271) ŞEKER HOCA VAAZINDA TERÖRE TEPKİ GÖSTERDİ VE İSTİFA ETTİ

Yayin Tarihi 15 Temmuz, 2011 
Kategori SOSYAL

Şeker Hoca’dan hain saldırı istifası

 

image00122.jpg

 

MALATYA’da sosyal kişiliğiyle tanınan ‘Şeker Hoca’ lakaplı imam Celal Tilgen, dün Diyarbakır’da yaşanan hain saldırıda 13 askerin şehit olmasının ardından, bugün cuma namazı öncesi vaaz verdiği sırada yaşananlara tepki göstererek istifa ettiğini açıkladı.

 

Malatya’da ilk defa cuma namazı vaazında laptop kullanarak dikkatleri üzerine çeken Şeker Cami İmamı Celal Tilgen, kentte birçok sosyal etkinlikte adını duyurmuştu. Malatya’nın en renkli kişilerinden biri olan imam Celal Tilgen, cami içerisinde galoş uygulaması başlatarak, birçok çevreden takdir almıştı. Şeker Hoca en son olarak da camide ayakkabıları çalınan cemaat için bir uygulama başlatmış ve namaza gelen herkesin ayakkabılarını sigortalatmıştı. Organ bağışına katkı sağlamak için kendi organların bağışlayarak örnek olan imam Celal Tilgen, dün Diyarbakır’ın Silvan ilçesi kırsalında 13 askerin pusuya düşürükerek şehit edilmesine isyan etti.

CAHİLİYE DÖNEMİNDEKİLER BİLE BU ZAMAN SAVAŞMAZDI

Cuma namazı öncesi vaazının tamamını bu hain saldırıya ayıran imam Celal Tilgen, bu gecenin Beraat Kandili olduğunu ve bu ayın ise mübarek Şaban ayı olduğunu belirterek, “Cahiliye dönemindeki insanların bile savaşmadıkları kan dökmedikleri bir ayda bulunuyoruz. O dönemde kendi kız çocuklarını diri diri gömen o insanlar bile Recep, Şaban, Ramazan ayında bundan uzak durmuşlardır. Millet tam Beraat gecesine hazırlanırken, dün 13 tane gencimizin şahadet haberi geldi. Emin olunuz ki belki de burada bu tip olaylar vuku bulurken, belki de namazımız, orucumuz, haccımız hiçbir ibadetimiz kabul olmuyor” diyerek yaşananlara tepki gösterdi. 

BOŞUNA GÖREV YAPIYORUZ

Bütün cami cemaatinin dikkatle dinlediği vaazda Şeker Hoca şunları söyledi;

“Ülkenin bölünmez bütünlüğü namustur, şu gördüğünüz albayrak rengini tüm şehitlerin kanından almıştır. Boşu boşuna görev yapıyoruz. Ben şahsen bugün gidip istifa edeceğim. Ben bu görevden bugün ayrılacağım. Böyle hocalık olmaz, böyle idarecilik olmaz. Hz. Ömer diyor ki ‘Dicle kenarında bir kurt kuzuyu kapsa ilahi adalet bunu benden sorar.’ 37 yıldır hocalık yapmışız hiçbir şey öğretememişiz. Ülkenin bölünmez bütünlüğünü koruyamamışız, sağlayamamışız. Sadece kasamıza, kesemize, göbeğimize bakmışız. Böyle olmaz yani bu görevde kalmanın bir anlamı yok. Şu saatten sonra ben bırakıyorum bu görevi, bu son cumam. Boşu boşuna çıkıyoruz burada vır vır konuşuyoruz. Herkes böyle, en üsttekinden en alttakine. Hiç kimse görevini yapmıyor, laf ebeliği ancak birbirlerine laf yetiştiriyorlar. Ateş düştüğü yeri yakar, kendinizi o ailelerin yerine koyun, ondan sonra karar verin. Kendi çocuğumuzu, kendi yakınımızı, kendi akrabamızı bu şekilde bir de hiç uğruna, yani gidersin düşmanla çatışırsın şehit olursun. Kendi kendimize çatışıyoruz, kendi kendimizi öldürüyoruz. 3-5 tane soytarının oyununa geliyoruz, ondan sonra kahrolsun bilmem ne diyoruz. Bu şekilde olmaz, herkes yapamıyorsa görevi bırakacak. Kim olursa olsun, makamı mevkii kim olursa olsun. Böyle hocalık yapmanın ne anlamı kaldı, böyle idarecilik yapmanın ne anlamı kaldı. Makam ve mevki ne olursa olsun bu gibi durumlarda 

