260) KIYAMET ALAMETİ: “YOLSUZLUĞA ÖDÜL”

Yayin Tarihi 10 Haziran, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Yolsuzluğa Ödül!

120 tonluk kömür alımı ihalesinde yolsuzluk yapan Bitlis Milletvekili ve Milli Eğitim Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Cemal Taşar’ın kuzeni Cemalettin Göngör Milli Eğitim Müdürlüğü görevine terfi etti…

Bitlis Milletvekili ve Milli Eğitim Bakanlığı eski Müsteşar Yardımcısı Cemal Taşar’ın kuzeni Cemalettin Göngör, Bitlis’in Hizan ilçesinde Hizan YİBO’da görev yaparken 120 tonluk kömür alımı ihalesinde yolsuzluk yaptı. Güngör, söz konusu yolsuzluk sonrasında “yalan beyandan” dolayı aylıktan kesme, görev ve sorumluluklarını takip etmediği için ise kınama cezası aldı. Güngör, daha sonra ise Hizan Milli Eğitim Müdürlüğü görevine vekaleten atandı.

Bitlis Milletvekili Taşar’ın kuzeni Cemalettin Göngör hakkında, geçen yıl müdürlüğünü yaptığı Hizan Yatılı İlköğretim Bölge Okulu’nda (YİBO) kömür alımı ihalesine fesat karıştırdığı ve yalan beyanda bulunduğu iddiası ile soruşturma açıldı. Güngör ve bazı öğretmenler, “Muayene ve Teslim Alma Komisyonu” tarafından hazırlanan teslim alma tutanaklarındaki miktar ile kantar tartım fişlerinin örtüşmediği, 120 ton kömürün ödemesinin yapılmasına karşın 120 ton kömür alınmadığı gerekçesi ile soruşturuldu.

“UKRAYNA” KÖMÜRÜ İHALEDEN ÖNCE ALINDI

Bitlis Milli Eğitim Müdürlüğü İlköğretim Müfettişleri Başkanlığı tarafından yapılan 410/74 sayı 2 Mayıs 2007 tarihli soruşturmaya göre, ihalede Şırnak kömürü yerine Ukrayna kömürü alındığı belirtilirken, bunun nedeninin ise “Şırnak kömürünün iyi ısıtmaması” olarak gösterildiği bildirildi. Güngör’ün müdürlüğünü yaptığı Hizan YİBO, 15 Aralık 2006’da yapılacak kömür ihalesinden daha önce 7 ve 13 Aralık tarihlerinde Ukrayna kömürünü teslim aldı. Teslim alınma belgeleri ise “unutulduğu” için imzalanmadı.

120 TON KÖMÜRÜN 79 KİLOSU ALINDI

Soruşturma sonucunda 21 Kasım 2006 tarihinde ödemesi yapılan 120 ton kömürün sadece 79.02 kilogramlık kısmının getirildiği bildirildi. Geri kalanın kömürün 20 Aralık 2006’da getirildiğinin belirtilmesine karşın teslim almada “Muayene ve Teslim Alma Komisyonu” üyelerinin isim ve imzalarının bulunmadığına işaret edildi. 120 ton kömür karşılığında ise yüklenici firmaya 23 bin 496 YTL ödendiği kaydedildi.

3 AYRI CEZA ALDI, MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜNE TERFİ ETTİ

Soruşturma sonucunda Muayene ve Teslim Alma Komisyonu’nda bulunan öğretmenlere kınama cezaları verilirken, Güngör’e de ihalede kusurlu davranmaktan dolayı “kınama”, yalan ve yanlış beyanda bulunmaktan “aylıktan kesme”, usulsüz ödeme yaptığı gerekçesi ile de “kınama” cezası verildi.

Cemalettin Göngör, Mayıs ayında soruşturmanın sonuçlanmasından sadece 6 ay sonra vekaleten Hizan Milli Eğitim Müdürlüğü görevine getirildi.

ANKA

Paylaş:

Yorumlar

“260) KIYAMET ALAMETİ: “YOLSUZLUĞA ÖDÜL”” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. FikirYolu.com » Blog Arşivi » yenidenergenekon.com’dan Son Yazılar yorum tarihi 15 Haziran, 2008 01:28

    […] 260) KIYAMET ALAMETİ: “YOLSUZLUĞA ÖDÜL” […]

Yorum yap