241) BUSH, BEYAZ SARAY’DA “YERLİ MALI” PAZARI KURDU

Yayin Tarihi 24 Mayıs, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

BUSH, Beyaz Saray’da

yerli malı pazarı kurdu

image00159.jpg

Burası Beyaz Saray bahçesi. Başkan Bush pazar yeri kurmuş, yanına kürsüsünü çekmiş, Amerikan mallarını öve öve bitiremedi. Bush, dün Dünya Ticaret Günü’nde, ‘ABD malları haftası’ ilan etti.

ABD Başkanı George Bush‘u dün Beyaz Saray Bahçesi’nde kurduğu “pazar yeri”nde görenler şaşırdı. Portakal, limon, domates kasaları, pamuk çuvallarının arasına bir de kürsüsünü yerleştiren Bush, tuhaf bir görüntü verdi. Kimine göre bir tek ‘Gel vatandaş gel’ demediği kaldı.

23 Mayıs Dünya Ticaret Günü dolayısıyla, Başkan Bush, Amerikan ürünlerini Beyaz Saray bahçesine yığdı, kasaların arkasına geçti ve Amerikan ürünlerini öven bir konuşma yaptı. “Amerikan Malları Haftası” ilan eden Başkan Bush, bu malların tüm dünyaya daha fazla satılması için gereken teşviklerin de yapılacağını duyurdu. Türkiye “Yerli Mallar Haftası”ndan yıllar önce vazgeçmişti. Türk ürünleri, özellikle de tarım ürünleri iyice azaldı.

Amerikan mallarının ihracatı için, serbest ticaret anlaşmalarının bu çerçevede son derece önemli olduğunu da belirten Bush, daha fazla ihracat için bu tür anlaşmaları destekleyeceğini söyledi.

Bush ayrıca, ihracat sayesinde Amerikan işçisinin hayat standardının da yükseldiğine dikkat çekti. Zaten kürsüsünün önünde de “İhracat, Amerikan işçisinin yararınadır” yazısı yer aldı.

HÜRRİYET

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap