTİ DİĞEBİLİRİZ.BENCE ÜLKEMİZİ GERÇEK ANLAMDA İYİ BİR SİYASETÇİ,EKONOMİST BİR TÜRK OLMALIDIR.EEE TÜRK OLMASA NE OLUR?1-ABD YANLISI BİR EĞİTİM SİSTEMİ OLUŞUR.2-TÜRK KÜLTÜRÜ DEFOMASİYONA UĞRAR.3-TARİH GERÇEĞİNDEN SAPTIRILARAK YENİ GENÇ NESİLE ERMENİ VEYA AB İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA ÖĞRETİLİR.TÜRKİYE DE BUGİBİ DÜŞÜNEN ENTELLER MEVCUTTUR.ATATÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ RAFA KALDIRILIR.DAHA ÇOK SAYA BİLİRİZ.ADLARI ZİKREDİLMİŞ KİŞİLER ÜLKEMİZE BUGÜNÜN TERSİ ZARARLAR VERİRLER.ÇÜNKÜ,BUNLAR BİLİNEN KİŞİLERDİR.HEP AYNI YÜZLERDİR.UYAN !TÜRKOĞLU TÜRK !ACAROĞLU

 2. Altunay Pamukçu yorum tarihi 22 Haziran, 2008 13:56

  Siyaset güdüm kaldırmaz.Memleketimizin kötü gi
  dişini durdurmanın tek çaresi Şeffaf,dürüst ve bilimsel bir yönetimin iş başına geçmesi ile mümk
  ündür.Önderimiz ATATÜRK,Nutkunda;bunun yolunu net olarak göstermiştir.
  Şimdi:Kitleleripeşinden sürükleyecek temiz
  güvenilir bir liderin etrafında toplanmanın zamanıdır.

Yorum yap