233) ABD, KIZILDERİLİ SOYKIRIMI İÇİN “ÖZÜR DİLEDİ”

Yayin Tarihi 20 Mayıs, 2010 
Kategori SİYASİ

 

 

 

ABD Kızılderili soykırımından ‘özürle’ sıyrıldı

image001.jpg

ABD, işlediği soykırım suçu için değil yaptığı ‘kötü muamele’ için Kızılderililerden lütfen özür diledi.

Başkent Washington’daki Kongre Mezarlığı’nda düzenlenen ve beş Kızılderili kabile temsilcisinin de hazır bulunduğu törende, Cumhuriyetçi Senatör Sam Brownback yerlilerden özür dilemek için çıkarılan yasayı okudu.

Cherokee, Choctaw, Muscogee (Creek), Pawnee ve Sisseton Wahpeton Oyate kabilelerinin temsilcilerinin katıldığı törende Cherokee Şefi Chad Smith, böyle bir özür dilenmesini talep etmediklerini ancak özrün kabul edildiğini söyledi. Smith, ”Özür dilemek zordur ama bazen de özrü kabul etmek zordur” diye konuştu. Uzmanlar ve kongre dışı kalan kabileler özrün şiddet fiili için kullanıldığını, devletin soykırım için dilenmesi gerekliliğinin altını çizdiler.

Creek kabilesinin ikinci Şefi Alfred Berryhill ise özrün ”tarihi bir adım” olduğunu iddia etti. Törenin yapıldığı mezarlıkta 12 yerli kabilesinden toplam 36 kişi yatıyor. ABD’nin giriştiği sistematik soykırımda ölen Kızılderili sayısı bilinmezken uzmanlar milyonlarca yerlinin katlediğildiğinin altını çiziyorlar. Kızılderilerin yüzyıllardır yaşayan kabileleri batılı kaşiflerin kıtayı keşfetmesiyle beraber uzun yıllar  sürdürülen katliamlar neticesinde sayıları milyonları bulan bir mezara dönüştü.

1924′te, sistematik soykırım, sonrası bazı kızılderili kabilelere ABD Hükümeti rezervasyon adını verdikleri izole kentlere göndermiş ve onlara göstermelik bir vatandaşlık hediyesinde bulunmuştu. Geçtiğimiz yıllarda soykırımdan etkilenen Sui kabilesi ABD vatandaşlığını gösterme bir kimlik biçme politikasının uzantısı olarak kabul edip, vatandaşlıktan çıkmak için bir karar almışlardı.

ABD’de sayıları 54′ü bulan Kızılderili kabilelerine mensup insanların çoğu melezleşerek ortak belleklerini kaybediyor. Günümüzde ABD’nin en büyük kentlerinden New York’ta 85.000′den fazla bir Kızılderili nüfusu yaşıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

KIZILDERİLİ SOYKIRIMINDAN FOTOĞRAFLAR:

image002.jpg

image003.jpg

image004.jpg

image005.jpg

image006.jpg

image007.jpg

image008.jpg

image009.jpg

 

Paylaş:

Yorumlar

“233) ABD, KIZILDERİLİ SOYKIRIMI İÇİN “ÖZÜR DİLEDİ”” yazisina 8 Yorum yapilmis

 1. Hilmi Bilir yorum tarihi 20 Mayıs, 2010 21:48

  Tanrı biliyor ya bu yaptıkları yanlarına kar kalmayacak…. Tanrının Adaletine sonuna kadar güveniyorum

 2. Yusuf Kağan Atalay yorum tarihi 20 Mayıs, 2010 22:17

  Yalnızca beş kabileden. Kanlarının son damlasına kadar amerikan ordusuna direnen Apaçi şefi Goyathlay’ın (Geronimo ) kabilesi de bunların arasında yok !!!!!
  Üstelik kuru bir özürle Kızılderililere verdikleri zarar karşılığı tazminat vermekten ve topraklarını iade etmekten kaçınmayı hedeflemiş olabilirler mi ? Bu insanlık düşmanlarından herşey beklenir !!!!!

 3. Oruç Yıldırım yorum tarihi 20 Mayıs, 2010 23:10

  Milyonlarca Kızılderili nereye gitti? Bir özür dileme onları geri getirebilir mi?

 4. Zerrin TAYFUR yorum tarihi 21 Mayıs, 2010 00:15

  Amerikanın burda yine uyanıklığı şeytanlığı ön planda Kızıl derileri Apaçileri öldürüp sonunu getirdi Zencileri öldürdü yüz yıl köle diye kullandı başka ülkelere soykırım yasa tasarısı uyguluyor kendisi bir özürle olayı kapatıyor ne akılı

 5. Ali Aktaş yorum tarihi 21 Mayıs, 2010 03:02

  Daha o kadar vahşilikleri varki Amerikanın. Özür dilemeye başlamışken gelsin arkası.

 6. Necdet Genç yorum tarihi 21 Mayıs, 2010 23:20

  Bileği bükülemeyenin, ksbilenin reiai olduğu zamandan geldik. Bileği bükülemeyen devletin borusunun öttüğü devri yaşıyoruz. Hukukun geçerli olacağı devre doğru gidiyoruz. “Ne zaman gelir?” bilmiyorum.

 7. Aydın Ayoğlu yorum tarihi 21 Mayıs, 2010 23:21

  Merhabalar

  ABD ir özür dileme ile o biçâre insanları nasıl diriltecek ki? önce öldürdüler onları ve topraklarına sahip çıktılar şimdi özür dilemenin ne anlamı var onlardan kasb edilen topraklar artık İngilterein mülkü sayılır ister özür dilesinler ister dilemesinler artık hiç bir şey değişmiyecek. of be bu sömürgeciler elinden insanlık neler ki çekmedi of of of….

  Dünyanın en başta olmak üzere İngiltere ABD Rusya gibi ülkeler dünyadaki bütün insanlığa büyük ihanetler etmişler kim bunların hesabını soracak? ABD bir özür dilemeyle neyi sipatlamak istiyor? kasp edilen o topraklar ABD’ye ve orda yaşayan millete ait değil o topraklar yalnız Kızılderilere aittir ister adını ABD koysunlar ve ya başka bişey….

  Allah Kahertsin bütün insanlık düşmanlarını…

  NE MUTLU Kİ TÜRKÜM; NE MUTLU Kİ BENİM ECDADİM VE DEDELERİM TARİH BOYUNCA ŞEREFLİ YAŞAMIŞ HER ZAMAN MUHTAÇ OLAN İNSANLARın VE MAZLUMLERIN YANINDAYMIŞLAR VE TARİHE KNDİLERNDEN İYİ AD VE İZ BIRAKMIŞLAR…

  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

  Aydın
  Güney Azerbaycan

 8. şamil yorum tarihi 3 Ağustos, 2010 12:11

  unutmatın Amerika şeytanın hizmetkarıdır ve şeytanda kıyamete kadar şeytanlıgını yapacak.Soykırımcı abd dünyayı sürekli kangölü haline getiriyor yardakçıları ingiliz ve yahudiler ama Allah süphane ve teala nında planları var inşaAllah onlarında başına öyle bi bela salarki onlarda bu döktükleri kanın içinde bogulurlar inşaAllah.

Yorum yap