250) 12 EYLÜL BEREKETİ

Yayin Tarihi 2 Ağustos, 2010 
Kategori SİYASİ

12 EYLÜL BEREKETİ

oysandigi.jpg

40 gün sonra yapılacak olan Referandum dolayısıyla, Ülke ekonomisinde canlılık ve sosyal hayatında nüfus artışının olacağı kanaatindeyim…

Ülkemizde daha önce 5 defa referandum yapılmıştır.

1961 referandumu, %81 katılım ile olmuştur.

1982 referandumu, %92 katılım ile olmuştur.

1987 referandumu, %94.6 katılım ile olmuştur.

1988 referandumu, %89 katılım ile olmuştur.

2007 referandumu, %68 katılım ile olmuştur.

Bu referandumlardan 1961 ve 1982 askeri vesayet gözetiminde yapıldığından dolayı, halkın oylamaya katılım inisiyatifini gerçek anlamda göstermeyebilir.

1987 referandumunda büyük bir katılım oranı ile, “siyasi yasaklar” kaldırılmış,

1988 referandumunda erken seçime “Hayır” denilmiş,

2007 referandumunda ise Cumhurbaşkanı’nın, Halk tarafından seçimi çok düşük bir katılım ile kabul edilmiştir.

2007 referandumu’na katılım oranının düşüklüğünün en büyük nedeni; Referandumdan önceki gece, 20-21 Ekim 2007 gecesi PKK’nın Dağlıca Karakolu’na saldırısı sonucu 12 şehit 16 yaralı vermemize duyulan milli öfke ve yastan dolayı olmuştur…

12 Eylül 2010 Referandumun da ne olacak?

Ben kahin, medyum ve falcı değilim! Ancak, sosyal ve siyasi gelişmeleri yorumladığımızda;

Oylamaya katılacak olanların büyük bir çoğunluğu, Anayasa değişikliğinin ne getireceğini tam olarak bilmezse dahi, kararlı bir şekilde oy verecektir… Bu referandum, Adalet Bakanı’nın dediği gibi “On seçimden, daha önemli” hale gelmiştir… “Evetçi” ve “Hayırcı” lar arasında sözel anlamda gerginlikler ve küsmeler başlamıştır. İnşallah bu tercihler, kardeşi kardeşe düşman ettirmez!

Fethullah Gülen, geçenlerde referanduma yönelik bir açıklama yaptı. Bu açıklamasında 12 Eylül referandumunu demokrasi adına çok önemsediğini belirterek; “… Değil sadece kadını erkeğiyle, çoluğu çocuğuyla ve dünyanın dört bir yanına dağılmışıyla hayatta olan insanları, imkân olsa mezardakileri bile kaldırarak o referandumda ‘evet’ oyu kullandırmak lazım. Mezardakiler bile kalksın. Ben zannediyorum kalkarlar da… Ben zannediyorum ruhları koşar da…” diyerek kimlerin bile oy kullanması gerektiğini mecazi anlamda tavsiye etmiştir!

Hoca Efendi, kendi Cemaati’nin mensuplarına referandumda hangi tercihi yapmaları hususunda elbette yönlendirici olacaktır… Görüşlerini belirtecektir… Gülen’i ve Cemaat mensuplarını tercihlerinden dolayı eleştirmek haksızlık olur!

Ancak; Mezardakilerin bile oylarına ihtiyaç duyulması, bu referandumun çok sağlıklı geçmeyeceğine işaret etmektedir…

Galiba, referandumda oy kullanmayacak olanlarda olacaktır. Ama, oylamaya gitmeyecek veya gidemeyecek olanlar şunu bilsinler ki; mutlaka ruhani güçler yerlerine oy kullanacaktır… Seçmen sayımız 12 Eylül’de, büyük bir artış gösterebilir. Bu da ekonomiye yeni girdiler ve çıktılarla birlikte, canlılık getirecektir!!!

Bu vesile ile; Merhum Cemil Meriç Hocamızın felsefi bir sözünü hatırladım:

“Yaşayanları, Ölüler idare eder!”

Referandumun; Ülkemiz için, hâyır getirmesini dilerim.

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“250) 12 EYLÜL BEREKETİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Referandum ger yorum tarihi 2 Ağustos, 2010 22:20

    […] eder!” Referandumun;

Yorum yap