235) YÜZYILLARA GÖRE, TÜRK DÜNYASI

Yayin Tarihi 20 Mayıs, 2008 
Kategori TÜRK DÜNYASI

YÜZYILLARA GÖRE

TÜRK DÜNYASI

image00152.jpg

Türklerin Ana Yurdu: Orta Asya ve Sibirya

Eski Türkler

Orhun Yazıtları’nda kullanılan dil, Türk dilinin ve Türk halklarının çok eskiye dayandığını göstermektedir. Hunlar öncesi Türk toplulukları hakkında,

olarak adlandırılan dört ana bölgeden bahsedilmektedir. Eski Türkler hakkında Şölgentaş, Kurgan, Pazırık kalıntıları bulunmaktadır.

Eski Türkler Orta Asya’daki iklimsel değişikler yüzünden yerleşik hayattan, göçebe hayata geçmek zorunda kalmışlardır. Kendilerine yazlık ve kışlık bölgeler tayin etmişlerdir. Eski Türkler ile ilgili yapılan araştırmalarda yerleşik kültüre ait objelere rastlanılmaktadır. Eski Türkler’de geyik ön plana çıkmaktadır. Türk kavimleri atla göçebe hayata geçtikten sonra tanışmıştır. Eski Türkler’e ait mağara resimlerinde “geyik boynuzu takmış at figürlerine” rastlanılmaktadır. Bu durum, Türklerin ata geçiş dönemi yaşadıklarını göstermektedir.

Orta Asya’da görülen iklim değişiklikleri, Türk kavimlerinin ilk göç hareketlerine sebep olmuştur. Hint yarımadasına, Ortadoğu’ya, Karadeniz’in kuzeyine, Çin’e, Sibirya’nın kuzeyine doğru göçler yaşanmış ve Türk kavimleri oradaki halkların içine karışmışlardır. Göçü tercih etmeyen Türk kavimleri ise Orta Asya’nın değişen koşullarına adapte olmaya çalışmışlardır.

M.Ö. 400 yıllarında Saka ya da İskit olarak adlandırılan Batı Türkistan ve Karadeniz çevresinde kurulan ve Orta Asya’nın içlerine doğru uzanan devlete ait buluntularda Türk kültürünü yansıtan objelere rastlanılmaktadır. Bu durum, Sakaları oluşturan halkın bir kısmının ya da Saka devletinin Türk olduğu yönünde düşüncelere sebep olmaktadır. Tarih bilimcilerin bir kısmı ve Türkolog’lar Sakaların Türk olduğunu ileri sürmektedir. Hun devletinin ise Sakaların çöküntüye geçmesiyle doğu kanadını idare edenlerin ve doğu kanadı halklarının kurduğu bir devlet olduğu görüşünü benimsemektedirler.

 

İlk Çağ’da Türk Dünyası

İlk çağ’da Tüm Orta Asya’yı egemenliği altına alan devlet, Çin kaynaklarında Hiung-nu olarak geçen Büyük Hun İmparatorluğu’dur. M.Ö. 220 yıllarında kurulduğu tahmin edilen bu devlet, Türk boylarının konfederatif birliğine dayanmaktadır. M.Ö. 220 yıllarında Teoman ve yerine geçen oğlu Mete Han (Mo-dun) döneminde güçlenmiştir. Büyük Hun İmparatorluğu ve yarattığı tarihi etkiler M.S. 500’lere kadar sürmüştür. Bu dönemde Türk kavimlerinin en büyük düşmanı Çin olmuştur.

Büyük Hunlardan sonra bu dönemin Türk devletleri;

 

400’lerde Türk Dünyası

Büyük Hun medeniyetinin ortadan kalktığı bu dönem; Orta Asya’nın yeniden toparlanma dönemidir. Avrupa için Avrupa Hunları’nın dönemidir. Afganistan ve çevresinde de Akhunlar’ın görüldüğü dönemdir.

Bu yıllarda kurulan Türk devletleri;

500’lerde Türk Dünyası

 

600’lerde Türk Dünyası

 

700’lerde Türk Dünyası

 

800’lerde Türk Dünyası

 

900’lerde Türk Dünyası

 

1000’lerde Türk Dünyası

1100’lerde Türk Dünyası

 

1200’lerde Türk Dünyası

image0025.gif

1200’lerde başlayan Moğol istilası

1300’lerde Türk Dünyası

1400’lerde Türk Dünyası

1500’lerde Türk Dünyası

1600’lerde Türk Dünyası

 

1700’lerde Türk Dünyası

image00311.jpg

Rusların Orta Asya ve Sibirya’ya doğru ilerleyişi

1800’lerde Türk Dünyası

image0048.jpg

Çin’in Orta Asya’ya ilerleyişi

 

 1900’lerin Başlarında Türk Dünyası

image0052.gif

NOT: KIBRIS DA TÜRK YURDUDUR.

Paylaş:

Yorumlar

“235) YÜZYILLARA GÖRE, TÜRK DÜNYASI” yazisina 12 Yorum yapilmis

 1. dr. kayaalp buyukataman yorum tarihi 20 Mayıs, 2008 09:56

  on turklerden bahsetmemissiniz

  yanlis bir yonlendirme var

  geriye dogru bahis edin. ileriyi hepimiz kafi derecede biliyoruz

  basarilar

 2. Yılmaz Karahan yorum tarihi 20 Mayıs, 2008 13:35

  SAYIN BÜYÜKATAMAN, “ÖN TÜRKLER “İLE İLGİLİ BİLGİLERE SİTEMİZİN “TÜRK DÜNYASI” KATEGORİSİNDEKİ YAZI VE BELGELERDEN ULAŞABİLİRSİNİZ. İLGİNİZE TEŞEKKÜR EDER, İYİ GÜNLER DİLERİM.
  YILMAZ KARAHAN

 3. Samet Acar yorum tarihi 21 Mayıs, 2008 12:20

  KRONOLOJİK OLARAK TASNİFLİ TARİHİ BİLGİLERİNE TEŞEKKÜR EDİYORUM.BAŞKA YORUMA GEREK YOKTUR.DEVAMINI BEKLİYORUZ.ACAROĞLU

 4. Mehmet Emin yorum tarihi 29 Mayıs, 2008 09:46

  Derli toplu bir çalışma olmuş. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.

 5. mustafa yorum tarihi 27 Kasım, 2008 18:22

  kıbrıs bir devlet olarak gösterilmemiş eleştirilmesi gereken bir konu zaten elden gidiyor toprağımız

 6. emine öner yorum tarihi 5 Ocak, 2009 17:07

  aradığım konuyu bir türlü bulamıyorum ama çok güzel bir site tebrikler

 7. ayça yorum tarihi 12 Şubat, 2009 22:56

  gerçekten muhteşem olmuş çok başarılı bir çalışma devamını dilerim işime fazlasıyla yaradı çok teşekkür ediyorum

 8. merve yorum tarihi 12 Şubat, 2009 22:58

  gerçekten muhteşem olmuş çok başarılı bir çalışma devamını dilerim işime bayağı bir yaradı diyebilirim inşallah daha arttırırsınız diyorum sağlıcakla kalın

 9. ertan sun yorum tarihi 18 Şubat, 2010 18:18

  Anadoluda Gas’ların proto -türk bir kavimlerden biri olduğu söylenir denizcilik ve ağaç işçiligi ve tarımla uğraşmış bir topluluk oldukları bilininir.Saldırgan bir topluluktur denilmesinin altında Türkik bir kavim denilmesinden rahatsızlık duyanlar, ön -yargı çamuru ve taraflı bakış garez açısı olanlardan kaynaklanıyor ,anadolunun ilk sakinleri Hattiler olarak bilinir gas’ların Hattilerle,Hurrilerle bir savaşı olmadığı görülüyor ihtimalle akraba kavimler olmasından kaynaklanıyordu. bölgeye dışardan Hititler gelerek bir, süre Hattilerle savaşıp, egemenliği altına aldıktan sonra, Hatillerin bütünüyle kültürünü benimsemiş anadolunun kuzeyine yönelerek Gas’ların bölgesinide işgal ederek, idaresi altına almak isteyen Hititlere karşı direnç gösteren Gas’larla olan mücalesi anlatılır , kendi yurdunu koruyan Gas’lara saldırgan damgası ile damgalama yapanlar objektif deyil, idolojik bir tarih bakış açısına sahip tarihciler ve yorumculurdır ayrıca’da Hititler süt’ten çıkmış ak kaşık deyildi, anadoluda bircok toplulugu savaşarak işgal ederek egemenliği altına almıştı . muhtamelen Gas’lar hint-avrupa kavmi olduğu tespit adilse işte zaman problem olmaz, parlak ve çesur bir millet olarak sunulurdu hemen bizlere ÖZELLİKLEDE idolojik yanlı tarihçiler tarafından . Viking’lerde savaşcı bazen işgalci kavimdi ama onları savaşcılığından çok gemiciliği ve ağaç sanatcılığı ön planda anlatılır sunulur,nedeni basittir hint- avrupa kavmi olması yeterlidir. Perslerde sanatkardı -mimardı ama savaşcıda bir devletti büyük iskenden perslerle yaptığı savaşı kaybetseydi Persler tüm doğu avrupayı büyük ihtimalle ele gecirirdi. söz konusu savaşcı isgalci, yağmacı ve barbarani bir oplulukta olsa Türkik bir topluluk deyilse kahraman ve çihangir ederler …özelliklede anti- türkcüler . Her topluluğun kümelerinde savaşcı topluluğu veya sanatkar toplulukları var olmuştur tarihte, ama kim kaç kişi dürüst anlatır tarihi yansız, belki bir ,iki kişi……………………………………………………………………………………………………………………………………,,, Yukardakı verdiğiniz bilgilerinizden yaralandım bilgilendim ,başarılar dilerim.

 10. ufuk yorum tarihi 9 Haziran, 2010 13:23

  Mete han tarihi kayıtlarda yüe-ci’ler tarafından esir alınmış , daha sonra mete han yüe-ci(yuezhi-yu-ci)’lerin elinden kurtulduğu anlatılır. yüe-ci’lerin bazı tarihcilere göre yine bir başka türk uruğu olduğu kesin olmamakla bereber sayanlar vardır.

 11. kazım yorum tarihi 15 Haziran, 2010 13:54

  sakaların türk kültürü bağlantısı çok güçlüdür,Alp Er Tunga’da son dönem saka khan’lardar biri idi .tarihin içinde zamanla geniş bir alana yayılan sakaların deyilde ,ataları ön- sakaların dili,kültürü nereden yayıldıkları kesin anlaşıldığında kör düğüm çözülüçegini düşünüyorum.

 12. avatar yorum tarihi 16 Temmuz, 2010 09:50

  avarların dili türklerin ogur dil gurubuna ayittir.

Yorum yap