244) AKP “SIR” YASASIYLA NE GİZLEYECEK?

Yayin Tarihi 26 Mayıs, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

AKP, “SIR” Yasasıyla Ne Gizleyecek?

CHP‘li İsa Gök, “Tasarı yasalaşırsa yargı bazı bilgilere erişemeyebilir. Bu da sakıncalı bir durum oluşturur” dediCHP Mersin Milletvekili İsa Gök, AKP‘nin Devlet Sırları Yasa Tasarısı’na tepki gösterdi. Gök, devlet sırrı kavramının çok önemli bir kavram olduğunu belirterek, “Devlet sırrı dediğinizde ne anladığınız çok önemli. Bunun niteliği ve kıstasları çok önemli. AKP acaba bundan ne anladı, bunu biraz tartışılır buluyorum” dedi.

İsa Gök, “Sanırım bir hafta sonra komisyonda tam şeklini alacaktır. Devlet sırrı kavramı yürütmeye tabi kişi ve kurullarca, kurumlarca belirlenmemelidir. Eğer böyle bir durum ortaya çıkarsa bu Türkiye’nin geleceği açısından son derece sakıncalı bir durum ifade eder” şeklinde konuştu.

Yürütmeye tabi kurul, kurum ve şahısların devlet sırrı konusunda belirleyecekleri içeriğini tavrın yargı açısından da önemli olduğunu ifade eden Gök şunları söyledi: “Bu tür bilgilere idari yargı yolu açık olmadığından AKP‘nin hükümet etme süresi bittiğinde ya da dokunulmazlık zırhı kalktığında yargının bunlara ulaşması zor olabilir. Aynı zamanda bir yüce divan durumu söz konusu olduğunda hangi bilgilerin verileceği ya da bilgilerin verilmeyeceğinin verilmesi de önem taşımaktadır. AKP’nin ince hesapları burada yatıyor.”

Sadece kendilerini düşünüyorlar


İsa Gök, Devlet Sırrı Yasa Tasarısı’yla birlikte düşünülmesi gereken diğer tasarıların bulunduğunu da belirtti. Gök, sözlerini şöyle sürdürdü, “Bu tasarıyla birlikte, Kişisel Verilen Saklanması Yasa Tasarısı, Ticari Sırlar Yasa Tasarısı, Bankaların Müşterilerine ait Sırların Korunması Yasa Tasarısı birlikte düşünülmesi gerekiyor. Bunlar bir mantık içerisinde birbirini tamamlayan tasarılar ve üzerinde hassasiyetli durulması gereken tasarılar. Bunlar Türkiye’nin geleceğini, aynı zamanda demokrasimizin geleceğini de yakından ilgilendiriyor. AKP kendi geleceğini ve kendi yaptıklarını korumak için bunların üzerinde bu kadar duruyor. Ayrıca dikkat çekici olan sır denilen olguya süre konmuşsa 50 yıl, süre konmamışsa 75 yıl kapsamı getiriliyor. Devlet sırrı dediğimiz zaman bunun niteliği ise çok önemli.”

Paylaş:

Yorumlar

“244) AKP “SIR” YASASIYLA NE GİZLEYECEK?” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 29 Mayıs, 2008 02:46

  ÜZÜLMEMELİ.YASA OLSADA BİR OLMASADA!
  *BİRİLERİNE KIZDIMI!!
  -CIKIP TÜM TV.LERDE HAYKIRARAK:( ANLATIR.
  *SIR MIR KALMAZ:)
  ‘ANNEM SASAKIN DİYORKİ;ASSOLİST GİBİ=HİC BU KADARINI GÖRMEMİSTİK’
  *GECMİSİ DİNLEYİNCE DEMİRELİNDE DİGERLERİNİNDE ÖYLE CÜMLELERİ VARKİ!
  *ONLARDAN ÖGRENDİKLERİMİZLE ESPRİLERİMİZ BİLE DEGİSTİ:(
  -DEGİLKİ;HARİCİYE BOZULMAMIS OLSUN.HERSEY ÖYLE BIKTIRDIKİ..SEYTAN DİYOR!KRALLIK OLSA DAHA İYİ!HİC OLMAZSA ÜLKENİN ASALETİ KALIRDI.DISARIDA SAYILIRDI.
  -YA BUGÜN::( SANKİ HALKIN SÖZÜMÜ GECİYOR?
  *MİLLET VARMIKİ?KİM DİYEBİLİR?FİKİRLERİMİZE HİZMET EDİLİYOR?
  *SÜREKLİ SUC İSLİYORLAR!
  KİM SES CIKARIYOR?KİM İTİRAZ EDİYOR?HİC!

Yorum yap