27) TERÖRİST ASKER OLURSA !- İRAN’DA PKK’LI İDAM EDİLDİ.

Yayin Tarihi 6 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Mardinli Er: Bizim dağdaki kızlarımız daha güzel

Dağlıca baskınında terör örgütü PKK tarafından kaçırılan 8 askeri arkadaşları da suçladı: Direnselerdi bu kadar şehit vermezdik.

06 Ocak 2008 / 08:21

image00143.jpg

Dağlıca baskınından sonra PKK tarafından kaçırılan 8 asker hakkında açılan davada, arkadaşları da yeminli ifade verdi: “Eğer şüpheliler görevlerini yapsalardı ve direnselerdi bu kadar çok şehit ve yaralı verilmeyecekti”

Van Askeri Savcılığı’nın, Dağlıca baskınının ardından PKK’lı teröristlerce kaçırıldıktan sonra Türkiye’ye teslim edilen 8 asker hakkında açtığı davanın iddianamesinde, baskınla ilgili tanık ifadelerine de yer verildiği anlaşıldı. Tanıkların, 8 asker sanıkla ilgili olarak verdikleri yeminli beyanlarında,
“Eğer şüpheliler görevlerini yapsalardı ve direnselerdi bu kadar çok şehit ve yaralı verilmeyecekti” dedikleri ortaya çıktı.

Hakkâri Dağ ve Komando Tugayı’nda görevliyken Dağlıca baskını sırasında PKK’lı teröristlerce kaçırıldıktan sonra Türkiye’ye teslim edilen ve tutuklanan biri uzman çavuş 8 asker hakkındaki iddianame önceki gün tamamlandı.
Er Ramazan Yüce’nin
“devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçuna yardım etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapsinin istendiği iddianamede, Yüce, Piyade Er İrfan Beyaz ve Uzman Çavuş Halis Çağan’ın “olay esnasında silahlarının tutukluk yaptığını” söyledikleri belirtildi.

Silahını hiç ateşlememiş
İddianamede, Beyaz’ın kullandığı MG-3 makineli tüfeğin atışa mani herhangi bir arızasının bulunmayıp işler durumda olduğu ve olay yerinden toplanan 124 adet kovanın bu silahtan çıktığının, Çağan’ın kullandığı HK-33 piyade tüfeğinin olay anında hiç ateşlenmediği ancak kullanılır durumda olduğunun tespit edildiği anlatıldı. İddianamede, Yüce’ye zimmetli HK-33 tüfeğin kayıp olduğu kaydedildi.

Sanıkların askeri yükümlülükleri ve yetkilerinin hatırlatıldığı iddianamede, İç Hizmet Kanunu’nun silah kullanma yetkisini bir görev olarak belirlediği ve Askeri Ceza Kanunu’na göre vazife ve hizmette şahsi tehlike korkusunun cezayı hafifletmeyeceği belirtildi.

Askeri Yargıtay’ın, “çatışma anında teröristlerin ateş ettiğinden bahisle silahına sahip olamayıp araziye bırakan bir asker” ile ilgili kararına gönderme yapılan iddianamede, “Asker kişi gerektiğinde canını verme pahasına da olsa verilen görevi yerine getirmekle yükümlüdür. Bu nedenle kendisine teslim edilen ve namusu gibi koruması gereken silahını yanından ayırmaması, hiçbir şekilde başkalarına vermemesi, İç Hizmet Kanunu’nun gereğidir” denildi.

‘Görevlerini yapsalardı…
İddianamede, Dağlıca’da 12 askerin şehit düştüğü saldırının tanıklarının yeminli beyanlarına da yer verildiği ortaya çıktı. Şehit sayısının artmasından 8 asker sanığı sorumlu tuttukları anlaşılan tanıklarla ilgili şunlar kaydedildi:
“Terör saldırısı esnasında Keri sektöründeki mevzilerde bulunan şüphelilerin mevzilerini terk etmesi, silahlarını bırakması neticesinde teröristlerin bölgeye rahat bir şekilde sızdığını, bu bağlamda da şehit ve yaralı sayısının arttığını, eğer şüpheliler görevlerini yapsalardı ve direnselerdi bu kadar çok şehit ve yaralı verilmeyeceğini ifade etmişlerdir.”

Er Yüce,
‘Ben teröristim’ demiş

İddianamede sanık er Ramazan Yüce’nin “Bizim dağdaki kızlarımız daha güzel, ben de terhis olunca dağa çıkacağım. Sivilde işimiz dağlarda gezmek. Ben askerden sonra örgüte katılacağım. Ben teröristim” dediği öne sürüldü.
Sanıklardan Piyade Uzman Çavuş Halis Çağan’ın da, arkadaşlarıyla yapmış olduğu sohbetlerde terör örgütünü övücü konuşmalar yaptığı iddia edildi. Çağan’ın
,”Kendileri de bu savaşı istemiyorlar. Hiçbir insana ‘sen bu dili konuşamazsın, şunu konuşmak mecburiyetindesin’ diye dayatma getirilemez. Bundan sonraki süreçte inşallah ölümler olmadan huzurlu barışçı bir ortam yaratılır” dediği öne sürüldü.

Milliyet

 

İran, PKK’lı yöneticiyi idam etti

İran yönetimi yakaladığı PKK’nın üst düzey yöneticisini idam etti.

