261) BİR BU EKSİKTİ: İLAHİ STAR!

Yayin Tarihi 11 Haziran, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Şimdi de İLAHİ STAR seçilecek

image00129.jpg


İLAHİ STAR OLMAK İÇİN 4 BİN ADAY BAŞVURDU
Bugünlerde Florya’da bulunan Meltem TV binasının önündeki kalabalığı görenler bunun nedenini anlamakta zorlanıyor. ‘Pop Star’ elemelerini aratmayan bu kalabalığın nedeni, Meltem TV’de önümüzdeki günlerde yayınlanmaya başlanacak olan ‘İlahilerin Yıldızı’ yarışması. Halk arasında ve medyada şimdiden ‘İlahi Star’ olarak adlandırılmaya başlanan yarışmanın seçmelerinin ilk bölümünde yaklaşık 4 bin aday ‘İlahi Star’ olmak için başvuruda bulundu. Televizyonlarda bir çok yıldız yarışmasının yayınlandığı bir dönemde çok tartışılacağı şimdiden belli olan böyle bir yarışma formatını neden seçtiklerini projenin yaratıcılarıyla konuştuk.
 

“HEDEFİMİZ İLAHİLERİ ARABESKLEŞMEKTEN KURTARMAK”
‘İlahilerin Yıldızı’nın yaratıcıları Meltem Medya Grup Başkanı Mehmet Emin Koç, Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Uğurlu ve Basın Propaganda Başkanı İsmail Çetin,  programın amacını ve hedeflerini ENSONHABER‘e anlattı. Mustafa Uğurlu temel hedeflerini bir cümleyle özetliyor:
İlahilerin Yıldızı’nda temel hedefimiz, ilahileri ‘arabeskleşmekten’ kurtarmak.”

YUNUS EMRE DE OKUNACAK, PİR SULTAN DA
Tasavvuf musikisi toplumumuzun ortak değeridir diyen Medya Grup Başkanı Mehmet Emin Koç, Dinciler de kendi yıldızını seçiyor”, “İlahilerin yıldızı olur mu? gibi eleştirilere hazır olduklarını belirtiyor. Koç, “Bizim hedefimiz tasavvuf müziğini halka sevdirmek ve toplumumuzun ortak kültürü olan bu müziğin en doğru şekilde icra edilmesini sağlamak. ‘Tasavvuf müziği dincilerin müziğidir’ gibi bir anlayışa katılmıyoruz. Biz sadece Türk aile yapısına uygun bir yarışma programı hazırladık” diyor. Tam bu noktada ‘ortak kültürümüz’ olarak adlandırılan tasavvufta Alevi değişlerine de programda yer verilip verilmeyeceğini sorduğumuzda ise; Bu yarışmada Yunus Emre’nin kasideleri de seslendirilecek, Mevlid-i Şerif de de okunacak, Pir Sultan Abdal’ın değişleri de. Zaten tasavvuf müziğin temeli Ehl-i Beyt’ten gelir diyerek programda çok farklı türlerden eserlerin seslendirileceğini söylüyor.

İLAHİLERİN SULTANLARI DA YOLDA
‘İlahilerin Yıldızı’ yarışması için yapılan başvuru sayısı projenin sahiplerini oldukça şaşırtmış. Açıkçası bu kadar talep olacağını tahmin etmemiştik” diyen Mustafa Uğurlu, bu yoğun ilginin yeni bir star yarışmasını daha zorunlu hale getirdiğini belirterek önümüzdeki dönemde de, kadın adayların yarışacağı ‘İlahilerin Sultanı’ yarışmasını yayınlayacaklarını söylüyor. Uğurlu, “Türkiye’de hemen herkesin bildiği en az bir ilahi vardır. ‘İlahilerin Yıldızı’ Basın Propaganda Başkanı İsmail Çetin ise, Nice keşfedilmeyen gencimizin ümitlerini tazeleyeceğiz. Yetenekli gençlerimizin ekranlarda kendilerini göstermesine imkân vereceğimiz için çok sevinçliyizdiyerek yaşadıkları heyecanı dile getiriyor.

JÜRİ DE KİMLER VAR?
Ön elemelerin başladığı yarışmanın jürisinde tasavvuf müziğinin ünlü isimleri görev alıyor. Türk Tasavvuf ve Sanat Musikisinin duayenlerinden Amir Ateş, İsmail Coşar, Yahya Soyyiğit, Galip Sokullu ve Ali Gedik Türkiye’nin ‘İlahi Star’ını seçecek seçici kurulda görev alıyor.  

ATEŞ: “BÜYÜK BİR ÇIĞIR”
Jüri üyelerinden Amir Ateş “Meltem TV yetkililerini böyle muhteşem bir sanat ve yarışma programına öncülük ettikleri için tebrik ediyorum. Bu program sadece bir yarışma programı olmayacak, aynı zamanda dinî musikimizin yaygınlaşması ve eski kaliteli kıvamına yeniden kavuşması, yeşil pop ve arabeskvari bozulmaya karşı korunması adına büyük bir hizmet olacaktır. Katılımcıların yoğun iştirakinin yanı sıra, ses güzellikleri ve musikimize yatkınlıkları da bizleri memnun etmektedir. ‘İlahilerin Yıldızı’ programı çok büyük bir çığır olacaktır” dedi.

İZLEYİCİLER SMS’LE OY KULLANACAK
Ön eleme çekimlerinin birinci turu tamamlanan yarışmada izleyiciler de, SMS yoluyla yarışmanın ön elemeleri, yarışma süreci ve finallerde söz sahibi olacak. Jürinin onayının yanı sıra izleyicilerden en çok SMS alan 5 yarışmacı, finallere kadar yarışmaya hak kazanacak.

İLK BÖLÜMÜ CUMA GÜNÜ YAYINDA
Birinci ön elemeleri tamamlanan ‘İlahilerin Yıldızı’ programının birinci bölümü bu cuma akşamı ekrana gelecek. Yoğun ilgi nedeniyle ikinci tur seçmelerinin de yapılacağı yarışmanın ikinci tur seçmeleri ise 16 Haziran Pazartesi günü başlayacak. Şimdiye kadar 4 bin başvurunun olduğu yarışmanın yayınlanmaya başlaması ile birlikte bu sayının çok daha fazla olacağı tahmin ediliyor.

ENSON HABER 

 

Paylaş:

Yorumlar

“261) BİR BU EKSİKTİ: İLAHİ STAR!” yazisina 6 Yorum yapilmis

 1. yaşar toptaş yorum tarihi 11 Haziran, 2008 11:32

  NE YANİ YARIŞMACILAR ORASINI BURASINI MI AÇSALARDI MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATMAYIN MİLLİYETÇİYİM AMA İÇİ BOŞALTILMAMIŞ MİLLİYETÇİYİM

 2. Tekin İnan yorum tarihi 11 Haziran, 2008 21:28

  Sahneye çıkıyor kendi eserimi icra ediyorum diyor(Söylediği şarkı ÇİŞİM GELDİ )Sayın Tarkan Bu müzik oluyor ve dinleniyorŞimdi ilahi söylemek için böyle güzel sesli kardeşlerimiz niçin bu yarışmalara katılamasın.Buradaki müteşebbis Bey,leri tebrik ediyorum.Jürideki hoca efendilerede hürmetlerimi arzediyorum.Sevgi ve saygılarımla.Tanrı Türk,ü Korusun ve yüceltsin

 3. Metin Yılmaz yorum tarihi 12 Haziran, 2008 01:16

  Bu haberin başlığı çok rahatsız edici bencede. İlahi yarışmasının mahzuru nedir Allah aşkına?

 4. Samet Acar yorum tarihi 12 Haziran, 2008 22:14

  HAYDAR BAŞ’IN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA BİR GELİŞMEDİR.PARTISINI BU İLAHİ PROGRAMINDA DAHA NET TANITMAK OLACAK.BENCE SOSİYAL BİN HİZMET OLABİLİR.ÇÜNKÜ İAHİ DUYMAK İSTEYEN MÜSLÜMAN İNSANLARIMIZDA VARDIR.EĞER TARİKAT NİTELİĞİNE GİRERSE,AMACINDAN SAPMIŞ OLACAKTIR.

 5. FikirYolu.com » Blog Arşivi » yenidenergenekon.com’dan Son Yazılar yorum tarihi 15 Haziran, 2008 01:32

  […] 261) BİR BU EKSİKTİ: İLAHİ STAR! […]

 6. Tarık Erdinç yorum tarihi 17 Haziran, 2008 12:23

  Öncelikle Meltem Tv’yi ve bu programda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.Ayrıca daha programı doğru dürüst izlemeden diğer şarkı programlarıyla karşılaştırıp yanlış önyargılarda bulunmayın lütfen!…

Yorum yap