193) AHISKA TÜRKLERİ’NE DUYURU

Yayin Tarihi 17 Haziran, 2008 
Kategori KATEGORİLENMEMİŞ

AHISKA TÜRKLERİ’NE DUYURU

 

d-bayrak.gif

“YİĞİT DÜŞTÜĞÜ YERDE AYAĞA KALKAR”

image0023.gif

Ahıska Türklerinin haksız yere zalimce yurtlarından bir gece içersinde dünyanın değişik bölgelerine sürgün edilerek, buralardaki farklı kültürlere sahip halkların yaşam alanlarına iliştirilmesi şeklindeki trajedi, tarih ve insanlık bilincine sahip herkesi derinden üzmüştür.

Ahıska Türkleri ile ilgili bugünlerde yaşanan ikinci büyük üzüntü ise; Ahıska Türklerinin vatanlarına dönüş imkânı sağlayan yasanın Gürcistan tarafından çıkartılmasına rağmen, dönüş için başvuruda bulunan, vatanlarına sahip çıkmak isteyen Ahıska Türklerinin olmayışıdır.

Tarihi süreç içersinde ortaya çıkan her iki durumun da insanı etkileyen bir yönü vardır. Ancak Ahıska Türklerinin “Vatanlarına sahip çıkmaması” şeklinde gelişen ikinci durumun üzücü etkisinin daha derin olduğu şüphesizdir.

Bilindiği gibi Ahıska Türkleri, dağınık şekilde yaşadıkları coğrafyalarda, (Türkiye de dâhil olmak üzere) siyasi, sosyal, kültürel vs. tüm etkinliklerini kurdukları dernekler vasıtasıyla sürdürmüşlerdir. Haklı mücadelenin kurumsallaştırılması ve bir yapı içersinde yürütülmesi için gerekli unsurlar olarak teşkil edilen bu dernekler, bulundukları ülke yönetimlerince de muhatap kabul edilmiştir. Ancak Gürcistan’a dönüş imkânı tanıyan yasanın çıkışından sonra bu dernekler üzerinden gözlemlenen manzara gerçekten vahim boyuttadır.

Yıllarca vatan özlemini her koşul ve her platformda dile getiren bu dernekler vasıtasıyla Ahıska Türklerinin anayurtlarına akın etmesi beklenirken ne yazık ki dönüş konusunda kayda değer başvuru olmamıştır.

Sanıyorum bu konuda en fazla duygu yoğunluğu yaşayanlardan birisi Prof.Dr.İlyas DOĞAN olsa gerektir.

Düşüncelerine tamamıyla katıldığım değerli hocamız Ahıska Türklerince yayınlanan “Bizim Ahıska” dergisindeki yazısında bakın neler diyor. “Evet artık sözü fazla uzatmaya gerek yok. Ahıska Türkünün 1944’ten beri devam eden vatana dönüş mücadelesinin netice vermesi artık mümkün hale gelmiştir. Zaman söz değil iş yapmak zamanıdır! Vatana dönüş başvurularını zaman geçirmeden yapmanın tam vaktidir. Bu konuda bütün Ahıska liderlerinin sorumluluğu vardır. Zaman tartışma zamanı değildir. Zaman bir olmak ve vatana dönmek vaktidir.”

“Diyeceksiniz ki Gürcistan Hükümetinin çıkardığı vatana dönüş kanununun çok eksikleri var. Doğrudur, fakat bu eksiklikler Türkiye ile Gürcistan arasındaki dostluk ilişkileri sayesinde zamanla çözülür.”

“Vatana Dönüş Kanunu, Ahıska Türkünün vatana dönmek hususunda ne kadar samimi olduğunu da gösterecektir. Herhalde bütün Ahıska Türkü Lideri olmak iddiasında bulunanlar bu durumun farkındadırlar.”

“Eğer bizler samimi olarak üzerimize düşenleri yapmak istediğimizi ortaya koyarsak Türkiye devleti de üzerine düşen desteği sağlayacaktır. Bu destek hem maddi hem de manevi olacaktır. Kendi vatanımızda belki ilk zamanlar bazı zorluklarımız olacaktır, ama gelecek aydınlıktır. Eğitim kurumları kuracak yetişmiş uzmanlarımız, hastane açacak doktorlarımız, bağda bahçede çalışacak, ticaret yapacak insan gücümüz var. Bunları değerlendirmek için beklemek günü değildir. Dönüş için her aileden bir kişi mutlaka öncülük edip dönmelidir. Unutmayalım ki vatana dönmek diğer kullanabileceğimiz hakları ve imkânları ortadan kaldırmaz.”

“Bizler, Ahıska’nın evlatları! Üzerimize düşeni yapabilecek miyiz? Önümüzde geri dönüş için başvurmak için sadece on aylık (şimdi 6 ay kalmıştır) bir zamanın kaldığının farkında mıyız? Yoksa vatan vatan diye dert yanmamız samimi değil miydi? Bu soruyu kendimize şimdi sormazsak ne zaman soracağız? Bu soruya samimi bir cevap vermezsek başkalarının ve birbirimizin yüzüne nasıl bakacağız?”

“Zaman samimiyet zamanıdır! Kimler dönmelidir? Ne kadar manasız bir soru! Öncelikle topluma öncülük eden dernek/cemiyet yöneticileri dönmelidirler. Dönüşe öncülük etmelidirler. Ekonomik durumu iyi olanlar, kendini göstermelidirler.”

“Aslında dönmek için kimsenin önde gitmesini beklemeye de gerek yoktur. Her Ahıskalı vatana dönüş konusunda bir liderdir ve öyle davranmalıdır. Doktorlarımız, öğretmenlerimiz, yazarlarımız, sanatçılarımız, iş adamlarımız dönüş sürecinde üstüne düşeni yapmalıdırlar.”

“Biliyor musunuz, Filistin’e ilk dönen Yahudiler, onların en önde gelenleriydi. İlk yıllarda çok büyük zorluklar yaşadılar. Fakat sonuç ortadadır: Yahudiler 2000 sene sonra Filistin’e döndüler ve burayı yeniden vatan edindiler. Kaldı ki Ahıska toprakları, Filistin’deki kan ve kinden uzaktır”

“Onurlu yaşamak, şiir okuyarak veya mağdur olduğunu anlatarak değil, er kişi gibi davranarak vatanına sahip çıkmakla mümkündür. Bu tarihi görevi hepimiz yerine getirmeliyiz. Aradan on yıl geçtiğinde, vatana dönmekle ne kadar şerefli ve kahramanca bir iş yaptığımızın gururunu yaşamak artık bizim elimizde”

“Vatanı uzaktan konuşmanın değil,

VATANDA YAŞAMANIN ZAMANIDIR”

Ne dersiniz! Sayın hocamızın fikirlerine katılmamak mümkün mü? Evet tarih sunduğu bu fırsatla Ahıska Türklerini imtihan etmektedir. Vatana dönüş için başvuru süresinin her geçen gün azaldığı dikkate alınırsa, Ahıska Türklerinin bir an evvel harekete geçmesi, vatana dönüş konusundaki samimiyetini göstermesi gerekiyor.

Editör : Hayri POLAT Yayın Tarihi : 16.06.2008

Editör Email : [email protected]

NOT: BU YAZI ([email protected]) TARAFINDAN GÖNDERİLMİŞTİR.

image00310.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“193) AHISKA TÜRKLERİ’NE DUYURU” yazisina 31 Yorum yapilmis

 1. FikirYolu.com » Blog Arşivi » AHISKA TÜRKLERİ’NE DUYURU yorum tarihi 17 Haziran, 2008 16:19
 2. Metin Yılmaz yorum tarihi 18 Haziran, 2008 02:15

  ” Nerede bir TÜRK varsa orası vatandır “

 3. Samet Acar yorum tarihi 19 Haziran, 2008 19:43

  BENDENİZ,FATMA AĞALI’NIN,16,06,2008 TARİHLİ AHISKA’YA ÖZLEMLE YÜKLÜ DUYGULARINDAN BİR TÜMCE AKTARACAĞIM:”MUHAKKAK KENDİ DÜNYAM ADINA ŞUNU SÖYLÜYORUM Kİ,HİZMET DOLAYISIYLA AHISKA BELLEĞİMDE EPEY YER KAPLIYIR.HATTA ÖĞLE ZAMANLAR OLUYOR Kİ,BEN Mİ AHISKANIN EVLADIYIM,YOKSA ARTIK AHISKA MI BENİM EVLADIM….ACAROĞLU

 4. Ahıskalı Abdulhalil yorum tarihi 27 Temmuz, 2008 10:52

  Bunu yapan Ahıska Türklerinin düşmanıdır bu bayrak bizim degildir bizim tek bayrak var oda Türkiye cumhuryeti dedelerimizin kanını temsil eden Türk bayrağıdır…Ahıskalılara duyurulur