Milyonlarca öğretmen var, idareci var, yönetici var. Yeter ya yeter artık bu nedir böyle her gün her gün, 2 gün sonra 3 gün sonra aynı olay, aynı şey yeter ya. Bu yüzden ben diyorum izzeti nefsi olan herkesten varsa sorumluğu, istifa etmesi lazım uzatmasınlar. Yoksa emin olunuz ki Cenabı Allah yarın mahşerde bunu hesabını sorar. 37 sene hocalık yaptım 120 bin din adamı var bilmem kaç yüzbin öğretmen var, Bakan var, Başbakan var, Cumhurbaşkanı, Milletvekilleri var ama işler her gün kötüye gidiyor. Ben kendi açımdan bu görevi bırakıyorum, çünkü 37 senedir hocayım demek ki biz dini anlatamadık, demek ki bu gençliğe güzel şeyleri anlatamadık. Ülkenin bölünmez bütünlüğünü anlatamadık, bir insan öldüren bütün insanları öldürürmüş ilkesini anlatamadık. Ben istifa ediyorum bu yüzden.” 

Kılınan cuma namazı sonrası uzun süredir görev yaptığı camide cemaatle vedalaşan imam Celal Tilgen’in istifasını İl Müftülüğü’ne sunacağı öğrenildi herkesin istifa etmesi lazım.

Mikail PELİT/MALATYA, (DHA)

 

Paylaş:

Yorumlar

“271) ŞEKER HOCA VAAZINDA TERÖRE TEPKİ GÖSTERDİ VE İSTİFA ETTİ” yazisina 11 Yorum yapilmis

 1. Enes Şengönül yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 00:11

  Bu hassasiyette görev adamlarının hala var olması bile umut verici..

 2. Ali Aktaş yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 02:17

  Bakali Recep bey Şeker Hoca’nın verdiği mesajı alacakmı..

 3. Hülya Dedeoğlu yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 11:57

  Bu asil ve yürekli davranışınızdan dolayı sizi kutluyor saygılarımı sunuyorum.Hülya Dedeoğlu-İzmir

 4. filiz berber yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 13:40

  ateş düştüğü yeri yakar doğru diyorsun hocam analar gözyaşı dökerken belki de bizim ibadetlerimiz de sıkıntıdadır.dün güneydğuda bir de bir komiser şehit oldu.yetsin artıkk..

 5. Murat BOZBAĞ yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 15:13

  Saygı değer Hocam…Sende istifa edersen meydan Çakallara kalır….Bu da vebal değil mi….??? Bu milletin senin gibi insanlara çok ihtiyacı var……!!!!!! Saygılar sunuyorum….

 6. ibrahim kaya yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 16:09

  Sizin gibi bir şahsiyetle şahsen tanışmış olmak benim için bir şereftir.Allah yolunu açık etsin hocam. Mesajını herkes almalı.Allah’a emanet olun..

 7. PERLE İNCİ yorum tarihi 16 Temmuz, 2011 22:19

  OY KURBAN OLADUGUMUZUN HOCASI>*ALLAH RAZI OLSUN SENDEN(*

 8. sıtkı kömürcü yorum tarihi 17 Temmuz, 2011 14:46

  HOCAM SİZ İSTİFA EDİNİYONUZ AMA HALA O KOLTUKTA OTURUP BU DEVLETİN KASASINDAN MAAŞ CEKİP BU ÜLKEYE BÖLMÜYE CALIŞAN ŞEREFSİZLER UTANSIN GERCİ ONLARDA UTANMA OLMAZ

 9. osman güzelbaba yorum tarihi 17 Temmuz, 2011 16:47

  hocam bu davranışınız inşallah yerini bulur
  fakat şunu hiç unutmayalım
  ırakda amerikan askerleri bırak kadınları erkeklere bile tecavüz ederken biz onlara destek verdik onlat vuran silahları biz taşımadıkmı toprakları mızdan sağ dönsünler diye dualar edilmedimi berlis koniler obamalar buşlar doslarımız olmadımı ermenilere azerileri satmadıkmı afgannara teröris çeçen lere teröris demedikmi elbette Allah bizim cezamızı verecek
  onun için üzülmeye gerek yok biz bunları hakettik
  toplum hep maddiyat peşinde manaviyat sıfır ne hacı ne hoca ne dindar kaldı herkez şuursuz birşekilde ne varsa yiyor ne varsa yok ediyor Cenab-ı Hak Resulunun yüzü suyu hürmetine bizleri bağışlar inşallah yoksa sonumuz felaket Allah yar ve yardımcımız olsun herkese selam ve sevgilerimle Allah’ın merhameti üzerimize olsun

 10. Mehmet KOCAMAN yorum tarihi 17 Temmuz, 2011 22:39

  Bugün gereken her şeyi söyleyen Değerli Hocanın ağzına yüreğine sağlık.Sütçü İmamın hassasiyetini gösterdi.Allah razı olsun.

 11. mustafademiray em .JAsb. yorum tarihi 18 Temmuz, 2011 00:55

  hocam kalp hastası oldum sinirimden çok dogru söylüyorsun eli öpülecek zatsınızsaygı ve sevgilerimi sunarım.

Yorum yap