255) REFERANDUMU; HÜKÜMET KAZANDI, AKP KAYBETTİ!

Yayin Tarihi 15 Eylül, 2010 
Kategori SİYASİ

REFERANDUMU; HÜKÜMET KAZANDI,

AKP KAYBETTİ!

oysandigi.jpg

Referandum sonuçlarına dair görüşlerimi belirtmek için, YSK’nın gayri resmi olarak açıklama yapmasını bekledim…

YSK’nın internet sitesinde yer alan sonuçlara göre, gümrük ve cezaevleri dahil 52 milyon 51 bin 828 kayıtlı seçmenden 38 milyon 369 bin 253’ü, sandık başına giderek oy kullanırken, katılım oranı yüzde 73,7 olarak hesaplandı. Oy kullanan seçmenlerden 21 milyon 788 bin 911’i (yüzde 57,88) “Evet”, 15 milyon 854 bin 379’u ise (Yüzde 42,12) “Hayır” yönünde oy kullanırken, 725 bin 963’ünün oyu, çeşitli sebeplerden dolayı geçersiz sayıldı.

Ülke içi seçmen sayısı 49.5 milyon, yurt dışında bulunup ta gümrüklerde oy kullanma hakkına haiz seçmen sayısı 2.5 milyon toplam seçmen sayımız 52 milyon civarıdır. Edindiğim bilgiye göre Gümrüklerde oy kullanma oranı:

Kayıtlı seçmen: 2.556.335

Oy kullanan: 196.299

Geçerli oy: 194.737

Evet: 119.817

Hayır: 74.920

Katılım: %7.7

Anayasa değişikliği için yapılan referandum oylamasında, çıkan sonuçların çok iyi değerlendirilmesi ve yorumlanması gerekiyor:

Oylamaya katılımın % 73.7 olduğu, yani 13 milyon vatandaşımızın oy kullanmadığı sadece İstanbul’da 2.5 milyon vatandaşın oy kullanmaya gitmemesi sosyal ve siyasal bilimciler tarafından ciddiyetle dikkate alınmalıdır.

Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini yapılandırmaya yönelik bir oylamaya 13 milyon seçmenin yani % 25 lik bir yüzdenin, duyarsız kalması sosyal hayatımızdaki sağlıksız ilişki ve iletişimin bir göstergesidir. Kişiler sağlık, ulaşım, iş, ve inancı gereği oy kullanmayabilir. Bu gerekçelerle oy kullanmama her seçimde görülür ve % 10 civarında bir istatistiği oluştururlar.

Acaba bu referandum da, doğal gerekçelerin dışında  oy kullanmama sebebi ne olabilir?

a)   Propagandayı yapan Partilere ve Referandumun önemine inanmayanlar. (Boşverciler ve pasif protestocular)

b)   Referandumu bilinçli olarak boykot edenler. (BDP)

c)   Seçmen kütüklerinde mükerrer yazılımlar.

Bu oy kullanmama işini çok önemsiyorum. Zira; BDP, siyaseti gereği referandumu boykot edeceğini açıklamış, bunun içinde birçok ilimizde halkı tehdit eden eylemlerde bulunmuşlardır. Doğu illerinde de oylamaya katılım çok düşük olmuştur.

Önceki seçimlerden ve yapılan anketlerden edindiğimiz bilgiye göre % 5 lik (2-3 milyon) bir oy potansiyeline sahip olan BDP, Hükümetle yeni anayasa yapımı ve demokratikleşme hususunda bu gücünü kullanacaktır..!

