246) AFGANİSTAN TÜRKLERİ FEDERASYONU KURULDU

Yayin Tarihi 29 Mayıs, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

Afganistan (Güney Türkistan) Türklerinin

Federasyonu Kuruldu

image00174.jpg

Afganistan Türkleri Federasyonu Kurultayı  17-05-2008 tarihinde Dünyanın değişik ülkelerinde yaşayan Güney Türkistan (Afganistan) Türklerinin önde gelen aydınlarının Muhammed Vatandost, Feyzullah Elburz, Prof. Şehrani, Bismillah Meymenegi, Dr. Qemeruddin Muselleh, Ahmet Şah Deveti Faryabi, Dr. Abdullah Rehimi, Firişte Ziyayi, Dr. Amanullah, Gen. Abdul Gafur, Esedullah Asyaban,nin katılımı ile Hollandanın Tilburg şehrinde gerçekleşti.

Kurultayda Afganistan Türkleri Federasyonu kuruluş amacının, Afganistan içerisinde ve dışında  yaşayan Afganistan  Türklerinin Dili, Tarihi, Kültürünün geliştirilmesi ve kültürel etkinliklerin artırılması olarak kaydedildi.

Federasyonun ilk kongresinde Amerika, Kanada, Türkiye, Almanya, Hollanda, Norveç, Belçika, İsveç, İsviçre, Danimarka, İngiltere, Türkistan (Orta Asya) ve başka ülkelerden Afganistan Türklerinin temsilcileri katıldı.

Kurultayda Afganistanda yaşayan Türklerin bugünkü durumu, ve Afganistanda değişen siyasi durumlar karşısında Türklerin de siyasi kazanımları hakkında bilgi verildi.

Kurultayda Dr. Himmet Faryabi  Afganistan Türkleri Federasyonu başkanı, Firişte Ziyayi ve Qemeruddin Muselleh başkan yardımcıları olarak seçildi. Kurultaya katılanalardan 33 kişi de Afganistan Türkleri Federasyonu,nun etkin üyeleri olarak yerlerini aldı.

Kurultayda konuşulan konuların en önemlisi Afganistanda konuşulan Türkçe dilinde (Özbekçe ve Türkmence) kitap ve dergilerin basım yayını ve Özbekçe Türkmence Yayın yapan bir TVnin kurlması gerektiği vurgulandı.

Kurultayda konuşulan başka bir konu ise Afganistanın büyük bir kısmını oluşturan Farsça konuşan Hazara Türkleri ile iyi ilişkiler kurulması, Afganistan Siyasi arenasında tek çatı altında toplanılması, Afganistan Türk boyları arasında kültürel etkinliklerin pekiştirilmesiydi. Kurultaya  Hazara Türklerinin temsilcisi olarak Nebizade katıldı.

Saygılarımla

KÖKBÖRI

Paylaş:

Yorumlar

“246) AFGANİSTAN TÜRKLERİ FEDERASYONU KURULDU” yazisina 3 Yorum yapilmis

 1. M.Nihat Yılmaz yorum tarihi 29 Mayıs, 2008 19:03

  HİÇ VAKİT GEÇİRİLMEDEN; TÜRKİYE’DE MESLEKİ TABANLI ŞAHSİYETLİ KİŞİLERDEN SEÇİLEREK OLUŞTURULAN-PARTİLER ÜSTÜ-“MHP” ÇAĞRIŞTIRMAYAN TÜRK KÜLTÜR-DAYANIŞMA-EĞİTİM KAPSAMLI,GERÇEK MANADA HALKA DAYALI,LEGAL, DERNEK-VAKIF GİBİ TEŞKİLATLAR KURULMALI,SES ÇIKARMADAN,EKONOMİK,SOSYAL BİRLİKLER İLE İDEALİST
  NESİLLER YETİŞTİRİLMELİ,AYNI ZAMANDA BÜYÜK T Ü R K B İ R L İ Ğ İ ‘NİN TEMELİNİ OLUŞTURMALIDIR.TÜRK MİLLİYETÇİLERİNİN BOŞA GEÇECEK ZAMANI YOKTUR. Saygılarımla.. M.Nihat Yılmaz

 2. Yaşar Kalafat yorum tarihi 31 Mayıs, 2008 17:31

  Afganistan Türkleri veya benzeri Türk coğrafyasından bahsederken iki çıkış yolunuz vardır. bunlardan birisi Türk kültürlü halkların kültürel ortaklıklarını belrleyip artırmak ve değeri ise bu halkların yaşam karşısındaki zorlukları yenmelerinde şbirliklerini sağlamaktr. Birinci husus hem öelde belirleyci ve hem de ikinci çözümleyeci çıkış yolunun tayin edicisiidir. Günümüzde kültürel akrabalık bağlarını zayıflatan yeni bağ biçimleri sürekli devriye sokulmakt ekonomiden siyasetten vs. yola çıkılarak yeni etnik yapılanmalar üretilmektedir. Milli birliği tehdit eden bu türden amilleri gçersiz kılabilecek yegane kaynak halk kültürüdür. Bu itibarla Güney Türkistan Türkleri arasında hak kültürü çalışmaları yoğunlştırılmalıdır.

 3. bismillahnebizade yorum tarihi 16 Mayıs, 2015 20:47

  Allah ın yuce adı rehım rahman olan guzel adı ıle rabımın mıhrıbanlıgı sıfkatı uzerınızde olsun ınsanlık ıcın yola cıkan her fıkır kurulus Allah rızası tasıyorsa hayırlara vesıle olur sahısım afganıstan turklerı uluslar arası dernegını falıyate gecırıp rehmetlı uçkun sahıbın seref konuğu oldugu ve cumhurbaskanı bırıncı yardımcısınında katıldığı konusma yaptıgı ıst zb de 1999 yıllında hızmete basladı hala devam edıyor guzel duygularla baslayan ınan ınsanların bır araya toplnııp calısamlara ne mutlu mıletın gelecegı ıcın yola cıkan cok kuruluslar sahsı menfaatta donustugunun bınlercesının sahıdıyız kucuk dunyamızda ama sız sız olun bu yola cıktıgısanız lutfen menfaatcılara yol vermıyın bu gelecekte mıletınze yapılacak hızmetlere manı olur engel oluşturur en kötüsüsı ıse gelecekte mılet hızmet edecek guzel ınsanlarında kayb edersınız bu gönülün mıletıne vakıf edıldığı para zaman ve kendını unutacak mıletıne hızmet edecek ınsanların toplandığı bır kurulus tır yolunuz açık bayrağınız sonsuza denk göklere dalgalasın Allah arzularınza kagustursun amın

Yorum yap