246) KANKAYA RÜŞVET CEZASI

Yayin Tarihi 28 Mayıs, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Kankaya rüşvet cezası

 

image00171.jpg

 

4 yıla hükmeden mahkeme, suç teşebbüs aşamasında kaldığı için cezayı 1 yıla indirdi. Gür’ün sabıkasız olması dolayısıyla cezası 10 aya indirildi ve ertelendi. Kamuoyu, Gür’ü Erdoğan’ın çocuklarına burs veren iş adamı olarak tanımıştı.


Kankası Gür’e 10 ay hapis
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın aile dostu olan Ramsey’in sahibi iş adamı Remzi Gür, Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde, eski CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım’a “rüşvet vermeye teşebbüs ettiği” iddiasıyla yargılandığı davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın dünkü duruşmasında şahitlik yapan AKP’li Salih Kapusuz, Remzi Gür ile bir yemek sırasında Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin TBMM’de yapılacak oylamanın konuşulduğunu belirterek, “Gür, ‘CHP’nin söz konusu seçime katılmayacağını, en iyi hemşehrim CHP Milletvekili Mehmet Yıldırım’dan öğreniriz’ diyerek, Yıldırım’ı aradı. Dava konusu sözler konuşmada hiç geçmedi” dedi. Kapusuz’un ifadesinin ardından söz alan Mehmet Yıldırım ise, şunları söyledi:


Akıllı değil, onurlu oldum
Allah şahit, ufacık hilafım yoktur. Gür’ün bunu öğrenmek için beni araması mümkün değil. Gür, benim oyumu talep etti. ’Biz seni seviyoruz. Maddi, manevi ne gerekiyorsa yaparız’ dedi. Transfer teklif etti. Bu olayın çıkmasından ben de rahatsızım. Kapusuz, TBMM kulisinde ’seni Kastamonu’da gömeceğiz’ dedi. Bana ’akıllı ol’ dediler. Doğru beni Kastamonu’da gömdüler, seçilemedim. Ben akıllı olmadım, onurlu oldum” diye konuştu. Mahkeme, Remzi Gür’ü TCK’nın “rüşvet” suçunu düzenleyen 252/1. maddesi uyarınca, oy çokluğuyla 4 yıl hapse mahkum etti. Suçun “teşebbüste kaldığı” ndan ceza 1 yıla indirildi. Gür’ün “sabıkasız oluşu” nedeniyle de 10 aya düşürülen ceza ertelendi. (AA)

Başbakan’ın yakın dostu
Ramsey Giyim’in sahibi olan Remzi Gür, Başbakan Erdoğan’ın yakın dostu. Erdoğan, yıllardan beri Ramsey’den giyiniyor. Gür ve Erdoğan ayrıca yıllardır ailece görüşüyor. Erdoğan ailesi her yıl yaz tatilini, Remzi Gür’ün Marmara Denizi’nde bulunan Ekinlik Adası’ndaki villasında geçiriyor. Gür, kamuoyunda Başbakan’ın çocuklarına burs veren işadamı olarak da biliniyor.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap