226) KANALTÜRK “FETHULLAHÇI’LARA” SATILDI !

Yayin Tarihi 12 Mayıs, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Kanaltürk Koza Davetiye’ye satıldı

image00127.jpg

Kanaltürk, medyada Bugün Gazetesi ile faaliyet gösteren Koza Davetiye’ye satıldı. Böylece Kanaltürk’ün yeni sahibi Hamdi Akın İpek oldu.

Tuncay Özkan’a Başbakan’a hakaretten hapis cezası..

Bugün Gazetesi’nin de bağlı olduğu Koza-İpek Yayıncılığın sahibi H. Akın İpek bu sabah imzaların atılmasının ardından Kanaltürk televizyonunu da grubunun bünyesine kattı.   

Konu ile ilgili açıklama Koza Davetiye tarafından İMKB’ye de duyuruldu. Açıklamada, “”Şirketimiz Koza Davetiye’nin yüzde 99.04 hissesine sahip bağlı ortaklığı ATP İnşaat ve Ticaret A.Ş, Kanaltürk’ün ana hakim ortağı olan Yaşam Televizyon Yayın Hizmetleri’nin yüzde 99.99 hisselerini satın almıştır” ifadesi kullanıldı.

Koza İpek Holding, medya dünyasına 2005 yılında Bugün Gazetesi’ni satın alarak atılmıştı.

1948 yılında Ali İpek tarafından kurulan Koza Davetiye, davetiye, tebrik, duyuru kartları kartvizit, kartpostal, bloknot, takvim, ajanda, defter vb ürünlerin imalatı ve yurtiçi, yurtdışı satışı konularında faaliyet gösteriyor.

Öte yandan Koza Davetiye ve Koza-İpek Holding, 3 sene önce Normandy Madencilik A.Ş.nin bütün hisselerini Newmont Mining Corporation Şirketi’nden satın alarak madencilik işine de girmişti.

CHP‘DEN SATIŞ DEĞERLENDİRMESİ

 Kanaltürk Televizyonu’nun Koza Davetiye’ye satılması, “hükümet yanlısı medya” tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Kanaltürk’ün Fethullah Gülen’e yakınlığıyla Bugün Gazetesi’nin sahibi, Koza Davetiye’ye satılmasını değerlendirdi.

Daha önce iktidar medya ilişkisinin araştırılması için Meclis Başkanlığına bir araştırma önergesi verdiğini ancak bunun gündeme alınmadığını hatırlatan Ateş, şunları söyledi:

“Bu olay da bir kez daha gösterdi ki iktidar yanlısı sermaye, aynı zamanda medyaya da el atmış durumda. Bunlar bir yayıncılıktan öteye bir AKP iktidar propagandası için bu işe girdikleri görülüyor. Peşin hükümlü olmak istemem ama dilerim gerçekten tarafsız, objektif yayın politikası izlenir. Ama iktidara bulaşık olan yayınların tarafsız yayıncılık yapmadıkları görülmektedir. Düne kadar demokratik laik cumhuriyetin sesi olmaya çalışan Kanaltürk, bu kez Cumhuriyet karşıtlarının sesi olmaz.”

HÜRRİYET

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap