254) 6-7 EYLÜL OLAYLARI

Yayin Tarihi 6 Eylül, 2010 
Kategori SİYASİ

6-7 EYLÜL OLAYLARI

image0013.jpg

Kıbrıs Türklerine yapılan baskılar ve bazı yayın organlarının kışkırtıcı yayınları azınlıklara karşı kamuoyunda bir husumet oluşturmuştu. 6 Eylül 1955 günü Selanik’te Mustafa Kemal Atatürk’ün evinin bombalandığı şeklinde bir haber duyuldu. Başta İstanbul olmak üzere bir çok ilde protesto mitingleri ve yürüyüşler yapıldı. Aynı günün akşamı İstanbul’da ki gösteriler kontrolden çıktı. İstanbul’da yaşayan azınlıklara yönelik saldırı ve yağma başladı. Olaylar sırasında ölenler oldu. Evler, dükkanlar, arabalar, kiliseler, havralar yağmalandı.

Bu olaylardan sonra kendini güvende hissetmeyen gayri Müslim vatandaşlardan bir kısmı özellikle bir çok Rum İstanbul’u terk etti. Bu olayların görüldüğü illerde sıkıyönetim ilan edildi. İki gün süren olaylarda bir çok kişi tutuklandı ise de yargılamalar berat ile sonuçlandı. 27 Mayıs yargılamalarında bu olaylarda gündeme gelmiştir.

image0021.jpg

image003.gif

image004.jpg

image005.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“254) 6-7 EYLÜL OLAYLARI” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Zühal asma yorum tarihi 12 Eylül, 2012 01:20

    HEPSİ..HERZAMAN:(DIS TANDASNLI DEMEKKİ:(-BUNCA YIL..VEDE BUGÜNLERDE OLDUGU GİBİ;(–ATATÜRKDEN SONRA..GÜN YÜZÜ GÖRMEMİSİZ!–PEKİ NASIL OLUYORDA?!=HER ZAMAN HÜKÜMET?:(OLABİLECEK TOPLULUK YARATIYORLAR??20..30 SENELER!=ABDÜLHAMİT GİBİ=BASTA KALIP..NE MENEM OLDUKLARINI UNUTTURUP..SÜRÜLERİNİ ZENGİN EDİP..YASADIKLARINI KAR:(SAYIYORLAR!TÜÜÜÜHH!YAZIKLAR OLSUN.

Yorum yap