225) TÜRKİYE, ABD’NİN YÖRÜNGESİNDE !

Yayin Tarihi 11 Mayıs, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

Türkiye ABD’nin yörüngesinde!

 

 

image00124.jpg

CIA ajanı Wilson, ağzından kaçırdı: Biz, amaçlarımızı paylaşan ülkelerle çalışırız.

ABD’nin Ankara Büyükelçisi görünümündeki CIA ajanı Ross Wilson, Cumhuriyet ve Milliyet’e açıklama yaparken şok bir itirafta bulundu. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın 5 Kasım’daki ABD ziyaretine atıfta bulunan Wilson, “Biz, bizim değerlerimizi ve dünyadaki amaçlarımızı paylaşan ülkelerle birlikte çalışmak isteriz ve Türkiye bu ülkelerden biri” diyerek Türkiye’nin Amerikan politikaları doğrultusunda yol aldığını ileri sürdü.

CIA ajanı itiraf etti
Ross Wilson, Türkiye’nin ABD’nin yörüngesinde olduğunu, “Biz, dünyadaki amaçlarımızı paylaşan ülkelerle birlikte çalışmak isteriz ve Türkiye bu ülkelerden biri” sözleriyle açıkladı.

ABD Büyükelçisi CIA ajanı Ross Wilson, Milliyet ve Cumhuriyet gazetelerine özel demeçler verdi. Wilson burada, Türkiye’yle ilgili şok açıklamalar yaptı. Ankara ABD Büyükelçiliği’nde gerçekleşen görüşmelerde CIA ajanı Wilson, Türkiye’yi Afganistan aynı kefeye koyduklarını da belli etti. Wilson, Türkiye’nin ABD’nin yörüngesinde olduğunu şu ifadelerle ağzından kaçırdı, “Bizim politikamızı ve yaklaşımımızı şu şekilde ifade edebilirim. Biz, bizim değerlerimizi ve dünyadaki amaçlarımızı paylaşan ülkelerle birlikte çalışmak isteriz ve Türkiye bu ülkelerden biri.” Wilson, Türkiye’de ’Ilımlı İslam’sözünün tepki almasının üzerine şöyle çark etti, “Ortak bir şeyler paylaştığımız diğer ülkeler de var dünyada. Ilımlı İslam terimi benim kullandığım bir terim değildir. ABD, demokrasiyi ve demokratik değerleri kuvvetle desteklemektedir. Biz, Türkiye’nin demokratik değerleri ve laikliğe ilişkin ilkelerini hem desteklemekte hem de saygı göstermekteyiz:” Wilson açıklamalarında, terör örgütü ile bir ilişiklerinin de olmadığını iddia ederek, bu konuda Türkiye’ye destek verdiklerini söyledi. Ancak Wilson, peşmerge ile diyoloğu teşvik ettiklerini de söylemeden etmedi. CIA ajanı,  “ABD, elbette ki Türkiye ile Irak arasında ve Kuzey Irak’taki yetkililer arasında PKK da dahil pek çok konuda bir diyalog olmasını teşvik etmektedir. Biz, Kuzey Irak’ta PKK’nın hareket serbestliği ve malzeme akışını rahatlıkla sürdürebilmesini önlemek için Irak yetkililerini ve özellikle de Kuzey Irak’taki yetkilileri bu konuda adım atma konusunda ikna etmeye çalıştık” dedi. Bu teşvikin semeresini aldıklarını da belirten Wilson, “Biz, geçen hafta Irak Özel Temsilcisi Murat Özçelik ve Başbakanlık Başdanışmanı, Büyükelçi Ahmet Davutoğlu’nun yaptığı görüşmelerin sonuçlarından memnunuz” diye konuştu.

Ortak Vizyon Belgesi
Büyük Ortadoğu Projesi ile bölgenin parçalanması için Türkiye’de çalışma yürüten Wilson, şunları kaydetti:  “2005’te geldiğimde ilk söylediğim şeylerden biri de şuydu: Bu geçmişteki olaylar, geçmişe ait olaylardır, geçmişte kalmıştır. ABD’nin bu bölgedeki Türkiye ile yapmayı öngördüğü çalışmalar üzerinde doğrudan etkisi olmayan olaylardır. 2005’ten itibaren ikili ilişkilerimiz konusunda çok ilerleme kaydettiğimizi düşünüyorum. Özellikle Bakan Rice ve Bakan Gül arasında 2006’da imzalanıp açıklanan Ortak Vizyon Belgesi ve pek çok alanda yaptığımız işbirliği ve 2 Kasım’dan itibaren PKK konusunda mücadele de buna dahil.”

İçişlerimize müdahale
Wilson daha da ileri giderek içişilerimize müdahale içeren sözler sarfederek, “Türkiye’nin güneydoğusu Afganistan değildir ama ekonomik açıdan az gelişmiş bir yer. Pek çok Türkün bana söylediği şey de şu. Güneydoğu’daki bazı unsurlar, Türkiye’deki genel siyasi hayatın çok dışında tutuluyor, dışlanılıyor, marjinalize ediliyor. Bunun ne kadar gerçek olduğuna siz karar verebilirsiniz. Bizim gördüğümüz kadarıyla, Türkiye’de, Kuzey Irak’ta, Suriye’de ve İran’daki bazı koşullar nedeniyle PKK 20 yıldır halkı sömürebilmiş” dedi.

BOP tezgahı
Büyük Ortadoğu Projesi’ne de gönderme yapan CIA ajanı, “Türkiye’nin ABD için olan önemi arttı diyebiliriz. Türkiye dünyanın bu zorlu coğrafyasında barış, istikrar, refah ve özgürlük hedeflerinin ön cephesinde bulunan bir ülke. Soğuk savaş zamanında gerçekten bir çatışma olacağını düşünen pek çok kişi bunun Orta Avrupa’da olacağını düşünmüştü. Şu an içinse Türkiye’nin güneyinde, güneydoğusunda doğusundaki bölgelerde gerçekten çatışmalar oluyor” diye konuştu.

YENİÇAĞ

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap