258) ÖYKÜMÜN SAKLI BİR SAYFASI

Yayin Tarihi 4 Nisan, 2011 
Kategori SOSYAL

 

ÖYKÜMÜN SAKLI BİR SAYFASI

Gerçek hayat öykümüzü biliyor muyuz?

Farkındalık duygularımızın ve bilinç düzeyimizin geliştiği zamandan itibaren yaşamımızda bizi etkileyen olayları ve gelişmeleri unutmayarak bunlara “öykümüz” demişizdir…

Tüm öyküler, gerçekçidir ve saygındır. Ancak; ne olduğunu, ne zaman olduğunu ve neden olduğunu, bilemediğimiz ve sorgulayamadığımız bizimle ilgili gerçeklerimiz de vardır. Bunları bize anlatırlarsa, kabulleniriz!

Bütün isimler anlam yüklüdür. Fakat bazı isimler vardır ki, sanki insanı zaman yolculuğuna davet eder…

“Dumlupınar”

Bu bileşik kelimeden oluşan isim, içindeki anlamı ve gizemi yaşatmak için mi oluşturulmuş?

Bilemem! Bildiğim ve öğrendiklerimden dolayı bu isime saygı duyarak hayırla anmaktır.

Dumlupınar; Türk tüfeklerinin, düşman üzerine çağlayan bir pınardaki su gibi akmasının ismidir…  

Dumlupınar; 81 Türk tüfeğinin, pınarın kaynağındaki su da kaybolmasının ismidir…

Dumlupınar; “tüfekli su” demektir.  Dumlu, tek fişeklik atış yapan tüfek, Pınar ise suyun çıktığı kaynaktır. Acaba anlamındaki gizemini, unutulmayacak sevinç ve üzüntü ile ifade eden başka bir isim var mıdır?

Her şeye rağmen hayat devam ediyor. Üzüntünün olduğu yerde sevinç, ölümün olduğu yerde doğum gerçeği var!

Rahmetli Babamın bana söylediğine göre, “Oğlum sen Bahriyelilerin Çanakkale’de boğulduğu gün doğdun” rahmetli Annem ise, “Baklalar daha yeni çıkmıştı, maşallah tosuncuk gibi doğdun” demişlerdi. Nur içinde yatsınlar…

Babam, sürekli radyo dinler haberleri hiç kaçırmazdı. Her gün yaptığı gibi 4 Nisan 1953 günü, sabah namazını kılmış Kur’an dinlemek için radyosunu açmış! Ve yürekleri dağlayan haberi duyduğunda, annemin doğum sancılarını bile unutmuş… Babam ve Dedem de, Atatürk’e karşı büyük bir sevgi vardı. Nasıl olmasın ki? Dedem Hatay’ın Fransız işgalini ve zulümlerini yaşamış biri olarak, Fransızlara karşı çete savaşlarına katılmış varlığını istiklal için harcamıştır. “Hatay benim şahsi davamdır” diyen Atatürk’ün, Hatay’ın kurtuluşunu sağlayacak siyaseti yapması rahmetlilerin en büyük sevinci olmuştur… Babam Türk Ordusuna karşı duyduğu sevgiden dolayı, benim hep subay olmamı istemiştir. Ama nasip değilmiş, öğretmen olduk!

Babamın köy gelenek ve göreneklerine göre sosyal hayatımıza yön vermesi, benim nüfusa kaydımın tam 11 ay sonra gerçekleşmesine sebep olmuştur. Babam bu kaydı, annemin ısrarından dolayı erken yaptırdığını söylemiştir. Zamanımız da dahi Anadolu’nun kırsal bölgelerinde erkek çocukların tamamı olmazsa bile, nüfusa kaydı 1-2 yıl geciktirilerek yapılır. Bunun sosyal yönden yetişme ve askerlik yapmada bir yarar olduğu düşünülerek yapıldığı unutulmamalıdır.

Her 4 Nisan günü, içimi ifade de zorlandığım duygular sarar…  

Allah, Rahman ve Rahimdir. Her hayırda bir şer, her şerde bir hayır vardır.

YILMAZ KARAHAN

image0016.jpg

 

 

Paylaş:

Yorumlar

“258) ÖYKÜMÜN SAKLI BİR SAYFASI” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 4 Nisan, 2011 17:48

  GÖZLERİNİZ DEGİSMEMİS!–DEMEKKİ ASKERE ERKEN ALINMAK İCİN,GEC YAZILAN NÜFUS KAYITLARI..NE ÜLKEYİZ DEGİLMİ?NE İNSANLAR YETİSTİRMİSİZ?!NE YÜCELERMİS..
  RAHMETLE ANALIM DEDENİZİ***ARTIK BABAYIDA..NURLAR İCİNDE YATSINLAR*
  NE GÜZEL OLMUS..ÖGRETMEN OLMAK ESSİZLİK,ENGİNLİK,BİLGİ AKTARIMI,İNSAN****YETİSTİRMEKTİR*YÜCE MESLEKTİR.
  DUMLUPINAR****************************************4 NİSANDA..ORADAYDIK..ANKARADA****BİRDEN!KAR BASTIRDI!OTELİN CAMINDAN BAKTIM;HERKES KOSTU,MONT ALDI!!O İNSANLARIN PARASI VARMIYDI?NERELERDEN GELMİSLERDİ?CENAZE TELASI VEDE YILLARIN SEVGİSİYLE O SOGUKDA NASILDA SAATLERCE SOKAKDA YÜRÜYÜS YAPTILAR..VE;GİDEN..RAHMETLİ****O DA YANLIS ANLASILAN YADA TAM*ANLASILMAYAN İNSANALRIMIZDAN OLMUS!SUCLANMIS!–HERKES DOGRU VE YANLISLARIYLA,GİDİYOR..SON NEFESDE NE YAPACAGIZ?GERCEKTEN ÜRKÜYORUM..HEP İYİ OLMAYA DÜSÜNMEYE CALISSAMDA..KİMBİLİR KİMLERE,NE HAKSIZLIKLAR?YAPTIM..VE HALA DAHA ÖZRÜNÜ DİLEMEMİSİMDİR?diye HAYIFLANMAKTAYIM..**RAHMETLİ ALPARSLAN TÜRKESİN CENAZESİNDE BASTIRAN KAR VE DÖNÜSÜMÜZDE ARABAYLA KARLARA SAPLANISIMIZ!!..SAATLERCE..SABAH YANLISLIKLA BİR KAR ARABASI BİZİDE ALIYORDU NEREDEYSE!
  —-NE CİLELİ ÖMÜR SÜRMÜS DİYE DÜSÜNMÜSTÜM!KAR ANİDEN HERYERİ DOLDURDUGUNDA****VE SİMDİ RAHMETLİ MUHSİN YAZICIOGLUNUDA ANIYORUM..NASILDA CİLELİ ÖMÜRMÜS!diyerek..BENZER KADER!KARLAR İCİNDE SON VEDASI****
  –HEPSİNE GANİ GANİ RAHMET EYLESİN..HATALARIYLA,SEVAPLARIYLA,ISIKLAR İCİNDE YATSINLAR.–TÜM TÜRK BÜYÜKLERİMİZ..TÜM SEHİTLERİMİZ..NİNELERİMİZ..ATALARIMIZ..BALKANLARDA SAVASLARDA YİTİRDİKLERİMİZ..
  —-

 2. Toya yorum tarihi 4 Nisan, 2011 20:47

  …….
  …….
  “Ah bir atas ver,
  cigarami yakayim…
  Sen sallan gel,
  ben boyuna bakayim…”
  …….
  …….fazla söze ne hacet.

 3. Nuriye Özdinçer Karakurt yorum tarihi 5 Nisan, 2011 13:58

  MUTLU,BAŞARILI,SAĞLIKLI NİCE UZUN YILLAR DİLER,DOĞUM GÜNÜNÜZÜ KUTLARIM..

Yorum yap