251) İŞTE AMERİKA’NIN BIRAKTIĞI IRAK

Yayin Tarihi 6 Ağustos, 2010 
Kategori SİYASİ

İşte Amerika’nın bıraktığı Irak…

image0014.jpg

Bu ay sonundan itibaren Irak’ta muharip Amerikan kuvveti kalmayacak. İşgalden geriye ise parçalanmış ve yoksul bir Irak kalıyor…

ABD başkanı Barack Obama, Irak savaşının, en azından Amerika için, bitiş tarihini açıkladı: 31 Ağustos 2010.

Obama’nın açıklamasına göre, Ağustos sonundan itibaren Irak’ta muharip Amerikan kuvveti kalmayacak, eğitim amaçlı bırakılacak 50 bin kişilik kuvvet de gelecek yıl sonunda çekilecek.

İşgalin faturası ise oldukça ağır… Bush yönetimi 2003 yılında Irak’ı işgal ederken, 11 Eylül saldırılarını bahane olarak kullandı ve Irak’a demokrasi getirme vaadinde bulundu.

İşgal sırasında ne Saddam Hüseyin’in El Kaide ile bir ilişkisi olduğuna dair kanıta, ne de kitle imha silahlarına rastlandı.

KAN GÖLÜ

Irak savaşı, ülkeye demokrasiden ziyade kan ve etnik bölünme getirdi. Önceleri kurtarıcı olarak karşılanan Amerikan askerlerinin işkence, tecavüz ve katliamları, Iraklının yüzüne tokat gibi indi.

Ebu Gureyb hapishanesindeki katliam ve işkence fotoğrafları, Iraklıların ve dünyanın zihnine kazındı.

İşgalde ülke kan gölüne döndü. Şiddet doruğa çıktı…Bazı kaynaklara göre 700 bin bazı kaynaklara göre de bir buçuk milyon Iraklı hayatını kaybetti.

5 MİLYON YETİM

Araştırmalar Irak’ta 5 milyon çocuğun öksüz veya yetim kaldığını gösteriyor. Şiddet yüzünden 2 milyon kişi ülkesini terketti, 2 buçuk milyon kişi de kendi ülkesinde mülteci konumuna düştü.

Irak’ta her 2 kişiden birinin işsiz olduğu tahmin ediliyor.Irak’ın pek çok bölgesi, günde en fazla 6 saat elektrik alabiliyor. Su da çoğunlukla kesik oluyor. Savaş, Saddam Hüseyin döneminde ambargolar yüzünden zaten kötü durumda bulunan alt yapıyı büyük ölçüde çökertti.

Irak’ın en büyük gelir kaynağı petrol üretimi de işgal öncesi seviyenin çok altında. Petrol, çoğunlukla Amerikan şirketlerince işletiliyor.

ABD’nin el koyduğu Iraklılar’ın parasının yüzde 96’sının nereye gittiği de bilinmiyor.

KÜLTÜR KATLİAMI

Savaştan arihi ve kültürel değerler de payını aldı. İşgalin ilk günlerinde Irak’ın binlerce yıllık tarihinin sergilendiği müzeler yağmalandı, paha biçilmez eserler yurt dışına kaçırıldı.

Irak’ın 125 milyar dolar dış borcu olduğu tahmin ediliyor.

4 BİN 413 ABD ASKERİ ÖLDÜ

İşgalde Amerikan askeri kayıpları ülkede savaş aleyhtarlığını güçlendirdi. Irak’ta şimdiye kadar 4 bin 413 Amerikan askeri öldü, 32 bini yaralandı.Irak savaşının Amerikan ekonomisine maliyeti konusunda da çelişkili tahminler yürütülüyor. Bazı kaynaklar 200 milyar dolardan bahsederken, bazı kaynaklar rakamı 2 trilyon dolara kadar çıkarıyor. Obama’nın açıklamalarına göre gelecek yıl sonunda Amerikan askerlerinin tamamı Irak’tan çekilecek.

Ancak Irak’ta 5 aydır hükümetin kurulamadığına, şiddetin arttığına dikkat çeken uzmanlar, ülkeyi daha karanlık günlerin beklediğinden endişe ediyor.

DÜNYA BÜLTENİ

image002.jpg

image003.jpg

image004.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“251) İŞTE AMERİKA’NIN BIRAKTIĞI IRAK” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. melekdilsen yorum tarihi 7 Ağustos, 2010 00:22

  Allah cezalarini versin! Nasil osmanliya ac kopekler gibi I. Dunya savasinda saldirdilarsa, Irak’ta da aynisini yapti emperyalistler, kendi cikarlari sozkonusu oldugunda her turlu yalana basvururlar, irak’ta guyya kitle imha silahlari vardi, osmanliya da boyle bahane uydurma nedenlerle saldirip 3 milyondan fazla insani katlettiler…

 2. M.Nihat Yılmaz yorum tarihi 8 Ağustos, 2010 00:35

  Olanlardan,acı duyuyorsak;bileniyoruz demektir.
  Herkes kendinden sorumludur.Sürekli başkalarına sorumluluk yüklemekle olmuyor.
  Çünkü; İt, itliğini yapıyor;ısırıyor, akrep
  sokuyor,kervan yürüyor bu Dünya’da.Sömürücü ABD’de de huyuna devam ediyor,şimdilik.
  Eğer;Biz Türk Alemi, kendimize dönebilseydik, şanlı geçmişimize layık,Türklüğün yüceldiği idarecilerin sevk ve idaresinde olabilseydik;ABD ve AB karşısında dik durup, Çetin ceviz olabilseydik; Bizim olan Irak gibi topraklarda bu haksızlıklar,aşağılık cinayatlar,olamazdı.
  İnşallah! bir gün olamayacaktır. işbirlikciler dahil,kan dökenlerden,haksızlık yapanİardan, tüm olanların hesabı sorulacaktır.
  Kahrolsun insanları sömürürenler, kanını içenler, ve onlara çanak tutan satılmışlar.
  Ne mutlu! Türkçe düşündüm.Türk gibi davrandım diyene.
  Saygılarımla.

 3. ali güler yorum tarihi 31 Ağustos, 2010 00:53

  Allah sınıyorrrr bu adi şerefsizler..bu ırak amerikanın sonu olcak. inş. rabbim KAHHAR İSMİ şerifiyle amerikayı kahreder. sonra o ülkeye rabbim inş… şiddetli azabını indirirde bu dünyadada öbür dünyadada bu siyonis güçlerrrr azap çekerlerrrr.Amin.yarabbi

 4. YeniÇağ Gazetesi yorum tarihi 19 Kasım, 2012 09:38

Yorum yap