234) İRAN’DAN DOLAYI, ERDOĞAN-OBAMA GERGİNLİĞİ

Yayin Tarihi 24 Mayıs, 2010 
Kategori SİYASİ

İran, Türkiye-ABD ilişkilerini bozabilir

image00114.jpg

Washington, NATO’nun kilit üyesi ve Afganistan ile Irak’taki istikrarın sağlanması için büyük önem taşıyan Türkiye’nin uluslararası diplomaside ABD’nin işine karışmasından hiç memnun değil.

ABD Başkanı Barack Obama, geçtiğimiz yıl ülkesi ve Türkiye’nin “zamanımızın zorluklarını aşmak için beraber çalışmaları” gerektiğini söylemişti. Ancak iki müttefik ülke arasındaki uyum, bu ay içinde daha önce hiç olmadığı kadar bozuldu.

Türkiye’nin, İran’ın elindeki düşük oranda zenginleştirilmiş uranyum stokunun bir lısmının yurtdışına çıkarmasını kabul ettiği anlaşmada arabuluculuk yapması, ABD’nin Tahran’a yönelik yeni yaptırım paketi üzerinde Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde oluşturmaya çalıştığı görüş birliğini tehdit etti.

Eğer NATO’nun kilit Müslüman üyesi ve ABD’nin Afganistan ve Irak’taki istikrar çabalarında önemli rol oynayan Türkiye, İran yaptırımları lehine kullanılacak oy ve oyların karşısında durursa, ABD ile olan ilişkileri daha da zor bir döneme girebilir.

SÜREGELEN GERGİNLİK

İran konusunda yaşanan gerginlik, bu yılın başlarında ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımasıyla başlayan zorlu dönemin ardından geldi.

Bu ay içinde yaşanan tartışmalar, sadece İran’ın nükleer programıyla başa çıkmak için hangi yöntemin daha iyi olduğuna yönelik ideolojik farklılıklardan değil, kendisini bölgesel güç olarak göstermeye başlayan Türkiye’nin kazandığı güvenden de kaynaklandı.

Türkiye’nin İran’la vardığı anlaşmadan bir gün sonra, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, BM Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi arasında İran’a yönelik yeni tur yaptırımlar üzerinde anlaşıldığını açıkladı. Kararın bu kadar hızlı açıklanması, ABD’nin Türkiye’ye olan öfkesini ortaya koyan bir işaret ve güvenlik konseyinin geçici üyesi Türkiye’nin diplomatik çabalarına atılan bir tokat olarak kabul edildi.

Çarşamba günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la telefonda bir saatten fazla süren bir görüşme yapan Başkan Obama, Türkiye’nin yaptığı anlaşmanın, nükleer programı nedeniyle izole edilmek istenen İran’a yönelik çabalarla neden uyuşmadığını anlattı.

Türkiye’nin arabuluculuk çabalarını onaylayan Obama, “uluslararası toplumun İran’ın nükleer programı ve uluslararası şartlara uymaması yüzünden duyduğu temel endişelere” değindi. Obama, Erdoğan’a Türkiye karşı olsa bile İran’a yönelik yaptırım sürecinin devam edeceğini belirtti.

TÜRKİYE İLİŞKİLERİ MAHVEDİYOR

İran’ın yurtdışına 1,200 kg düşük zenginleştirilmiş uranyum göndermeyi kabul etmesi, Türkiye’de Ankara’nın diplomatik zaferi olarak kabul edildi. Ortadoğu’daki tansiyonu düşük tutmak ve İran’la diplomatik ilişkilerini geliştirmek isteyen Türkiye, Tahran’la yaptığı görüşmeyi Batı’yla daha fazla çatışma yaşanmadan önce İran’ı müzakere masasına getirmeye yarayacak bir ön basamak olarak gördü.

Bir Türk yetkili, “Washington, ABD’nin ve BM Güvenlik Konseyi’ndeki müttefiklerinin çabalarını engellemeye çalıştığımızı düşünüyor. Ama biz yapılan anlaşmanın sorunun geneline çözüm getireceğini düşünmediğimiz gibi, böyle bir iddiada da bulunmadık” dedi. Yetkili, sadece İran’ı müzakere masasına çekebilmek için bir çeşit zemin oluşturmayı amaçladıklarını belirtti.