Son 40 yıldır, hiçbir seçimde bu yoğunlukta bir reklam ve propaganda baskısı görmedim… Hükümet, referanduma sunulan paketin kabul edilmesi için tüm imkanlarını kullandı. Hükümeti oluşturan AKP ise, Meclis dışındaki birçok parti ile “Evet” koalisyonu kurdu. Okyanus ötesinden gelen emirle “Gülen” cemaati ölülere bile “evet” oyu kullandırtmaya gayret etti. Avustralya’dan, Patagonya’dan da gelerek gümrüklerde oy kullandılar… Birçok sivil toplum örgütü, geceli gündüzlü kapı kapı dolaşarak “evet” oylamasına destek istedi… Bazı bankalar “evet” kredileri açtı… Beyaz eşyalar, inşaat malzemeleri, kömürler, koliler sebil oldu… Televizyonlarda sürekli “evet” in faydaları(!) anlatıldı… Gazetelerde tam sayfa “evet” ilanları… Televizyon reklamlarının bazılarında 25.kare tekniği ile “beyaz” ve “evet” bilinçaltı dayatması yapıldı… Birçok işverenler, iş alanlar, iş bekleyenler, iş takip edenler “eveti” iş edindi… Eskici Türk Büyükleri(!) ile liberal Devrimciler “evet” korosu oluşturarak, zihinleri karıştırdı…  

“Hayır” kampanyasını yürüten siyasi partiler ise bu gücün karşısında yetersiz kalıp, Halk’a ulaşmada zorluk çektiler. “Hayır”ın gerekçelerini anlatamadılar. Sürekli Başbakan’la kavga yaparak dedikodu ile meşgul oldular…

Sonuç: % 57.88 EVET, % 42.12 HAYIR

13 milyon vatandaşımız da oy kullanmıyor. Yani seçmen sayımızın dörtte biri sandığa gitmiyor!

Buna göre;

Oy kullanmayan vatandaşlarımızın 3 milyonu BDP’nin yürüttüğü boykottan dolayı olduğunu varsayarsak, 10 milyon vatandaşımız referandumu önemsememiştir veya herhangi bir nedenden dolayı sandığa gitmemiştir…

“Evet” cenahı, ölülerine bile oy kullandırtmayı önemsediğine ve okyanus ötelerinden bile gelip oy kullandıklarına göre, oy kullanmayanlar içinde “evet” diyebileceklerin yüzdesi çok düşüktür. Belki de yoktur…

Referandum sonucu yüzde 51 bile “evet” olsa, değişiklik kabul olacaktır. Resmiyette Anayasa değişikliği için çok büyük oy yüzdesine de gerek yoktur. Bundan dolayı  Anayasa değişikliği paketi referandumla Halka tasdik ettirilmiş ve Hükümet istediğini almıştır. Gerekli olan değişiklikler Hükümet tarafından yapılacaktır…

Ancak; “evet” kampanyasını bir genel seçim havasında yürüten AKP  ve koalisyonu büyük bir destek almasına rağmen 21milyon 788 bin oy alıyorsa, önümüzdeki genel seçimlerde AKP’nin  bazı şartlar gerçekleştiği takdirde büyük bir ihtimalle kaybedeceği görünmektedir…

Bu şartlar nedir?

Muhalefet Partileri’nin; gerçekçi projelerle, kavga etmeden, umut ve güven vererek, doğru ve dürüst kadrolarla, Halka gitmeleri ve anlatmalarıdır… Güven verildiği takdirde, oy kullanmayan 10 milyon vatandaşımızın da büyük bir çoğunluğu destek vererek vatandaşlık görevlerini yerine getirecektir.

Sözün özü:

Referandum sonucuna göre kazanan partilerin kaybettiği, Hayır diyenlerin kazandığı bir süreç başlamıştır…

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“255) REFERANDUMU; HÜKÜMET KAZANDI, AKP KAYBETTİ!” yazisina 7 Yorum yapilmis

 1. Oğuzhan yorum tarihi 15 Eylül, 2010 22:57

  Vallaha ne diyeyim yine işin içine sahte oylar girer… hep yapıyorlar zaten

 2. RIDVAN UÇ yorum tarihi 16 Eylül, 2010 00:17

  Sayın Karahan; Yazınızı okurken bile gözümün önüne gelen ve özellikle 80 li yıllardan sonra başlayan sandıklardaki oy hırsızlığı, oy yolsuzluğu ile benzeri tiksindirici ve mide bulandıran çalışmalar ve bunu Müslüman olduğunu iddia ederek yapan yaratıklar gözlerimin önünden bir şerit halinde akıp geçti.. Oy kullanmamanın nedenlerini a-b-c diye sıralamışsın ama asıl fitneyi herhalde unuttun… 40 Yıldır aynı sandıkta oy kullanan 75 yaşındaki annem ve akrabalarımın seçmen kütüğünde olmamasına ne demeli? Daha işin başında iken yıllarca işkence görerek Mamak cezaevinde sebepsiz yatan oğlunun, bir hiç uğruna öldürülen, idam edilen evlatlarının vücudunun her uzvuna işkence yapılarak katledile amcamın, pislik dolu, riya dolu, yalan dolu ağızlara yakışmayacağını ifade ile hayır bayrağı açtığı içinmi seçmen kütüğünden kaydı silindi? Bezeri yüzbinlerce seçmenin kaydı neden değişik illere kaydırıldı? Seçmen iki dönem Ankara’da oy kullansın aynı adresi hiç değiştirmesin, Kars’ ın bilmem neresinde kaydı çıksın.. İhanet şebekeleri mükemmel çalışırken bu vatana sahip çıkması gereken başta MHP Ankara il teşkilatı olmak üzere tüm il ilçe belde teşkilatlarına şehadet şerbeti içmiş, bir uzvu sakat kalmış, yıllarca taş medreselerde çile çekmiş olanlar adına zerre kadar dahi varsa HAKKIMI HARAM EDİYORUM.. Elin iti kapı kapı dolaşırken SALONLARDA ahkam kesen garabetlere hakkımı HARAM ediyorum.. YA RABBİ sen TÜRK Milletini yalnız bırakma…

 3. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 16 Eylül, 2010 00:37

  **BU SONUC NE OLURSA OLSUN?
  -GEREKCE OLAMAZ DEGİLMİ?
  *YANİ;KUSURSUZLUKMU ARIYORSUNUZ?SANMIYORUM!
  *BEKLEMEK,ESKİ TAS ESKİ HAMAM KALMAK YERİNE!
  —YENİLENMEK GEREKMEZMİ?BİR İDEAL BELİRLEMİSLER,DURMAK YOLA DEVAM DİYORLAR!
  *YA SİZ?KRİTİKENİZ BİR KURUM OLARAKMI?
  TESBİTLERİNİZ DOGRUDA OLSA!
  TEK GÖRÜNEN DOGRU;KAYBETMİS GÖRÜNENLERİN/KAZANMA ZORLUGU!!!!!!!!!!BENCE 40 YIL SÜRSEDE TOPLANTILAR!
  -DERHAL!ELELE,YEPYENİ,KAVGASIZ*İDEALE DOGRU*HOSGÖRÜYLE,KARDESCE*
  *İLERLEMEYİ SAGLAMAK GEREK..nacizane:(GERCİ BU ÜLKEDE erkekler daha iyi bilir ama?

 4. Yılmaz Karahan yorum tarihi 16 Eylül, 2010 01:39

  RIDVAN BEY,
  YAZDIKLARINDA NE KADAR HAKLI OLDUĞUNUZU ÇOK İYİ BİLMEKTEYİM…
  DEĞERLİ KARDEŞİM,
  YAZIMDA, MÜKERRER MADDESİNİ AÇIKLAMADIM. BUNUN NASIL NAMUSSUZLUKLAR İÇERDİĞİNİ, ŞEYTANIN BİLE AKLINA GELMEYECEK SAHTEKARLIKLARIN DÖNDÜĞÜ HERKESÇE AŞİKAR.
  ALLAH YARDIMCIMIZDIR.
  SAYGILAR

 5. Hüseyin Yıldırım yorum tarihi 16 Eylül, 2010 20:56

  Hokkabazların görevi göz boyayarak eğrileri doğru, doğruları eğri yapmaktır.Geçerli oylar içindeki oran kullanılamayan oylar içinde bir kesittir.Seçmenin tamamı oy kullanabilseydi, sonuç şu andakinden farklı olmayacaktı.Velev ki % 56, % 44 oranlarını AKP tahmin olarak bildirmişti.

