26) İNGİLTERE’DE TÜRK İNTİHARLARI, CİDDİ BOYUTTA

Yayin Tarihi 3 Mart, 2008 
Kategori SOSYAL

 

TÜRK İNTİHARLARI CİDDİ BOYUTTA

 

İngiltere’de yaşayan Türk ailelerin çocukları arasında yaşanan intiharlar ciddi boyutlara ulaştı. Türk toplumunu tedirgin eden intihar olayları, The Times gibi önemli İngiliz gazetelerine de konu oldu. Geçtiğimiz hafta 2 kişinin daha intihar etmesi ve bir kişinin şüpheli bir biçimde balkondan düşerek hayatını kaybetmesi, İngiltere’deki ikinci kuşak göçmen gençlerin sorunlarına daha fazla ilgi gösterilmesi gerektiğini ortaya koydu. İntiharların hemen hemen hepsinde gençlerin kendilerini asarak yaşamlarına son vermesi, son intihar hariç hepsinin erkek ve yaşlarının 18-25 arasında olması, aileleri ile yaşıyor olmaları ve bazılarının birbirini tanıyor olması, İngiliz polisi ve bazı toplum kuruluşu yetkilileri tarafından tesadüf ve birbirinden etkilenme olarak gösterildi. Ölen gençlerden birinin cebinde bulunan not ise, intiharların arkasında bir çetenin zorlaması olabileceği yönünde dedikodulara yol açtı.

Öte yandan intiharları engellemek için düzenlenen bilgilendirme toplantılarında, vatan hasreti intiharlarda etkin bir sebep olarak gösteriliyor. İngiltere’de faaliyet gösteren Türk, Kürt ve Kıbrıslı Türklerin kurduğu dernekler, bu sorunla baş edebilmek için sosyal faaliyet ve çeşitli etkinlikler düzenleyerek, gençleri bulundukları depresif ortamdan uzaklaştırmaya çalışıyor. İngiltere’nin en önemli üniversitelerinden City University’de doktora çalışması yapan Doğuş Şimşek de, doktora tezini Türk gençlerinin İngiltere’de yaşadıkları sorunlara ve yaşam şekillerine ayırdı. Çalışması boyunca 25 gençle birebir görüşen Şimşek, “Türkiye’den Londra’ya gelen göçmen çocuklarının kimlik oluşumları, Londra’da yaşadıkları sorunlar, geldikleri toplum ile buradaki toplum arasında nasıl bir ilişki kurdukları, kendilerini nerede gördükleri” gibi sorularla, bu gençleri anlamaya çalışıyor.

Göçmen ailelerin çocuklarının sosyalleşme süreçlerinin anne babalarından çok farklı olduğunu ifade eden Şimşek, anne- babaların Türkiye’de sosyalleştiğini, ancak bu gençlerin burada farklı 2 kültürü de yaşayarak sosyalleştiğine dikkat çekti. Şimşek, yaşamını yitiren gençlerden birkaçının İngiltere’de serbest oturum hakkını bekleyen göçmenlerden olduklarını, vize sorunu olduğu ve ülke dışına çıkamamaları nedeniyle intihar ettiklerinin sanıldığını söyledi. Bunun yanı sıra gençlerin intihar nedeni olarak tek bir neden gösterilemeyeceğine vurgu yapan Şimşek, intiharların kişisel problemlerden kaynaklanmış olabileceği, para kazanmak için çok uzun saatler çalışmak zorunda kalan ailelerin çocukları ile yeterince ilgilenmemesi ve beklediği ilgi ve sevgiyi alamayan gençlerin bu tür davranışlar gösterebileceğini de söyledi.

Türkiye’den Londra’ya göç eden ailelerin İngiliz kültürü içine çok fazla girmediklerini ifade eden Doğuş Şimşek, “Yerleşim bölgelerine ve yaşayış şekillerine baktığım zaman, onların burada kendi kültürlerini yaşadıklarını biliyorum. Çünkü aynı bölgede oturuyorlar. Aynı işte çalışıyorlar. Yerel Türk basınını okuyorlar. Türkçe yayın yapan radyo dinliyorlar. Türkçe konuşuyorlar ve tek kelime İngilizce’ye ihtiyaç duymadan bir günlerini geçirebiliyorlar. Bu nedenle onların bir kültür değişimi içine girmek zorunda olduklarını hissetmiyorum” dedi.

Şimşek, bu ailelerin, aile içinde İngilizce bilen tek birey olmaları nedeniyle ailenin tüm yazışmalarını ve resmi işlerini gençlerin yapmalarını istediklerini, bunun da gençlerin üzerine bir sorumluluk yüklediğini ifade etti. Şimşek ayrıca, doktora çalışması sırasında görüştüğü gençler arasında geçmişte çetelere bulaştığını, içki içtiğini, kötü alışkanlıklara başladığını söyleyenlerin olduğunu, ancak bu gençlerin genel olarak toplum içinde faaliyet gösteren derneklerin düzenlediği etkinlik, faaliyet ve kurslara katılarak bu sorunları aştıklarını söyledi.

Doğuş Şimşek’in çalışması için görüştüğü Kıbrıslı Türk Serap Göktaş, 4 yıl önce geldiği Londra’dan Kıbrıs’a geri döneceğini ifade etti. Göktaş, “Aileler kendi dertlerine düşmüş, çocuklarını bırakmışlar. Maddi sıkıntılar ve bilinçsizliklerinden dolayı işe daldılar. Arkadaşlıklar da bozuk. En büyük neden sevgisizlik” diye konuştu.

Eylül ayında ülkesine döneceğini belirten Göktaş, 20’li yaşlarda bir kızı ve bir oğlu olduğunu söyledi. “Çevre çok kötü. Kızıma kötü bir şey olsun istemem” diyerek Londra’da yaşadığı tedirginliği dile getiren Göktaş, ailesiyle birarada olmayı istediğini ifade etti.

İki yetişkin oğlu olan Nevin Yıldırım ise, intiharların nedeninin ailelerin ilgisizliği olabileceğinin altını çizdi. Yıldırım, “İngiltere’deki gençlik, İngiliz ve Türk kültürünü karışık yaşıyor. Bu nedenle bunalıma giriyorlar. Bence aileleri onların sorunlarını ciddiye almıyor. Benim de 2 tane oğlum var. Ben onların 16-17-18 yaş dönemlerini çok zor atlattım. Sadece çocuklarıma yöneldim. Onların dünyalarına indim. Ailelerden tek istediğim, çocuklarına sahip çıksınlar” dedi.

Londra’da 2’si Türk 3 kişinin intihar ettiği Hackney’deki bir kilisenin bahçesinde, banklarda oturanları yağmurdan korumak üzere yapılmış olan demir parmaklıkla, intiharları engellemek için belediye tarafından geçtiğimiz haftalarda kaldırıldı.

TÜRK GÜNDEM

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap