271) AB’YE YENİ TAVİZLER VERİYORUZ!

Yayin Tarihi 18 Haziran, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Manisalı: Yeni bir taviz sürecindeyiz

Prof. Dr. Erol Manisalı, AB sürecinde 2 başlıkta daha görüşmelere başlanmasını değerlendirdi: Yeni bir taviz süreci başlıyor. AB Türkiye’yi asla almayacağı için uyum meselesinde mekanizma sürekli aleyhimize işliyor. Başta vakıflar olmak yeni hak kayıpları ve zararlar oluşacak.

Davul bizde, tokmak onlarda
Türkiye-AB müzakere sürecinde Şirketler Hukuku ve Fikri Mülkiyet Hukuku başlıkları görüşmelere açıldı. AB’ye tam üye olan ülkelerin, kendi menfaatlerine dayalı bir anlayışla düzenlediği bu iki hukuk alanına Türkiye’nin de dahil edilmesi dikkat çekti. Müzakere sürecinde hedefin, Türkiye’deki Şirketler ve Fikri Mülkiyet Hukuku normlarını AB normlarına uydurmak olduğunu belirten Prof. Dr. Erol Manisalı, “Burada uluslararası standartlardan değil AB standartlarından bahsediyoruz.Hukuk mekanizması sürekli olarak aleyhimize işliyor” dedi.

Türkiye’nin hakları gasp edilebilir
Türkiye’nin bugün de yarın da AB karar mekanizmalarında olmayacağına dikkat çeken Manisalı, açılan iki yeni müzakere başlığının, özellikle mülkiyet hukukundaki pek çok maddenin “tek taraflı” yorumuna olanak sağlayacağını ve Türkiye’nin haklarını gasp edebileceğini kaydetti. Manisalı şöyle devam etti: “ Türkiye dışarıdaki bir ülke olduğu ve bu konumunu korumak zorunda bırakıldığı için sürekli taviz vermek durumunda kalıyor. Bu önümüzdeki dönemde Türkiye için de geçerli olacak. Türkiye’yi yine vahim bir sürecin içine sokuyorlar. Davul bizim elimizde tokmak ise onların.” 


Haber: Selda Öztürk Kay

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap