23) ERDOĞAN’A UYARI !

Yayin Tarihi 5 Ocak, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Erdoğan’a, Hakimden AYETLİ uyarı

Başbakan Erdoğan’ın, şehitler için ‘kelle’ dediği iddiasıyla 3 yeni kuruş tazminata mahkûm edilmesiyle ilgili davanın gerekçesi açıklandı.

05 Ocak 2008 / 03:57

image00135.jpg

Kartal 2. Sulh Hukuk Mahkemesi Hâkimi Sevgi Övüç, gerekçede hukukî açıdan tartışılacak ifadeler kullandı. Dinî referanslara atıf yapan Övüç, kararına “Onlara asla ölü demeyiniz, zira onlar diridir.” şeklindeki ayeti dayanak yaptı. Başbakan Erdoğan’a da ‘itinalı konuş’ tavsiyesinde bulundu. Ölen vatandaşları için her yıl Çanakkale’de anma töreni düzenleyen Avustralya’yı örnek gösterirken, Erdoğan’ın bu sözü sebebiyle şehit yakınlarının ağır bir bunalıma girdiğini, toplumda da büyük bir infial oluştuğunu ileri sürdü.

Başbakan Erdoğan’ın 3 yeni kuruş tazminata mahkûm edildiği davanın 4 sayfalık gerekçeli kararında ilginç ifadeler kullanıldı. Erdoğan’ın şehitlerden bahsederken ‘kelle’ tabirini kullandığı belirtilirken, dini referanslara yer verilmesi dikkat çekti. Kerinçsiz’in dilekçesindeki, “Kur’an-ı Kerim’de ‘Onlara asla ölü demeyiniz, zira onlar diridir’ şeklinde ayet vardır.” ifadeleri aynen tekrarlandı. Kararda yer alan şu ifadeler de Kerinçsiz’in dilekçesiyle benzerlik taşıyor: “Kelleler olarak tabir edilen insanların bu vatan için ölen şehitlerimiz olduğu, şehitlerin manevi açıdan kutsal olup korunması gereken değerlerin başında geldiği, şehitlik mertebesinin dinen de en yüksek mertebe kabul edildiği,.. şehitlik bu toplum için bu kadar önem arz ederken, toplumu yönetme iddiası ile ortaya çıkan insanların bu vatanın şehitlerinden ‘kelle’ olarak bahsetmesinin toplumda büyük infiale yol açtığı anlaşılmıştır.”

Avustralya’nın Çanakkale’de ölen vatandaşları için her yıl tören düzenlediği hatırlatılan kararda, “Böyle bir ülkede bir siyasetçinin ülkemizin şehitlerinden bahsederken daha itinalı konuşması gerekir.” denildi. Erdoğan’ın konuşmasında terörist başı Öcalan’dan bahsederken sürekli ‘Sayın Abdullah Öcalan’ dediği ileri sürülürken, şu ifadelere yer verildi: “Türkiye Cumhuriyeti’nin devamı için can veren ve artık Türk halkından sadece saygı bekleyen vatan şehitleri için toplum içinde hakaret içeren bir söz olarak nitelenen ‘kelle’ tabirinin kullanılması dil sürçmesi olarak kabul edilemez.” Başbakan’ın söz konusu ifadeleri, 2000 yılında Avustralya’ya düzenlediği bir gezide katıldığı radyo programında kullandığı iddia edilmişti.

ZAMAN

 

Paylaş:

Yorumlar

“23) ERDOĞAN’A UYARI !” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. Yılmaz Karahan yorum tarihi 5 Ocak, 2008 06:28

  Burada ilk yorumu yazmak istedim. Zira haber kaynağı, ZAMAN Gazetesi olunca… Haberin doğruluğu ve yayınlanma üslübunda bazı şüpheler oluşmaktadır. Şimdi Sayın Erdoğan’ın 3 kuruşluk ceza aldığını zaten biliyoruz. Bunu öğrenmek içinde ZAMAN GAZETESİNİN haberine hiçbirimizin ihtiyacı yoktur. Ancak, bu yayın organının ve yandaş basının verdiği haberlerde “gizli” hedefler, mesajlar, işaretler bulunmaktadır…
  Bu Haberde ne mesajı veya hedefi var ?
  altları çizili kelime ve cümleler ZAMAN GAZETESİNİN ne kadar bukalemun zihniyette olduğunun bir göstergesidir. yani kendi menfaatleri neyi gerektiriyorsa onu savunmak veya ona göre yaşamak. Burada birden Zaman Gazetesi “LAİK” olmuş. Hakimi “AYET” okumakla suçlayıp, hukuğun tartışmalı hale geldiğini iddia eder iken Hakimin art niyetli olduğunu ve Şehit ailelerinin avukatı Sayın Kemal Kerinçsiz’le aynı fikri taşıdığını göstererek hedef yapmaktadır.
  Bir diğer husus, Toplumda infial yaratıldığı iddiası hakim tarafından ileri sürülmekte cümlesinde, aslında böyle bir şey yok ama hakim iddia ediyor… gibi yaklaşım.
  Bir diğer husus Erdoğan’ın “Sayın ve Kelle” sözcüklerini kullandığı iddiası… sanki bu ifadeler kullanılmamışta, iftira ediliyormuş gibi bir yaklaşım vermeye çalışılıyor. yakında ne olacak ? Temyize gidilecek… Ve , Zaman Gazetesinin hedefinde kimler gösterildiyse muhtemelen tatile çıkartılacak…

 2. Metin YILMAZ yorum tarihi 5 Ocak, 2008 13:42

  Tespitleriniz çok yerinde Yılmaz Bey.

Yorum yap