232) BAYKAL’IN İSTİFASI NE DEMEKTİR?

Yayin Tarihi 13 Mayıs, 2010 
Kategori SİYASİ

BAYKAL’IN İSTİFASI NE DEMEKTİR?

deniz_baykal.jpg

Kaset olayından dolayı sayın Baykal’ın istifasını çok önemsiyor ve bu siyasi gelişmeleri, Devletimizin “Devletçilik” ilkesinde değişikliğe gitmesi olarak yorumluyorum…

12 mayıs 2010 tarihli Hürriyet Gazetesi’nin, http://www.hurriyet.com.tr/planet/14701982.asp sayfasında İngiliz The Guardian Gazetesi’nde Baykal’ın kaseti Türk demokrasisi için aydınlık bir gelecek demek” başlıklı bir yorum yayınlanmıştır:

 “… Bölgede barışın sağlayıcısı olma potansiyelini güçlendirmek için, Türkiye’nin demokrasisini mükemmelleştirmeye ihtiyacı var. Ülkenin karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biri makul bir muhalefet partisinin olmaması. Birçok laik Türk, Erdoğan’ın dini eğilimleri olan Ak Parti’sine güvenmiyor ve demokrasi ve kapitalizme bağlılığını ortaya koyan ancak İslamcı siyasetle ilişkisi olmayan partilere oy vermek istiyor.

Baykal partisini böyle bir alternatife dönüştürebilirdi ancak ülkenin en anti-demokratik gruplarıyla işbirliği yaptı. Milyonlarca Türk yeni bir liderin CHP’yi, Türkiye’nin bugüne kadar sahip olmadığı bir şeye yani gerçekten demokrasi ve Avrupa yanlısı olan bir sosyal demokrat partiye dönüştürebilmesini umuyor.

Yıllar süren gerilemenin yerinden edemediği Baykal’ın esrarengiz bir biçimde ortaya çıkan can sıkıcı bir video dolayısıyla istifa etmesi çok yazık. Yine de bu kadar olumsuz bir olaydan da olumlu bir sonuç elde edilebilir. Kısacası Baykal’ın Türk siyasetinden ayrılması kutlanacak bir şeydir…”

Ülkemizdeki olumlu veya olumsuz gelişmelerde dış etkenlerden bahsedilirken sürekli ABD’den bahsedilir. İngiltere’nin etkinliğinden, hiç bahsedilmez. Aslında bu gözlerden ve dillerden uzak duruşta İngiliz siyasetinin gücünü göstermektedir.

İngiliz The Guardian Gazetesi, bildiğim kadarı ile sosyal demokrat çizgide olup liberal fikirleri de savunur. Bu yorumdan anladığım kadarı ile yakın bir gelecekte siyaset dünyamızda köklü değişikler olacaktır!

Neler olabilir?

— Sayın Baykal, Genel Başkanlığa dönmeyecektir.

— CHP Genel Başkanlığına; adı anketlerde yer alan veya tahmin yürütülen kişilerden CHP geleneğine bağlı olanlar, Genel Başkan olamayacaktır.

— Genel Başkanlık makamına; liberal düşünceleri benimseyen, AB ve ABD ile iyi ilişkiler kurabilecek, muhafazakar çevreler ve cemaatler tarafından da benimsenebilecek, aşırı devletçi politikaları savunmayan, uyumlu biri gelecektir…

CHP’nin kadrolarında bu kriterlere uyan birileri var mı? Bunun cevabını zaman gösterecektir…  

Öyle anlaşılıyor ki; bu değişim süreci CHP ile sınırlı kalmayacak gibi de, bir algım var!

— Ayrıca Anayasa değişikliği ile ilgili, CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne iptali için başvurusu olursa; Anayasa Mahkemesi, Meclis iradesinin Halk tarafından onaylanması için mevcut Anayasa’nın 175. maddesi gereği “Yürütmeyi durdurma” kararı vermeyecektir.

Tüm bu geleceğe yönelik öngörüler, şahsi düşüncelerimdir.

Bu gelişmelerden memnun muyum? Kesinlikle hayır!

En büyük endişem: Türk İnsanının kültürel erozyona uğrayıp kimlik kaybı ile yaşamasıdır. Bu kültürel yozlaşmadan ancak; Halkımızdan sevgimizi esirgemeden, el ele tutuşarak, Türkçe düşünüp, Türkçe yaşayarak kurtulabiliriz…

YILMAZ KARAHAN

Paylaş:

Yorumlar

“232) BAYKAL’IN İSTİFASI NE DEMEKTİR?” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Sedat ergenç yorum tarihi 13 Mayıs, 2010 11:51

  işin can sıkıcı tarafı:
  Böyle bir değişiklik gerekiyordu amma yöntemi ve zamanı ÇOK sorunlu oldu.
  Değişiklik için bence çok geç kalındı. Bu değişiklik en az 5 sene önce olmalıydı.
  Yöntemin çirkinliği tartışmasız.
  En önemli yanı ise şu: Keşke bu değişikliği CHP.liler yapabilselerdi. Emrivaki olmasaydı.

  Bizler için bağımsızlığını önemseyen hepimiz için acı olan ise VESAYET altında olduğumuzun bir kez daha gözümüze sokulması.

  Selam ve sevgiler…..

 2. Zerrin TAYFUR yorum tarihi 13 Mayıs, 2010 14:29

  Baykalın istifası yanlıştı duygusal davranıp istifa etti mücadeleye devam etmeliydi Baykalı istemeyen parti içindeki başka isimlerimi istiyecek bu yalan tamamen Cumhuriyeti bitirmek
  isteyen çevreler güçler var Amerika var ama asıl İngiltere ve İsarail el altından iş bitiriyorlar
  Türklüğü yok etmek düşünceleri inşallah dediğiniz gibi halkımız sağduyulu davranır birlik olur
  düşmanların çabasını boşa çıkarır İngilterenin sömürgeci zihniyeti hala devam ediyor Çanakkaleyi
  unutmuş değiller fırsat kolluyorlar bu yönetimde
  kolaylığı sağlıyor saygılar…

 3. Nuriye Özdinçer Karakurt yorum tarihi 13 Mayıs, 2010 15:44

  Sayın Baykal Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu en önemli liderdir bugün..Tecrübesi,bilgisi,sosyal demokratlığı,Atatürkçülüğü ile ..
  Dün parti içinde onu istemeyenler CHP yi AKP ile mücadele etmeyen , AB ve ABD nin isteklerini kuzu kuzu kabul eden bir CHP lideri arzuluyorlardı.
  Bu arzularına kavuşamayacaklar..CHP Atatürk’ün partisidir, o çizgiden uzaklaşamaz..
  AKP uydurma kaset komplosunu çözmelidir..

 4. Barış AYKUL yorum tarihi 13 Mayıs, 2010 22:37

  Baykalın istifası hayırlara vesile olacaktır.

  Baykal,bilerek yada bilmeyerek,farkında olarak yada olmayarak,isteyerek yada istemeyerek te olsa yıllardır memleketin altını oyan iktidarlara karşı oluşturulabilecek parti/örgüt/oluşum/anlayış/hareket vs… nin önünü tıkamıştır.

  Baykal,kötü gidişe dur diyememiş/önüne geçememiş,anamuhalefet kimliğiyle sürekli sermayeden yemiştir.

  CHP tabanının ”lider”boşluğunu kısa zamanda doldurabilecek adaylara sahip olması en büyük dileğimdir…

Yorum yap