217) TÜRKİYE Mİ, HİNDİ Mİ?

Yayin Tarihi 9 Mayıs, 2009 
Kategori SLAYTLAR-RESİMLER

dalgalanan-bayrak.gif hindi_cumhuriyeti-2.pps

Paylaş:

Yorumlar

“217) TÜRKİYE Mİ, HİNDİ Mİ?” yazisina 4 Yorum yapilmis

 1. Buğra CERAN yorum tarihi 10 Mayıs, 2009 16:01

  Her millet, layık olduğu şekilde yönetilir. Öncelikle, bizim bilinçlenmemiz lazım. Hâlâ, “Aman bırakın bu hindi muhabbetlerini, gulu gulu dansını!” diye pişkinlikle dolaşanlar çoğunlukta oldukça kimsenin bu duruma ilgi göstereceği yok.

  Aslında bilenlerin de yanlış şekilde bildiği muhakkak. Yani kökenine bakınca bize, “hindi” demiyorlar, hindiye “Türk horozu” diyorlardı. Ama artık anlamı da değişmiş durumda. Yani, Türkiye’ye bile bile “hindi” demekten çekinmiyorlar. Yabancı karikatürlere bakınca da, “fes giymiş bir hindi”den – veya pala bıyıklı aptal bir azmandan – başkası değiliz.

  Ama Mısır konusu da farklı. Aslı Mısır değil, Mısr’dır. İbranice’deki “mizraim” (kuşatılmış) kelimesinden Arapça’ya ve dolayısıyla Osmanlıca’ya geçen halidir. Söylenirken “Mısır” denilebilir ama yazımda yine “Mısr” olarak kullanılması daha doğru gibi.

  Öteki taraftan, hâlâ, Etiyopya veya Myanmar (Birmanya) gibi üçüncü dünya ülkeleri ile aynı sorunlarla boğuştuğumuzu görmek acı verici ama maalesef biz de geri kalmış ülkelerden biriyiz.

  Bu arada, bir hatayı düzeltirken diğer bir hataya meydan vermeyelim. Başlıktaki kesme işaretini silebilirsek sevinirim.

 2. ZEYNEP İNCİ yorum tarihi 10 Mayıs, 2009 21:52

  *VAROLUNUZ SN.YILMAZ BEY,BİZE İLETTİGİNİZ VEDE YARAMIZA PARMAK BASTIGINIZ;( İCİN..
  BÖYLE ONUR ZEDELEYİCİ,ÜLKEMİZ GİBİ CİDDİ,BİR ÜLKEYE,TÜRK MİLLETİNE HİCBİRZAMAN YAKISTIRMADIGIMIZ,HASSAS KONUYU SONUCA ERDİREREK,BİZLERE ULASMASINI SAGLAYAN,KİSİYE SONSUZ TESEKKÜR,MİNNET SUNARIZ.TÜM HAZIRLAYANLARA,SEVGİ,İNSAN SAYGISI.
  -MÜMKÜN OLDUGUNCA,YAYALIM BU SLAYTI.
  *SAGLIKLI KALINIZ,TÜM TÜRKİYE DOSTLARI.
  (*COK YASAYINIZ ESSİZ,TÜRK MİLLETİ.
  *NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

 3. OĞUZHAN OĞUZ yorum tarihi 10 Mayıs, 2009 23:53

  C.BAŞKANI,ARMENİ’A İÇİN BAŞBAKAN DA PALESTİN İÇİN GÖSTERDİKLERİ DUYARLILIKLARI,BİR DE TURKEY İÇİN GÖSTERSELER,BU MESELE HALLOLUR. 70 MİLYONUN ÖNÜNDE ” TURKEY ” YAZMIYOR. BENİ DEĞİL,DEVLETİN BAŞINDAKİLERİ “TURKEY” OLARAK ,DÜNYA TANIYOR.BU DUYARLILIĞI DA ONLARDAN BEKLEMEK, HAKKIMIZ DEĞİL Mİ???

 4. deniz eylül yorum tarihi 3 Ağustos, 2009 15:10

  The Republic of Türkiye… Budur başka türlüsünü de ben kabul etmiyorum zaten.Söylenecekse böyle söylenmeli.

Yorum yap