243) OSMANLI’NIN SEMBOLLERİ, ÇANKAYA’YA GİREMEZ!

Yayin Tarihi 26 Mayıs, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Osmanlı’nın sembolleri

Çankaya’ya giremez

Hayrunnisa Gül’ün dekorasyon merakı, ulusalcıları ayağa kaldıracak.

26 Mayıs 2008 / 09:37

image00165.jpg

HAYRUNNİSA GÜL’ÜN DEKORASYON MERAKI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrunisa Gül’ün dekorasyon konusundaki hassasiyetini bilmeyen kalmadı. Gül çiftinin Çankaya’ya çıkmasının ardından Köşk’te başlatılan büyük tadilat çalışması ile Çankaya Köşkü’nde uzun süredir kullanılan bir çok halı, tablo ve mobilyanın atıldığı ve First Lady’nin zevkine göre yeni dekorasyon yapıldığı basına da yansıdı.DOLMABAHÇE SARAYI’NDAN ETKİLENDİ
Hürriyet yazarı Şükrü Küçükşahin‘in bugünkü köşe yazısında değindiği bir olay, önümüzdeki günlerde yeni bir ‘rejim tartışmasının’ ilk sinyallerini verdi. Küçükşahin’in verdiği bilgilere göre, Hayrunnisa Hanım 1 Nisan’da Dolmabahçe Sarayı’nı gezdi ve buradaki bazı eşyalardan çok etkilendi. Çankaya’da büyük bir tadilat çalışması başlatan Hayrunnisa Gül, saraydaki 35 objeyi Çankaya Köşkü’nün yeni dekorasyonunda kullanılmak üzere ‘Böyle bir istekte bulunmayın’ mesajına rağmen Meclis’ten istetti. 

ÇANKAYA BİR SEMBOL
Hatırlanacağı gibi Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adayı olarak gösterildiği dönemde Türkiye’de büyük bir tartışma yaşanmıştı. Cumhuriyetin sembolü sayılan Çankaya Köşkü’ne eşi türbanlı bir cumhurbaşkanının çıkacak olması bazı kesimler için ‘kabul edilemez’ olarak açıklanmış ve bunu engellemek için çeşitli mitingler düzenlenmişti.OSMANLI’NIN SEMBOLLERİ ÇANKAYA’YA GİRER Mİ?
Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaşanan ‘367 krizi’ erken seçimle aşıldı ve Abdullah Gül Çankaya Köşkü’ne çıktı. Ancak bu rahatsızlık yine de tam olarak yatışmadı. Bazı davetlerde ve resepsiyonlarda ortaya çıkan tavırların yanı sıra, CHP’nin Köşk boykotu da hala devam ediyor. Hayrunnisa Gül’ün böyle bir dönemde, Osmanlı’nın sembolleri olan 35 objeyi ‘Cumhuriyet Türkiye’nin sembolü sayılan Çankaya Köşkü’ne sokmak istemesi, bugüne kadar Çankaya Köşkü’nde Osmanlı dönemine ait hiç bir objenin bulundurulmadığı Çankaya Köşkü’ne ilk kez ‘Osmanlı döneminin sızması’ olarak yorumlanıyor. Şükrü Küçükşahin, bu konunun Meclis gündemine gelmesi ile birlikte muhalefetin itirazının yükseleceği uyarısında bulunarak, Hayrunnisa Hanım’ın bu ısrarında devam etmesi durumunda yeni bir rejim krizi yaratılacağının sinyalini şimdiden verdi.

 ENSON HABER

 

ANKETHayrünnisa Gül’ün depo müzedeki bazı Osmanlı eserlerini Köşk’e istetmesi konusunda iki ayrı görüş var. Birinci görüş şu: O eserler müze depolarda kimse görmeden bekletiliyor. Oysa Köşk’e geldiğinde özellikle yabancı devlet adamlarına ve konuklara içinde bulunduğumuz kültürün mirası olarak sergilenebilecek. Dünyanın bütün büyük imparatorlukları sonrasında kurulmuş devletler tarihlerindeki önemli eserleri bugün devlet konuk evlerinde bulunduruyorlar. Fransa‘da, İngiltere’de, Avusturya’da, Rusya‘da bu böyle. Fransız ve Rus başkanları sarayda çalışıyorlar. Bunun cumhuriyete karşı bir hareket sayılması yanlıştır. Bu, geçmişle bugünün kültür zemininda buluşmasıdır. İkinci görüş: Bugüne kadar Çankaya Köşkü’ne Osmanlı eserleri özellikle taşınmamıştır. Çünkü Çankaya Köşkü cumhuriyetin sembolüdür. Osmanlı eserleri buraya getirilerek bu sembol zedelenecektir. Ayrıca o eserleri halkın görmesi mümkün olmayacaktır. Osmanlı eserlerini Çankaya Köşkü’ne getirtmek Mustafa Kemal’in cumhuriyet sembolüne karşı yanlış olur.

Hayrünnisa Gül’ün depo müzedeki bazı Osmanlı eserlerini Köşk’e istetmesi sizce doğru mu?

Birinci görüşe katılıyorum. (Eserlerin getirilmesinde yanlış yoktur.)
 

 

İkinci görüşe katılıyorum. (Cumhuriyetin sembolüne karşı yanlış olur)
 

 

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/9023080.asp?gid=229&sz=79400 

Paylaş:

Yorumlar

“243) OSMANLI’NIN SEMBOLLERİ, ÇANKAYA’YA GİREMEZ!” yazisina 2 Yorum yapilmis

  1. yakup tufan yorum tarihi 8 Haziran, 2008 01:20

    Birinci görüşe katılıyorum. (Eserlerin getirilmesinde yanlış yoktur.)

    TC Devleti havadan inmediya… TC de Osmanli bir Türk Devletidir. Kani ve dini bizden olmayanlarin Osmanliya ve Türk Tarihine bu kadar kin kusmalari nereden geliyor acaba???

  2. Ahmet yorum tarihi 5 Temmuz, 2008 22:47

    Turk Devletini Turkler yonetmedikce,soyu kirma donmeler oldukca boyle entiriklar her zaman olacaktir,olacaktirdaa….
    Osmanlinin Cokus sebeplerine bakacak olursak,sorunun cevabinin herkez bulur….?

Yorum yap