223) ASELSAN’DA, BİR ŞÜPHELİ ÖLÜM DAHA !

Yayin Tarihi 9 Mayıs, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

ASELSAN’da

Bir Şüpheli Ölüm Daha

Önemli bir projede çalışan bir mühendis elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti.

09 Mayıs 2008 / 10:55

image00122.jpg

Bir dönem ASELSAN’da çalışan mühendis asteğmen, önemli bir savunma projesi hazırladığı günlerde, görev yaptığı tugayın trafo bakımında elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti. Zafer Oluk, Türkiye’nin en gizli askeri/teknolojik çalışmalarının yapıldığı ASELSAN’ın kaybettiği 4. mühendis oldu. Daha önce de ASELSAN’ın 3 önemli mühendisi intihar etmiş ve intiharları şüpheli bulunmuştu.

ÖNEMLİ BİR SAVUNMA PROJESİ HAZIRLIYORDU
ASELSAN’da yazılım mühendisliği görev yapan Zafer Oluk’un, önemli bir savunma projesi hazırladığı dönemde şehit olması komplo teorilerini gündeme getirdi…

ASELSAN’DAN ASKERE
Zafer Oluk, Gaziantep Fen Lisesi’ni bitirdikten sonra üniversite sınavında Türkiye 85’incisi oldu. ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisliği’ne girmeye hak kazandı. Bu okuldan da başarıyla mezun olup ASELSAN’da yazılım mühendisi olarak görev yaptı. Ardından askere gitti. İstanbul 1’inci Zırhlı Tugay Komutanlığı’nda vatan borcunu ödüyordu.

TERHİSİNE 74 GÜN KALMIŞTI
Tugayın elektrik tesisatının bakımından sorumluydu. Terhisine 74 gün kala trafo bakımında elektrik çarpması sonucu hayatını kaybetti. Çok önemli bir savunma projesi üzerinde titizlikle çalıştığı günlerde şehit oldu. Zafer Asteğmen, 26 Ocak’ta hayatını ODTÜ Gıda Mühendisliği’ni üçüncülükle bitiren ve Norveç’te çalışan Güldem Hanım ile evlendi.

BALAYI NORVEÇ’TE OLACAKTI
Ama düğünü ve balayını askerden sonraya bırakmıştı. Adana Orduevi’nde düğün yapacak, Güldem Oluk’un çalıştığı Norveç’te balayını geçireceklerdi. Şehit olmadan 2 gün önce Norveç vizesi de çıkmıştı. Ancak talihsiz olay Türkiye’nin önemli bir değerini yitirmesine neden oldu. Babası Ahmet Oluk oğlunun ölümüne inanamadığını belirterek şunları söyledi:

BABASI HALEN İNANAMIYOR
Onun için her şeyi yapmaya hazırdım. Aldığım memur maaşıyla sıkıntıya girmeden eğitimini tamamlamasını sağladım. Tek isteğim vatana hayırlı bir evlat yetiştirmekti. İstediğim gibi de olmuştu. Ne yazık ki görev yaptığı tugayın trafo bakımında şehit oldu. Uzman olduğu konu yazılım ve elektronik sistemlerdi. Böyle bir değer bir anda gitti…

ASELSAN’DA 4. VAKA
ASELSAN’da görev yapan Zafer Oluk’un askerlik görevini yaptığı birlikte elektrik çarpması sonucu yaşamını yitirmesi geçtiğimiz iki yılda yaşanan 3 mühendis ile bir işçinin arka arkaya intihar etmesi olaylarını akıllara düşürdü.

ENSON HABER

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap