253) “RUMİ FORUM” NABIZ YOKLADI!

Yayin Tarihi 4 Haziran, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

RUMİ FORUM” NABIZ YOKLADI!

 

ABD’de yaşayan Fethullah Gülen’in onursal başkanlığını yaptığı, Rumi Forum Fonu, ABD Kongresi’nden parlamenterlerin danışmanlarını Ankara’ya getirdi.

 

Danışmanlar Çankaya Köşkü’nden TBMM‘ye kadar pek çok yerde siyasetin önde gelen isimleriyle buluştu. Devlet Bakanı Şimşek “Kapatma ekonomiyi etkiler'” derken, AKP‘li Kınıklıoğlu “Kapatılsak da bağımsız olarak yola devam edeceğiz'” dedi.

Fethullah Gülen‘in onursal başkanlığını yaptığı, merkezi Washington’da bulunan Rumi Forum Fonu, ABD Kongresi’nden parlamenterlerin danışmanlarını Türkiye’ye getirdi. Danışmanlar Çankaya Köşkü’nden TBMM‘ye kadar pek çok yeri ziyaret etti. Ziyaretlerde AKP kapatılacak mı?” sorusuna yanıt arandı. Heyette ABD Kongresi’nde görevli 12 parlamenterin danışmanı ile bazı yazar ve sanatçılar da yer aldı.

“HER DURUMDA…”

Grubun merak konularının başında AKP hakkında açılan kapatma davası yer aldı. Kongre üyelerinin danışmanlarından oluşan grup TBMM‘de temaslarda bulundu. AKP Çankırı Milletvekili ve Dışişleri Komisyonu Sözcüsü Suat Kınıklıoğlu ile görüşen danışman heyeti, Kınıkoğlu’na kapatma davası konusunda sorular sordu. Danışmanların “Partiniz kapatılacak mı?” sorusuna Kınıkoğlu, “Ya kapatılmayacak, ya kapatılacak ama kimse ceza almayacak, ya da kapatılacak ve ceza alanlar olacak. Biz her durumda bağımsız milletvekili olacağız, yola devam edeceğiz” diyerek mesaj verdi.

“EKONOMİYİ ETKİLER”

Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek ile de görüşen heyet, Şimşek’e de aynı soruyu sordu. 5 yılda yakalanan ekonomik istikrarın önemini anlatan Bakan Şimşek, “Anayasa Mahkemesi’nin kapatma kararı ekonomik istikrarı olumsuz etkileyeceği açık. Son verilere bakıldığında enflasyondaki artış da dünyadaki artışa paralel olarak istikrarsızlığın sonucu” değerlendirmesini yaptı.

Grup daha sonra MHP Ankara Milletvekili Tuğrul Türkeş ile buluştu. Bu görüşmede daha çok Ermeni soykırım iddiaları ve Ortadoğu politikasına yönelik sorular yönelten danışmanlar, Türkeş’ten Ermeni soykırımı olmadığını, ancak ABD’nin bu yalanı kabul etmeye çalışmasının süper güç olma konumuna yakışmadığı yanıtını aldı. Türkeş, “1915’te üzücü olaylar yaşandı, ancak bu asla soykırım değildi” dedi. Türkeş, ABD’li danışmanlara, ABD’nin son yıllarda bölge politikaları nedeniyle sokaktaki vatandaşta “ABD düşmanlığı” oluştuğunu, ancak Türkiye’de partiler arasında böyle bir şey olmadığını anlattı. ASAM’ı da ziyaret eden ve brifingler alan danışman heyeti, İstanbul’da da çeşitli ziyaretler gerçekleştirdi. İstanbul’un tarihi ve turistik yerlerini gezen ve yetkililerden bilgi alan heyet, Yazarlar Vakfı’nı da ziyaret etti.

“GÜLEN’DEN TAVSİYE ALIRIZ”

Rumi Forum, 1999 yılından bu yana ABD’de yüksek profilli dinler ve kültürlerarası diyalog etkinlikleri gerçekleştiriyor. Forum, geçen yıl ilk kez düzenlediği “Rumi Barış ve Diyalog Ödülleri” kapsamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya Başbakanı José Luis Zapatero’yu “Medeniyetler İttifakı” projesinden dolayı ödül verdi. Bu yıl İKÖ Başkanı Ekmeleddin İhsanoğlu da ödül verilecek isimler arasında yer alıyor. Rumi Forum ayrıca Amerikan Kongresi’nde düzenlediği iftar yemekleri ile her yıl Washington’da politikacı, bürokrat, büyükelçi ve din adamlarını bir araya getiriyor.

Rumi Forum Başkanı Dr. Ali Yurtsever, GazetePort’a yaptığı açıklamada, “Her sene 5-6 gezi yapıyoruz. Kanaat önderleri ve akademisyenleri Türkiye’ye getirip her gezide Türkiye hakkında yanlış kanaatleri kırmak, düzeltmek kültürlerarası köprü kurmak istiyoruz. Her gelen Türkiye ve tarihi doğal güzellikleri ve diğer özelliklerini beğenip ayrılıyor. Bugüne kadar 150 civarında kişi geldii” dedi. Yurtsever, Fethullah Gülen ile ilgili olarak da “Sayın Gülen, onursal başkanımızdır. Tavsiyeleri oluyor. Bu doğrultuda, dünya barışına ulaşmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

GazetePort

 

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap