272) SUUDİ KRALLIĞINDA TAHT KAVGASI

Yayin Tarihi 19 Haziran, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

İngilizler: Suudi Krallığı’nda

kan davası çıkabilir

image00144.jpg

İngiliz gazeteleri, Suudi Arabistan kraliyet tahtı yüzünden, ailenin reformcu ve muhafazakar olarak ikiye bölündüğünü iddia ediyor.

 

İndependent’ten ilginç iddia, Faysal Ailesi üyesi Kral Abdullah ile yerine düşünülen Prens Sultan ağır hasta. Tahta kral ailesinin Sudayriler olarak bilinen kolundan Prens Naif geçebilir. O zaman da, aile içinde kan davası çıkar.

İngiliz gazetesinin iddiasına göre, petrol zengini Suudi Arabistan, bugünlerde, Ortadoğu’daki Filistin, Irak veya İran gibi konulardan çok kendi “taht sorunu”yla meşgul.

Ülkenin yeni liderini belirlemek üzere oluşturulan konsey, Kral Abdullah’ın (84) yerini, kimin alacağı sorusuna cevap arıyor ve geçiş döneminin kan davasına dönüşmemesi için çalışıyor.

Kral Abdullah’ın ardından ülkenin başına 80 yaşındaki üvey kardeşi, savunma bakanı veliaht Prens Sultan’ın geçeceğini belirten İngiliz Independent gazetesi, “Ama kanser olan Prens Sultan, Mayıs ayında tedavi için gittiği Cenevre’den hastalığı ağırlaştığı için geri döndü. Sayılı günleri olduğu söyleniyor” diye yazdı.

TAHT SUDAYRİLER’DEN YANA

Prens Sultan’ın Kral’dan önce ölmesinin, Suud ailesini oluşturan iki kol, reformist Faysal ile muhafazakâr Sudayriler arasındaki iktidar savaşını alevlendirebileceğini belirtti. Sultan’dan sonra taht için İçişleri Bakanı El Naif’in isminin geçtiğini belirten gazete, “El Naif’i de Riyad Valisi Prens Salman ve Dışişleri Bakanı Prens Suud izliyor. Naif ve Salman ailenin Sudayriler kolundan. Bu durum, Kral’dan sonra tahtın yeniden Sudayriler’in eline geçmesi ihtimalini de güçlendiriyor” tespitinde bulundu.

 Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Paylaş:

Yorumlar

“272) SUUDİ KRALLIĞINDA TAHT KAVGASI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. yaşar toptaş yorum tarihi 24 Haziran, 2008 11:54

    daha beter olsunlar osmanlının arkasında vurmak nasılmış görsünler ingiliz hainleri

Yorum yap