 5. Kamran AĞALI yorum tarihi 7 Ağustos, 2008 19:17

  Gerçekten Yukardaki ßayrağı KaldırırSanız ßütün AhısKalıLar oLarak SevineceğiZ …

 6. Yılmaz Karahan yorum tarihi 7 Ağustos, 2008 21:03

  KARDEŞLERİMİZİN TALEBİ ÜZERİNE BAYRAK KALDIRILMIŞ, TÜRK BAYRAĞI GÖNDERE ÇEKİLMİŞTİR.
  NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

 7. kamil tahtacı yorum tarihi 9 Eylül, 2008 12:43

  hepsi palavra bunların. ben ahıskaya gideceklerin sayısının 1000 kişiyi bile bulmayacağına inanıyorum. Hele o dernekçilerden bir kişi bile gitmeyecektir.. bu böyle biline görüle inanıla..

 8. harun onut yorum tarihi 9 Eylül, 2008 12:55

  Yahu dava samimidir de başındaki bayraktarlar üçkağıtçı. ben birkaçını tanıdım, bu adamları doğrasanız gidip oraya yerleşmezler.
  bir de ahıskalılara gidin gidin diyenlere bir sözüm olacak. Yahu kardeşim sen anadoludaki köyünü, yaylanı, kasabanı beğenmeyip büyük şehirlere taşınmıyormusun. Karnın doysun sırtın pek altın kuru olsun diye İzmire, Bursaya, İstanbula, Antalyaya göç etmiyormusun. Ediyorsun. Niye Boğazının keyfi, cebinin kalınlığı için. Yani hayatta kalmak, yani, sürünmemek için. Peki bu insanlar sizin futbol topunuz mu. Oraya git. Biraz buraya git. Şimdi de şuraya git. 200 yıldır oynayıp duruyoruz bunlarla. Bırakın Allah aşkına.Gidince ne olacak. Gidip göreniniz var mı?? Peki soruyorum hepiniz memleketin bir köşesinden gelmişsinizdir. Köyüne gidebilecek kadar erkek olan var mı aranızda. YOK. Yok ki hala büyükşehirlerdesizniz. Gidin kendi köylerinize evlerinize beldelerinize sahip çıkın.. Bu insanları da saf gibi görmekten vaz geçin..Halkın vatana dönmek gibi bir derdi hiç olmadı. Döneceğiz diyenler dernek başlarıdır. İlla gitmesi gereken birileri varsa buı da dernekçi esnafıdır. Kalksın onlar gitsin…

 9. KamRan AĞALI yorum tarihi 24 Ekim, 2008 13:49

  ” harun onut 9 Eylül, 2008 12:55 ” TarihLi Yazını oKuduktan Sonra Senin aHıska’Lı oLduğunDan Şüphe EdiyoruM.hİÇ mİ YakınıN Deden ßaßan KısacaSı aİlenden ßirisi Ölmedimi ? AnlaŞıLan SEN aHıska Tarihini İncelemediN?ßilip ßilmeden Konu$mak Çok KoLay.vatana Dönmek Gibi Hiç Derdi Olmadı DiyorSun ? Dönmek iSteyenleri ßilen ßenim Dernek iŞleten ßenim.ßilen Senmi OluyorSun ? Neyse Fazla ßoş Sözlerine Cevap YazmicaM.Vatan Diyince aHıska Milletimize Edilen EziyetLer,Dökülen KanlarımıZ Hiç ßir Zaman Yerde KalmayacaK.Senin Düşüncen Ve YazdıkLarından aNlıyoruMkİ .Sen VatAN Nedir,Vatan SeVGİSİ Nedir Hiç ßir Şey ßilmiyorSun …

  Kamran AĞALI

 10. kafkas kartalı yorum tarihi 10 Kasım, 2008 17:04

  sevgili kardeşim harun bu yazıyı yazdıktan sonra senin ahıska türkü olmadığına kanaat getirdim. lütfen kendine gel. o acı günleri yaşayan büyüklerine sor sürgünleri

 11. Ertuğrul Kapusuzoğlu yorum tarihi 16 Kasım, 2008 02:09

  Yiğit düştüğü yerden kalkar!

