228) FORMÜL AB’DEN, İCRAAT AKP’DEN

Yayin Tarihi 13 Mayıs, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

image00131.jpg

Hükümetin de sıcak baktığı formüle göre okul, AB üyesi bir üniversitenin Türkiye şubesi olarak eğitim verecek

AKP kapatılmadan daha fazla taviz koparma telaşına kapılan AB, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için formülü buldu. Buna göre, Ruhban Okulu AB üyesi bir ülkedeki üniversitenin Türkiye şubesi olarak eğitim vermeye başlayacak. CHP’li Öymen, “Bu formül Anayasa ve Lozan’ın delinmesi anlamına gelir” derken, Türk Ocakları Genel Sekreteri Kavuncu, “Misyonerler artık sahada yetişecek!” diye konuştu.

Fener Papazı Bartholomeos AB desteğiyle muradına eriyor


AKP’nin yeni çıkardığı Vakıflar Yasası meyvelerini vermeye başladı

Ruhban Okulu için AB formülü
AB ve AKP’nin yeni formülüne göre, Ruhban Okulu AB üyesi bir ülkedeki üniversitenin Türkiye şubesi olarak eğitim vermeye başlayacak

Tartışılan Vakıflar Yasası nihayet papazların yararına meyvelerini vermeye başladı. AB, Heybeliada Ruhban Okulu’nun açılması için bulduğu yeni formülü AKP Hükümeti’ne iletti. Buna göre, Ruhban Okulu, bir AB üniversitesinin Türkiye şubesi olarak Hıristiyan din adamı yetiştirmeye başlayacak.  Batı Trakya’da ve Yunanistan’da Türk müftülere görev verilmesini engelleyen hükümetler, bu ülkelerdeki müftüleri bile Hıristiyanlar arasından seçerken, AKP Hükümeti, Türk topraklarında Hıristiyan din adamı yetiştirilmesi için AB ile kafa kafaya verip formül arayışına girdi.


Misyonerler “sahada” eğitilecek
Türk Ocakları Genel Sekreteri Prof. Dr. Orhan Kavuncu, AKP Hükümeti’nin Türk milletinin tüm endişe ve itirazlarına rağmen arka arkaya çıkardığı yasaların nihayet “uç vermeye” başladığını söyledi. Özellikle Vakıflar Yasası gibi hassas bir takım düzenlemelerin arkasında yatan kirli emellerin yavaş yavaş ortaya çıktığını belirten Kavuncu, “AB’nin ve işbirlikçilerin bu ısrarının arkasında ne olduğunu merak ediyorduk, gördük” yorumunu yaptı. Heybeliada Ruhban Okulu’nun Türkiye’de eğitim vermesinin mümkün olmadığını belirten Prof. Kavuncu, AB’nin ve AKP’nin bu girişimlerini, “Surda fare deliği açarak içinden fil geçirme politikası” olarak  nitelendirdi. Karanlık emellerin nihayet uç verdiğini ve arkadan daha büyük taleplerin geleceğini söyleyen Kavuncu, okulun açılması durumunda Türkiye’nin bir kez daha milli mücadele arifesindeki günlere döneceğini belirtti.

Keyifleri yerinde
Başpiskopos Hristodulos’un vefatından sonra Yunanistan Kilisesi Sen Sinod Meclisi’nce 7 Şubat 2008 tarihinde Atina Başpiskoposluğu’na seçilen ve ilk yurt dışı ziyaretini Fener Rum Patrikhanesi’ne yapmak üzere İstanbul’a gelen 2. İeronimos’un temasları sürüyor. 2. İeronimos ile Fener Rum Papazı Bartholomeos, ziyaret kapsamında Silivrikapı’daki Balıklı Meryem Ana Manastırı Kilisesi’nde birlikte pazar ayinini yönetti. Bu arada, Fener Papazı’nın Vakıflar Yasası’nın kendi lehlerinde gelişmesi nedeniyle keyfinin yerinde olduğu belirtiliyor.

Küstahın derdi Türk Askeri
Rum yandaşı Fransa’nın Başbakanı Fillon, ziyaret için gittiği Kıbrıs Rum tarafında ağzını bozdu. Fillon, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olmalarının, AB üyesi Kıbrıs’ta Türk askerlerinin bulunmasından kaynaklandığını söyledi. Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile görüşmelerde bulunmak için Ada’ya giden Fransa Başbakanı Francois Fillon, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğine karşı olduklarını bir kez daha tekrar etti. Hristofyas da Başbakan Fillon ile görüşmesinden sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “İlerleme kaydedilmeden görüşmelere başlanacağına dair bir taahhütte bulunmadığımızı belirtmek isterim” diyerek Paris’in, Türkiye’nin AB ile imtiyazlı ortaklık kurmasını tercih ettiğini bir kez daha dile getirdi.

Kapatılmadan önce AKP’den taviz koparma telaşı
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen de AB’nin AKP Hükümeti’ne açılan kapatma davası nedeniyle taleplerine hız verdiğini belirterek, “AKP’nin kapatılması ihtimalini göz önünde bulundurarak bu hükümetten alabilecekleri tüm tavizleri bir an önce koparma telaşındalar. Paniğe kapıldıkları ortada. Hükümet ise Ruhban Okulu’nu açmaya dünden hazır” yorumunu yaptı. Heybeliada Ruhban Okulu’nun, bir AB üniversitesine bağlı olarak Türkiye sınırları içinde eğitim vermesinin mümkün olmadığını ve bu formülün hem Anayasa’ya hem de Lozan’a aykırı olduğunu belirten Öymen, “Bizim Anayasamıza göre, özel nitelikteki askeri ve dini okullar şahıslar tarafından kurulamaz. Ruhban Okulu’nun böyle bir formülle açılması durumunda, Türkiye’de merkezi dışarıda olan bir üniversiteye bağlı Özel İslami Yüksek Okullar da kurulabilecek demektir. El Ezher Üniversitesi’nin Türkiye’de bir şube kurmasına da AKP izin verecek mi acaba?” dedi.

Haber : Selda Öztürk KAY
YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

“228) FORMÜL AB’DEN, İCRAAT AKP’DEN” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. Samet Acar yorum tarihi 14 Mayıs, 2008 17:02

    diğer yorumlarımda da demiştim:Ülkemiz bağımsız değildir.Genç Türk arkadaşlarım bunu iyi bilmelidir.Unutmayalım,bunünden bağımlı değiliz,dünden bağımlıyız.Suçu birine yüklemenin hiç bir anlamı yoktur.Sadece bu daha fazla kolunu verdi,gövde kurtarılır kurtarılmaz onu zan gösterecektir.Önceki ,maslahatı idareyi zavatta aynısını yapmıştır.Cesur olamadığıkları için,cesur nedir? 1-BİLGİ BİRİKİMİ OLAN,2bilgiyi yerinde ve zamanında kulanabilmesini bilen,3-ülkesinin gücünü ,ekonomisyle,eğitimyle,sağlıklı bir yapıyla tuabilen ,halkına güvenebilen,halkı o sorumlulukları yerine getire bilen,halkının menfaatlerinini başta tutan başbakan,veya bir başkası cesurdur,cesur olur,başka ülkenin dizine oturmaz,onu dizine otuturur.Acaroğlu

Yorum yap