242) TARİHİ ANLAŞMA

Yayin Tarihi 25 Mayıs, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Tarihi Anlaşma

 

image00161.jpg

 

ABD ve AB’ye karşı tek yumruk
12 Güney Amerika lideri, Avrupa Birliği ve Amerika’ya alternatif olarak  görülen savunma ve ticari birliği amaçlayan bölgesel UNASUR anlaşmasına imza attı.

Güney Amerikalı 12 ülkenin liderleri, kıtada siyasi birliği ve ekonomik entegrasyonu geliştirmeyi amaçlayan yeni Güney Amerika Birliği UNASUR’un doğduğunu ilan etti. Brezilya’nın ev sahipliği yaptığı zirveye katılan Latin Amerika devlet başkanları, Güney Amerika Ülkeleri Birliği’ni (UNASUR) kuran anlaşmayı imzaladı. Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, zirvede yaptığı konuşmada, Avrupa Birliğinin bölgesel versiyonu olarak yorumlanan UNASUR’u selamlayarak, diğer Latin Amerika ve Karayip ülkelerini de bu girişime katılmaya davet etti. Güney Amerika’nın küresel aktör olduğunun işaretlerini verdiğini, hükümetler arasındaki farklılıkların ise bir canlılık yarattığını belirten Da Silva, “Bazılarının kıtamızda görmek istediği istikrarsızlık, hayatın, özellikle siyasi hayatın emaresidir. Sokaklarda protesto gösterisi yapan insanlar olmadan demokrasi olmaz” dedi.


Tarihi zirveye (soldan sağa) Venezuela lideri Chavez, Guyana lideri Jadgeo, Paraguay lideri Duarte, Ekvador lideri Correa, Arjantin lideri Cristina Fernandez, Bolivya lideri Morales, Brezilya lideri Lula, Şili lideri Bachelet, Kolombiya lideri Uribe, Peru Lideri Garcia ve Suriname lideri Venetiaan katıldı.

Düşmanımız Amerika
Venezuela lideri Hugo Chavez ise ABD’yi hedef alan konuşmasında, “Güney birliğinin 1 numaralı düşmanı, Birleşik Devletler imparatorluğudur” dedi. Chavez, ABD’nin Güney Amerika’da savaşlar oluşturmaya çalıştığına da vurgu yaptı.  UNASUR’un yılda iki kere dışişleri bakanları düzeyinde toplanması, başkanlığının dönemsel olması ve Bolivya’da bir parlamentosunun bulunması planlanırken, yeni oluşum ekonomi ve savunma ağırlıklı olacak.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap