261) GÜNAH KEÇİLERİ

Yayin Tarihi 18 Nisan, 2011 
Kategori SOSYAL

 

GÜNAH KEÇİLERİ

tek boynuzlu dağ keçisi ile ilgili görsel sonucu

“Günah keçisi” deyimini sıkça olmazsa bile, duyarız! Duyduğumuzda biliyoruz ki bir şeyler olumsuz sonuçlar vermiş veya vereceği sanılmaktadır… Bu olumsuzlukların veya kaygıların bize etkisi ve zararları ne olabilir diye düşündüğümüz de olur.  

Bu nasıl bir keçidir ki, kişileri veya toplumları olumsuz etkileyebiliyor? “Günah keçisi” tanımı pagan kültürünün bir mirasıdır. Yani binlerce yıl öncesinden gelen batıl bir törendir. Törende; kötü ruhların etkisinden kurtulmak, uğursuzluğu yok etmek, hastalıkları engellemek, başarısızlığı kaldırmak ve toplumu günahlarından arındırmak için erkek bir keçiye işkenceler yapılarak uçurumdan aşağı atılmasıdır… Böylelikle toplum yaptığı ahlaksızlıktan dolayı işlediği günahları, bir keçiye yükleyerek günahlardan arınıldığına inanılırdı!

Birçok toplumda keçi yerine insanların günah taşıyıcı olarak değişik uygulamaları görülmüştür…

Anladığımız kadarı ile “Günah keçisi” bir bahane oluşturma eylemidir. Savunmasız, yalnız, saf, güçsüz ve günahsız birilerini kurban etme! Böylelikle, olası bir huzursuzluğun ve kargaşanın çıkması engellenmek istenmektedir…

Günümüzde ise artık hayvan besiciliğinde keçilerden mahrum kaldık ama keçi postuna büründürülmüş mazlumları, sosyal ve siyasi zeminde çokça görebiliyoruz.  

Herhangi bir başarısızlık oldu mu? Sinopluların özdeyişleri gibi  “Vur Abalıya, gitsin Kabalıya”

İşsizlik varmış! Sebep; keçiler…

Terör varmış! Sebep; keçiler…

Eğitim bozukmuş! Sebep; keçiler…

Barış yokmuş! Sebep, keçiler…

Ahlak bozulmuş! Sebep; keçiler…

Kim bu keçiler? Mutlaka herkesin bir tanımı olacaktır. Ben daha tanımlayamadım! Çünkü kimin eli, kimin cebinde bilemiyorum… Ama bildiğim bir keçi gerçeğimiz var:

Türk Ulusu, Orta Asya’dan Tuna boylarına kadar tüm Türklük coğrafyasında zirveleri sevmiştir. Zirvelerde bulunmak keçi gibi dengeli, güçlü ve inatla, sabırlı olmayı gerektirir.

Türklüğün kültürünü yaşadığında ve yaşattığında, keçiyi suçlayanların günahkar olduğunu ispatlayabilirsin!

YILMAZ KARAHAN 

Paylaş:

Yorumlar

“261) GÜNAH KEÇİLERİ” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Nuray Günay yorum tarihi 18 Nisan, 2011 18:31

  Yılmaz Hocam,harika bir yazı ,kutluyorum ve izninizle mail listemle paylaşıyorum.

 2. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 18 Nisan, 2011 23:36

  AMA BAZENDE GEREKLİ YERDE KULLANMAK GEREKİR*EH!HAYAT BU!BUGÜN BÖYLE,YARIN BASKA TÜRLÜ.BU NACİZANE PEK İCİNDEN CIKILAMIYACAK BİR DURUMDUR.KURCALARSANIZ,İSİN İCİNDEN CIKAMAZ YADA GERCEKTEN KUSURSUZ KİSİLERİN CEZA ALMALARINA SEBEP OLURSUNUZ:(-EN İYİSİ BU TERİM BOSUNA CIKMAMIS!diyerek,KABULLENMEK;(

 3. Yılmaz Karahan yorum tarihi 19 Nisan, 2011 00:39

  Zühal Hanım,
  Neyi kurcalayacağız? Veya kurcaladığımız nedir? Biz sadece sosyal bir ön yargıyı açıklıyoruz! Hatırlarsanız Ülkemizde iktidara gelen her Hükümet, ülkenin ekonomik bozukluğuna bir önceki hükümeti kötüleme yoluna gitmiştir. Olası bir başarısızlığın günah keçisini de göstermiş olurlardı…
  İyi günler

 4. gevher demirkaya aktaş yorum tarihi 23 Eylül, 2013 23:49

  harika bir yazı hocam elinize sağlık. günümüze de ne kadar uymuuşşş.

Yorum yap