06 Ocak 2008 / 12:03

image00214.jpg

İran yönetiminin ülkesinde PKK’nın kolu olarak faaliyet gösteren ‘Kürdistan Özgür Yaşam Partisi’ (PJAK) üyesi Hasan Hikmet Demir’i Hoy kentinde idam ederken, bölücü örgüt, Tahran yönetimini tehdit etti.

PKK’ya yakınlığı ile tanınan ‘Fırat Haber Ajansı’, Hoy Cezaevi’nde geçen yıldan bu yana tutuklu bulunan PJAK üyesi ‘Agit’ kod adlı Hasan Hikmet Demir’in firar ettiğini daha sonra donmak üzereyken yakalanarak yeniden tutuklandığını bildirdi. Kangren olan iki ayağı kesilmek istenen Demir’in karşı çıkması üzerine bundan vazgeçilen ve hücresinde tedavi edilen, Hasan Hikmet Demir’in tedavisi için için Uluslararası Af Örgütü, Tahran yönetimine çağrıda bulundu. Yargılaması sonucu verilen idam cezasının 20 Aralık 2007 tarihinde yerine getirildiği, uzun süre sonra yakınlarına bu konuda bilgi verildiği öne sürüldü.

 

ENSON HABER

Paylaş:

Yorumlar

“27) TERÖRİST ASKER OLURSA !- İRAN’DA PKK’LI İDAM EDİLDİ.” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 6 Ocak, 2008 14:55

  VAY!!İRAN!DEMEKKİ BÖYLE KESKİN KARARLAR ALABILDIKLERI İCİN GÜCLÜ BİR ÜLKE OLARAK ABD.YE KAFA TUTABILIYOR!ZAYIF/YÜREGİ/ÜLKE DÜSMANLARINA!!YUMUSAK ‘YÖNETİCİLER’ BUNU BILIYORLARMI?
  *DİLERİM..BİLMESELERDE??ARTIK..ANLAMAK ZORUNDA OLDUKLARINI ‘KAVRARLAR’.CÜNKÜ!!HER ÜLKE İCİN ÖNCE KENDİ ASKERİ ÖNEMLİDİR.SONRA DÜSMANLARI VE ULUSLARARASI ZARAR VEREN TERÖR YARATANLAR ÖNCELİKLE YOK EDILIYOR.
  *ASLINDA TERÖR’Ü YARATANLARIN TERÖRİSTLER DEGİL??ONLARA BU EMİRLERİ GETİRENLERİN ULUSLARARASI CIKARLARI KURGULAYANLAR OLDUGUNU ABD.FİLMLERİNDE, BURADAKI K.VADİSİNDE GÖRMÜSTÜK!AMA?HALA DAHA..GÖRDÜGÜNÜZ GİBİ;ALMANLAR/SIRPLAR?MIYDI?2000 USD.A DAGLARA CIKAN!EE NOOLDU SİMDİ??BUNLAR TERÖRMÜ YARATTI?HAYIR!!İNANDILAR+PARA ALDILAR..HERHALDE İZAHI BUDUR?
  YA SİZCE?
  ”SANKİ;HERSEY BOSUNA ZAMAN KAYBI,ALINAN SATILAN, SILAH, KURSUN ,UCAK,VS..AYRI BİRCOK TİCARET KONUSU ICIN GİBİ??
  VE BİRİRLERİ RAHAT YASIYOR BU SAYEDE..GÖRÜNEN O AMA BILEMIYORUZ BELKI DAHA BASKA SEBEPLERDE VARDIR..YAZIK OLUYOR!!TÜM İ N S A N L I G A+D Ü S M A N L I G A.
  -ANLAYABILDIKLERIM BU KADAR:(
  SÜRCÜ LİSAN ETTİKSE..AFFOLA
  *ALLAHIM BİRANDA TÜM DÜNYAYA”B A R I S” GÖNDER NOOLUR.

 2. Metin YILMAZ yorum tarihi 6 Ocak, 2008 15:09

  Bu ele geçirilen pkklı piçleri “kazanacağız zırvasıyla” rehabilete etme planları yapanlar onların değirmenine su taşımaktadır.
  İdam yeniden uygulanmalı, operasyonlarda teslim bile olsa bize kurşun sıkan piçler asılmalıdır.
  Dağlıca’da kaçırılan eskerler bana göre 2 kere haindir. Arkadaşları aslanlar gibi çatışıp şehit düşerken O.Ç’na teslim olan bu reziller mahkemeye etekle çıkarılmalıdır!

 3. Samet Acar yorum tarihi 6 Ocak, 2008 17:13

  Bizim devlet büyüklerimiz,idama karşıdırlar.İdam etmezler.Acıma hisleri kuvvetlidir.”acıma ki acınırsın”atasözünün zamanı geçtiyini çok iyi bilirler.Onun için bebek katilini elbebek,gülbebek beslerler,emirlerini beslendiği yerden vermesi devletimizin büyüklerinin kurur kaynağıdır.Bizimkiler dünyayaörnek devlet adamlarıdır.Takdir etmiyoruzda eleştiriyoruz.Vah vah…Ağlanacak halimize bakın ? …! Acaroğlu

 4. Ahmet yorum tarihi 6 Temmuz, 2008 23:36

  Iran Allah Razi olsun,Elleriniz dert gormesin….devamini bekliyoruzz

Yorum yap