236) ŞEKERDE CARGİLL OYUNU

Yayin Tarihi 20 Mayıs, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

image00151.jpg

 

AKP’den özel düzenleme ve kota imtiyazları koparan Cargill, formülü buldu! ABD firması, genetiğiyle oynanmış ucuz mısırdan ürettiği şekerle yılda 170 milyon dolar  kâr elde ediyor.

KÖPEKSİZ KÖY BULDULAR, DEĞNEKSİZ GEZİYORLAR!

Şekerin tadı kaçtı!
Özel düzenlemeler ve kota imtiyazlarıyla AKP tarafından meşrulaştırılan ABD’li Cargill firması, genetiğiyle oynanmış ucuz mısırdan şeker üreterek yılda 170 milyon dolarlık kâr elde ediyor

ABD’li Cargill şirketine özel yasal düzenlemelerle tartışma yaratan AKP, resmen genetiğiyle oynanmış ucuz mısırdan şeker üreten ve yıllık 170 milyon dolar kâr eden bir ’dev’ yarattı. Danıştay’ın önceki iptal kararlarına karşın bu yıl yine Cargill için şeker kotası artırımına giden hükümetin meşrulaştırdığı firmanın, yıllık 160 bin ton NBŞ (Nişasta bazlı şeker) kotası olan ve ülkemizde 90 milyon dolarlık yatırımı bulunuyor.

Yatırımın iki katı kâr
Cargill’in yıllık kârı normal mısırda 136 milyon dolar ile 168 milyon dolar arasında, GDO’lu mısırda ise 182 milyon dolar arasında değişmektedir. Yani Cargill, bir yılda yatırım tutarının yaklaşık iki katı kâr elde etmektedir.

Rant hırsı…
Şeker-İş Sendikası’nın yayın organında yer alan habere göre, tüm dünyada devletler koruma politikalarıyla şeker kotasını belirlerken, Türkiye’nin, pancar sektörünü ABD’li Cargill’e teslim ettiği savunuluyor. Dergide, “Yabancı ülkelerde NBŞ  kotaları Türkiye kadar yüksek değil. Son iki yılda yüzde 2’nin üstüne çıkan AB NBŞ kotası, ortalamada yüzde 4.6’ya tekabül etmektedir. Buna rağmen ülkemizdeki satış fiyatı diğer ülkelerin iki katı civarında olduğundan kâr oranları yüzde 300’ün altına düşmeyen NBŞ üreticilerinin bu rant hırsı, Türkiye’yi yıllardır adeta bir NBŞ cennetine çevirmektedir” deniliyor.

Durum vahim
Dergide, “234 bin tonluk NBŞ üretimi 234 bin ton pancar şekerinin üretilememesi, 351 bin ton NBŞ üretimi de yine 351 bin ton pancar şekerinin üretilememesi demektir. Şeker Kanunu’nda bulunan yüzde 10’luk NBŞ kotası, 234 bin ton NBŞ üretimine denk gelmektedir.” denilerek durumun vahametini açıkça anlatılıyor.


Pancar üreticileri  diken üstünde
Şeker-İş’in dergisinde 1998’de şeker pancarı üretimine kota sistemi uygulanmaya başlandığı belirtilirken pancar üretimi ve üreticisine verdiği hasarlar şöyle sıralandı:
* 200 bin çiftçi, pancar tarımından dışlandı.
* Tarımda 2 milyon adam/gün, sanayide 260 bin adam/gün olmak üzere
toplam 2 milyon 260 istihdam kaybı oldu.”

Sektör yabancı  cenneti oldu!
“NBŞ (nişasta bazlı şeker) sektöründeki yüksek kâr oranı, ülkemizi yabancı sermaye açısından cennete dönüştürmektedir” ifadesinin kullanıldığı Şeker-İş’in yayın organında, “Arkasına IMF gibi küresel güçlerin desteğini alan NBŞ sektöründeki firmalar üretimini dışarıya satmak yerine iç piyasaya daha fazla sokabilmek amacıyla NBŞ kotasının arttırılması için mücadele vermektedirler.” denildi.

AKP, tesisleri meşrulaştırdı
Cargill, ülkemizin ilk şeker fabrikalarından biri olan Alpullu şeker fabrikasını satın alıp bölgede şeker pancarıyla üretilen şeker sektörünü baltaladı. Genetiği değiştirilmiş mısırdan şeker üreten Cargill’in üst düzey yönetici yakınları vasıtasıyla Türkiye’ye sokulan ithal mısırı satın alıp, bu mısırdan ürettiği yüksek fiyatlı nişasta bazlı şekeri ortağı Ülker’e verdiği de bilinenler arasın-
da. Birinci sınıf tarım arazisine sanayi tesisi kurmaktan dolayı çalışma izni alamayan Bursa Orhangazi’deki Cargill firması 7 yıldır faaliyette. Bu suçtan dolayı firmanın tesisi 2006 yılında sadece 47 gün mühürlü kalmıştı. Bütün hükümetlerin üretim yapması için adeta seferber olduğu firma için bölge “Özel Endüstri Bölgesi” dahi ilan edilmişti. Bu karar Danıştay’dan dönünce AKP hükümeti yasa çıkararak Cargill tesislerini meşrulaştırma yoluna gitti.

Kaçağa ‘kesme’ kılıfı
Şeker kaçakçılarının, faaliyetlerini kamufle edebilmek, yurt içi piyasaya daha rahat ürün sürebilmek ve kârını artırabilmek için, şekeri “kesme şeker” olarak işlemeye yöneldiği belirlendi. “Kesme-küp şeker tesisi” olarak üretim izni alan firmalar, yurt içindeki fabrikalardan, kaçak şeker işleme faaliyetlerini kamufle etmek için düşük miktarlarda şeker alırken, İran, Irak ve Suriye’den getirdikleri şekeri burada işleyerek, yurt içi piyasaya sürüyor. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da çok sayıda “kesme şeker tesisi” kurulduğu dikkati çekti. Bu firmaların, kaçak şekeri kamufle etmek için yurt içindeki firmalardan az miktarda şeker alırken, yüksek miktarlardaki kaçak şekeri işledikleri, her hangi bir şikayet durumunda da yurt içinden satın aldıkları şekere ilişkin belgeleri gösterdikleri ortaya çıktı.

Haber : Müge BEZİRCİ / YENİÇAĞ

 

Paylaş:

Yorumlar

“236) ŞEKERDE CARGİLL OYUNU” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Samet Acar yorum tarihi 21 Mayıs, 2008 12:10

    Ecevit ,Mesut,Tansu ,bunların zamanını incelediğinizde,görülecek ki,”TEFECİ”kibar ismi “İMEFE VEYA DÜNYA BANKASI”NE DEMİŞLERDİ:”SİZE PARA YARDIMI YAPACAĞIZ ,ANCAK ÜLKENİZDE ,1-ŞEKER PANCARI VE ŞEKER KAMIŞI EKMİYECEKSİNİZ,2-TÜTÜN EKMİYECEKSİNİZ,FABRİKALARINIZ “ATIL VAZİYETDE” ÇALIŞMAYACAK,BİZE KAFA TUTAN GENEL MÜDÜRÜNÜZÜ GÖREVDEN ALACAKSINI!BUNLARIN HEPSİ HARFİYEN TEFECİNİN İSTEKLERİ YERİNE GELDİ.NEOLDU TÜRKİYE’DE SONRA,ÇİFTÇİ YOK OLDU,İŞÇİLİK ARTI,KÖYLÜ ZORDURUMLARA FİREREK FAKİRLEŞTİ,MUTLU OLAMADI,İKTİDARLAR MUTLU YAPAMADI,KİM Mİ YAPTI?OKUDUĞUNUZ,İŞİTTİĞİNİZ,GÖRDÜĞÜNÜZ,ABD’NİN HALKINI,AB’NİN HALKINI MUTLU YAPTI.BİNANIN TEMELİNİ İNCELEĞİNİZ,TEMEL BOZUKSA NEDEN YAPARSANIZ YAPINIZ KIRILMAYA,ÇÖKMEYE ELMAHKÜMDÜR.MÜHENDİSLERİ GÜÇLENDİRSE BİLE DAYANMA GÜCÜ YOKTUR.İKTİDARLARDA BÖYLEDİR.AKILLI,ÜLKESİNİ,İNSANINI ,GELECEĞİNİ,DÜŞÜNMEYEN İKTİDARLAR,BİZLERİ YABANCILARIN HEGONOMİYASI ALTINA SOKARLAR.DÜN,BUGÜN,AYNI DURUMDAYIZ.MUTLU KİMDİR?BİRAZINLIKLAR!NEDEN BUGİBİ DURUMLAR OLUŞUYOR?OLUŞMASI MÜMKÜNDÜR.ÇÜNKÜ TÜRKİYE DE TÜRK DÜŞMÜNLÜRO ÇOĞALMIŞTIR.SOROS VE ONUN GİBİLERİ “DEVŞİRMENİNTORUNLARINI”İKTİDAR ETMEYE,BÜROKRASİDE YETKİLİ KILMAYA ÇALIŞMAKTADIRLAR.DOLAYISIYLA LÜTFEN İKİ ŞEKER DEĞİL BİR ŞEKER KULLANIN !HATTA,İRADENİZE HAKİMİSENİZ ŞEKER HİÇ KULLANMAYIN.SAĞLIK YÖNÜNDEN DAHA İYİDİR.EY TÜRK,EY TÜRK GENÇLİĞİ ELBETTEKİ BASINI TAKİP EDİYORSUNUZ.HÜRRİYETİN,21 MAYIS 2008 TARİHLİ SAYISI VE YALÇIN BAYER’İN KALEMİNDEN”SOKAĞIMIZDAN TÜRKÜ SİLDİLER”BAŞLIKLI YAZININ ÖNEMİ OLDUKÇA BÜYÜKTÜR.”TÜRKBOSTANI SİLEREK”YERİNE “YASEMEN SOKAK”ADI VERİLMİŞ.İST.YENİKÖY ‘DE KİM NE DERSE DESİN “DEVŞİRME -TORUNLAR “İŞBAŞINDADIR.OSMANCILIK OYUNU NEDER?DÜŞÜNÜN.AYNI NOKTAYA GELİRSİNİZ.TÜRKEYEMİZDE ÇOK YÖNLÜ ALEYİMİZE ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR.BELGELİ BİR YAZIDA “SÖCÜ YAZARI “ONURSAL YARGITAY BAŞSAVCISI”VURAL SAVAŞ’IN 21-MAYIS-2008 TARİHLİ YAZISINI MUTLAKA BAŞTAN SONA KADAR OKUYUNUZ.MÜTTEFİKİMİZ ABD NASIL ÇALIŞMALAR YAPTIĞINI HAYRETLE OKUYACAKSINIZSAĞLICAKLA KALINIZ.ACAROĞLU

Yorum yap