Diğer yandan, ABD’li yetkililer anlaşmanın yeterince kapsamlı olmadığını, İran’ın uranyum zenginleştirmeye devam edeceği gibi, zenginleştirilmesi halinde elinde nükleer bomba üretmeye yetecek kadar uranyum bulunduğunu belirtti.

Washington merkezli düşünce kuruluşu Carneige Uluslararası Barış Vakfı Türkiye uzmanı Henri Barkey, İran’la yapılan nükleer yakıt takası anlaşması için, “Bu Türkler için büyük kayıplarla kazanılmış bir zafer” yorumunu yaptı. Barkey, “Türkiye burnunu ABD’nin işine sokarak Üçüncü Dünya’da çok büyük gösteriş yaptı. Ancak Ankara ABD ile ilişkilerini gerçekten mahvediyor” dedi. (Washington Post)

http://www.hurriyet.com.tr/planet/14820109.asp?gid=373

Paylaş:

Yorumlar

“234) İRAN’DAN DOLAYI, ERDOĞAN-OBAMA GERGİNLİĞİ” yazisina 1 Yorum yapilmis

 1. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 26 Mayıs, 2010 22:21

  Türkiye İran için kendini boş yere ateşe atıyor. İran eğer nükleer bomba yapmasını başarı ile tamamlarsa o zaman Türkiyenin de işi bitmiş olacak demektir. nedeni belli, Türkiye ile İran tarih boyunca dost değil her zaman rakip olarak sahneye çıkmışlar her ikisi de tarihine dayanarak Orta Doğuda Tek Güç olmak istemişler her zaman Orta doğunun kralı benim diye çabalamışlar ve daha çabalıyorlar bu yüzden İranin nükler silahlara ulaşması Türkiye için hiç de iyi olmayacak çünkü bu günkü İran Hükümeti aşırı ve radikal İslamci ve özellikle aşırı Şiilik kavramlarına bağlı bir totaliter rejim, yani tam anlamında deli bir rejim tıpkı TALİBAN ve EL KAİDe gibi, El Kaide gurubu aşırı sünnilerden oluşuyor İran hükümet ise aşırı şiilerden bu arada El Kaidenin yaptıkları ne olursa iran da aynen onları yapabilir.
  İran hükümetinin içinde yalnız aşırı İslamcılar değil aynı zamanda aşırı islamcılar aşırı Farsistirler örneğin son Cumhur Başkanlığı Adaylardan olan MUHSİN RIZAYİ geçmişte genel kurmaylık yaparak şimdi ise İran’ın dini lideri Ali Hameneyinin sağ kolu sayılır. bu adam her fırsatta AZERBAYCAN’ı tehdit ederek Azerbaycan topraklarını Kuzey İran adı ile adlandırıp bu toprakları İrana katmak için büyük bir çaba sarf ediyor. Ahmedi nejad ise bu adamın düşüncelrini kabul ederek her türlü destekte bulunuyor…

  buna kanıt olan belgeleri WIKIPWEDIA da bu ardeste ulaşabilirsiniz.

  http://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%A7%D9%86%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B3%D9%85

  bu linkde İranın toprakları yalnız Azerbaycan’dan oluşmuş değil Türkiye’nin Doğu ve bçlgeleri ta içi Anadolu kadar uzanan bir çoğrafıyayı kapsamaktadır. daha da ilginç buki bütün özbekistan, Türkmenistan, kırkızıstan ve kazakıstan ve hatta Doğu Türkistan toprakları da İran toprakları sayılır ve bu toprkalraı almak için her türlü yöntem kullanılıyor, örneğin afganistan ve tacikistan gibi ülkelere Fars dili Kurumu gibi bazı kurmlar açıp önce onları kültürünü hedef alıp sonra onlara siz ve biz bir soydanız diye her türlü maddi ve manevi destekten esirgemiyorlar…

  bu arada Türkiye tavşan uykusuna girip kendini güçlenrimek değil kendi ordusunu yıpratmaya çalışıyor daha da yetmiyormuş güney doğu anadoluyu Kürtlere teslim etmek için MİLLİ ve BERABERLİK projesi adı altında ülkesini düşmanlara karşı etkisiz hale getiriyor…..

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

  Aydın
  Güney Azerbaycan

Yorum yap