  Sonuç olarak şu anki durum her nasıl yorumlanırsa yorumlansın ki, darbeyle minik bir azınlığın 75 milyonu yönetmeye kalkacak rejimin savunuculuğunu yapan Ergenekonculara bunu konuşmak hiç düşmez, Türkiye’deki halk düşmanı, halkın inancının başörtüsünün düşmanı ulusalcı ergenekon çetesinin işini bitirecek hukuki düzenlemelerin sağlanmasına imkan tanıyacaktır.

  Yargı içindeki malum çete uzantılarının kuruduğu halk karşıtı kask bozulacak ve buraya halkın çocukları gelecektir.Türkiye’deki sağ ve sol oranlarının %70, % 30 olduğunu düşünürsek yargıya da demokratik seçimle gelenlerin çoğunluğu ulusalcı olmayacaktır.

  Şu ana kadar kilit noktaları ele geçirerek halka kan kusturan, halkın vergisini verdiği üniversitelerde başörtülü çocuklarının eğitim görmesine engel olan, kandil geceleri ilahi söylediler diye e-muhtıralar yayınlayan, sincanda tankları yürüten, Erzurumda halka tezgah kuran savcı içeri alındı diye mahkeme üzerinden halkın vergileri ile alınmış savaş uçaklarını uçuran, Ergenkon çetesinin işi bitirilmek üzerdir.

  Halkımız müjdeler olsun, bunların etkinliği giderek azaltılacak ve halkın inançlarını özgürce yaşayacağı aydınlık günler yakında gelecektir.Bence halk düşmanı Ergenekoncular halka daha fazla zarar vermeden paşa paşa yenilgiyi kabul edip jübile yapsalar daha iyi olur.Doğal olarak senlerce halkın sırtına kene gibi yapışıp palazlandıkları mevkileri işgale son vermek istemiyorlar ama karşı tarafa zarar vereceğim diye kendilerine de çok büyük zararlar veriyorlar.

  Son günlerini sahil şeridinde tatilde geçireceğine bu çete şu anda ya Silivri’de yada gatakulli peşinde.Mazlumun ahı, indirir tahtından şahı.Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste demişler.Bakın nasıl Silivir’de çıkıyor bu ahlar.Siz misiniz yüz binlerce kız çocuğunu başörtülü diye okul kapılarında gözü yaşlı bırakan halk düşmanı darbeci Ergenekon çetesi.Bakın mazlumun ahı sel oldu sizi boğdu.Durun bakalım bunlar daha iyi günleriniz !.Daha çok hukuk önünde hesap verecek sürüm sürüm sürüneceksiniz.Allah size yaptıklarınızın cezasını bu dünyada ödetecek, asıl cezaysa sonrasında.

 6. ayhan bekaroğlu yorum tarihi 20 Eylül, 2010 13:54

  hüseyi,n yıldırım abicim duygularım ancak bukadar ifade edilebilirdi yüreğine sağlık kayseride havaikmal bakım merkezinden emekli bi ustabaşıyla sohbet imkanı bulmuştum bu ergenekoncu daha doğrusu kendini beyaz türk zanneden gurubun ülkenin başına ne çoraplar ördüğü ülke çıkarlarından önce onların gelecek hesaplarının geldiğini görmemek cehaletin daniskasıdır kimsede bana ülke bütünlüğü veya gücü için çalıştıklarına inandıramaz bunan inanmam için pkk ile işbirliği yapmalarının izahı olmalıdır ve bunun izahı yok şehit olan onca insanın vebali vardır üzerlerinde

 7. djkhfjkadsh yorum tarihi 31 Ocak, 2011 20:27

  Kardeş siz nasıl hesap yapıyorsun.Allah akıl fikir versin.Recep Tayyip ERDOĞAN şu an için ülkemin rakibi olmayan en “milli” başbakanı.Ülkemi içerde dışarda müsibetlere karşı koruyan kalkanı.Yazdıklarım hoşuna gitmemiştir ama işte buda benim görüşüm.Sizde şimdi bana “Allah akıl fikir versin.” dersiniz galiba.

Yorum yap