213) ABD’NİN İSTEĞİ OLDU…

Yayin Tarihi 2 Mayıs, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

ABD’nin İsteği Oldu:

Türkiye Peşmerge ile Masada

image0015.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başbakanlık Başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki Türk heyeti, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani’yle biraraya geldi.

 

image0022.jpg

Davutoğlu ile Türkiye’nin Irak Özel Temsilcisi Elçi Murat Özçelik’in Talabani’yle görüşmesine, Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani‘nin yanı sıra Irak hükümetinden ve Kürt yönetiminden yetkililer katıldı.Görüşmede Celal Talabani’nin, Kürt yönetiminden heyetin Türk heyetiyle bir araya gelmesinden memnunluk duyduğunu belirterek, Türkiye’nin bir taraftan merkezi Irak hükümetiyle, diğer taraftan da Kürt yönetimiyle ilişkilerini güçlendirmesinin önemine dikkat çektiği belirtildi. Irak Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada da, Türk heyetiyle, Kürt yönetimi heyetinin görüşmede, Kürt tarafıyla Türkiye arasındaki ilişkileri ve geçtiğimiz aylarda iki taraf arasındaki ilişkilerde ortaya çıkan gerginliğe yol açan sebepleri ele aldıkları belirtildi.İki heyetin, Türkiye ve Kürt tarafı arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinin önündeki engelleri ve sorunları bertaraf edecek yöntemleri belirlediği ifade edildi.

Görüşmenin sonunda heyetlerin, Türkiye ve Kürt Yönetimi arasındaki bütün sorunların çözülmesi, iki tarafın çıkarı için siyasi, iktisadi, sosyal ve güvenlik alanlarında toplantıların düzenlenmesi, istişarelerde bulunulması ve bunun devamının getirilmesi zaruretine dikkat çektikleri belirtildi.

ANKA

Paylaş:

Yorumlar

“213) ABD’NİN İSTEĞİ OLDU…” yazisina 2 Yorum yapilmis

 1. serdar bayram yorum tarihi 3 Mayıs, 2008 15:38

  HALKIN YÜKSELİŞİ PARTİSİ (HYP) ve SAADET PARTİSİ (SP) DENİZLİ TEŞKİLATLARI ORTAK BASIN AÇIKLMASI:

  TÜRKİYE “ÇİN OLİMPİYATLARI”NI
  PROTESTO ETSİN!

  yataganbaba_sezer_1500.jpg

  Bugün size Doğu Türkistan’dan bahsetmek istiyoruz. Neden? Çünkü, Çin, çok uzun zamandır Doğu Türkistanlı Türklere zulüm ediyor.

  Çin’in bu “son zamanlarda yaptıklarını” kısaca sayarsak:

  1- Çin Hukümeti Doğu Türkistan´da camilere bir liste astı ve o listelere göre neredeyse tüm bölge nüfusunun camiye girmesi yasaklandı.

  2- Kadınların başörtüsü takması yasaklanıyor. Müslüman Uygur annalarımız başlarını Türkiye’deki gibi sadece kamusal alanda değil, sokakta da örtemiyor ve bizim hükümetin bu konuda kılı bile kıpırdamıyor!

  3- Uluslar Arası İnsan Örgütü´nün ayrıntılı raporuna göre Çin; Uygur Din Adamları’nı tutukluyor, işkence ve hatta idam ediyor .

  4- Çin’in Pekin ve Sanghay gibi büyük kentlerinde Uygur Lokantaları zorla kapatılıyor ve Uygur Türkleri Doğu Türkistan’a kovuluyor .

  5- Doğu Türkistan’ın Başkenti Urumci’de ve Kaskar Şehri’nde, Türk-Uygur kültürünün parçası olan pazarlar yıkılıyor, insan soykırımından sonra şimdi de kültürel soykırım uygulaniyor.

  6- Protesto etmek amaçlı sokağa çıkan halka terörist muamelesi yapılıyor hatta bazılari idam ediliyor.

  7- 1997-1999 yılları arasında sadece Doğu Türkistan’da Çin 210 Müslüman’ı idam etmiştir ve bu idamlar az önce belirttiğimiz gibi günümüzde de devam etmektedir.

  Herhalde daha fazla saymaya gerek yok.

  Biz Saadet Partisi ve Halkın Yükselişi Partisi Denizli İl Başkanları olarak, Meclise bu konularla ilgili bir önerge verilmesini istiyoruz.

  Konu ile ilgili “önerge verilmesi” teklifimizden başka, Çin’in Doğu Türkistan Türkleri’ne uyguladığı zulme karşı Meclisimizi bir de “protestoya” davet ediyoruz. O da “Türkiye’nin Çin Olimpiyatlarını –diğer Müslüman Ülkeleri de yanına alarak- protesto etmesi”dir.

  SP ve HYP İl Başkanları olarak tekrarlıyoruz: Meclise bu konularla ilgili önerge getirilsin ve lütfen bütün Sivil Toplum Kuruluşları ve bütün Milletimiz ile birlikte Meclis’imiz Türkiye adına “Çin Olimpiyatları’nı protesto etme kararı” alsın. Doğu Türkistanlılar’a “yanınızdayız” ve Çin’e de “kendine gel” mesajını vermenin en etkili yolu “Türkiye’nin Çin Olimpiyatları’nı protesto etmesidir.

  hyp_sp_metin.jpg

  sezer_yataganbaba_500.jpg

  FOTOĞRAF BİLGİLERİ:

  Saadet Partisi (SP) Denizli İl Başkanı Mustafa Sezer ve

  Halkın Yükselişi Partisi (HYP) Denizli İl Başkanı Murat Yatağanbaba

  Yer: Saadet Partisi Denizli İl Binası

  Tarih: 03 Mayıs 2008

  Çeken: Yunus Selek (HYP Propaganda’dan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı)

 2. Samet Acar yorum tarihi 3 Mayıs, 2008 17:19

  Sam Amcamız,ne derse o olur.Yıllar öncesinden bu alışkanlıklar gelmektedir.Atatürk’ten sonra İnönü ‘den itibaren Sam Amcamızı öğrenmiş bulunmaktayız.Elbette torunları devamını sağlıyacak.”ne derseler derhal yapılacak”yoksa ABD ‘YE BİLE BAŞINI ÇEVİRİP MAKAMZSINIZ.nASIL KİBAR YAZMALIYIM Kİ KİMSELER İNCİNMESİN? üLKENİN DÜŞÜTÜĞÜ DURUMLAR ! iNSANLARI ,BAL YİYOR,UYUYOR !SAHİPSİZLİK,İNSANIN İÇİ KAN AĞLIYOR! aCAROĞLU

Yorum yap