 12. sevgi ödlek yorum tarihi 17 Kasım, 2008 14:07

  *BİZE DÜSMESEDE;
  BİR İKİ KELAMDA BENDEN OLSA?KABUL GÖRÜRMÜ?
  *YUKARIDAKİ YAZILARDA, ACILARI CEKEN VEDE TAM KAVRAMAYAN BİRKAC DERNEKMİ?VAR..KUSKULARI VAR..
  ACI İSTEMİYORLAR!..VATAN TEK DİYEN ÖNEMLİ.
  SN.AHISKALI ABDÜLHALİL***BENİ ETKİLEDİ.
  ACABA TÜRKLERİ TÜRKİYEDEN GÖNDERME POLTİKASIMI BU?
  HEMDE GÜRCİSTANIN ORAYA;( ÖNCE BU KONU AYDINLATILSA?DEGERLİ Y.KHAN BEY,
  –GÜRCİSTAN NERESİ, VEDE NE YAPMAKTADIR?
  BASIMIZDA KÖKLERİ ORADAN GELEN BİR B.BAKN.VAR.VE TÜRKLÜKLE DEGİL, SADECE UHREVİLİKLE KONUSURMUS,ESKİ TOPLANTILARINI İLK ZAMANLARDA DİNLEYEN DOSTLAR ANLATTI!
  TABİİKİ;BU MÜHİM İNSANLARIMIZIN DOGRUYA YÖNLENDİRİLMESİ GEREKLİ.
  CÜNKÜ AMAC;TÜRKÜ ERİTMEK DEGİLMİ?
  *BALKANLARI NE HALE GETİRDİLER!!!!!!!!!!
  ONA GÖRE!
  HEPSİNE İNSAN SAYGISI SUNARIM.TÜRK BAYRAGI HEPİMİZİNDİR.KESKE ORALAR HEP TÜRK CUMHURİYETLERİ OLABILSEYMIS..ELELE VERİLEREK!AH!..yine icim acıyor..cook..
  **SN.Y.BEY,NİCİN BİZİM TOPLUMUMUZDAKİ ERKEKLER COK SESLİ KORODUR?VE NEDEN SONUCA ERMEYİ COOOK BASTAN DENEMEZLER?

 13. mehmet şentürk yorum tarihi 20 Kasım, 2008 10:11

  BEN YUKARIDAKİ YORUMLARI OKUYUNCA ÇOK ÜZÜLDÜM.AHISKALI KARDEŞLERİMİN NİÇİN BİRLİK VE DİRLİK OLAMADIKLARI YUKARIDAKİ YORUMLARDAN BELLİ OLUYOR VE BU BENİ ÇOK ÜZDÜ.
  LÜTFEN ÖNCE ARANIZDA BİRLİĞİ SAĞLAYIN.

 14. Fatma Kibar yorum tarihi 25 Kasım, 2008 12:47

  Merhabalar. Değerli büyüklerim! Ben de araştırdığım kaynaklara ve dedemden, nenemden dinlediğim olaylara dayanarak kendi görüşümü belirtmek istiyorum.
  Mehmet Şentürk bey! söylediğiniz doğrudur, toplumlar ilk önce kendi aralarında anlaşabilmelidir. Peki bu insanlar neden kendi aralarında anlaşamıyorlar bir düşündünüz mü? Araştırdınız mı? Aynı acıyı yaşamışlar, aynı kaderi paylaşıyorlar da neden birbirine cephe almışlar??…
  Bugün Türkiye de aynı sorunları yaşamıyor mu? Farklı fikirlerde gençlik yetişiyor. Ve bir brlerine cephe almış vaziyetteler. Bu, gençlerin suçu değildir. Batının Türkiye üzerindeki çıkarlarını rahatça gerçekleştirebilmek için uyguladığı politikalardır. Birlik olan bir toplum güçlüdür, bu batının hiçbir zaman işine gelmez. Bugün batı Ahıska Türkleri yasasını destekliyorsa kendi çıkarı içindir. Bu yönde kendne taraftar toplaması da kaçınılmazdır. Umarım açıklayabilmişidir size bu birleşememe sorununu…
  Gürcistan tarafından çıkartılan o yasaya gelince.. Hangi tarihin sayfasında görülmüş ki Türkler kendi özlerni satsınlar. Ne demek daha sonra düzene sokulur maddeler? Buna kendileri bile inanmıyordur söyleyenler. Lütfen kendinizi kandırmayın… Eğer bir yasa çıkacaksa kesinlikle Türkiye’nin ve Ahıska Türkleri’nin lehine olmalıdır. Ancak böyle bir yasa kabul edilebilir. Bize bu yakışır ancak, biz bunu almaya çalışırız, çabalarız.
  Bu konuda söylenecek çok söz var ama söylenmeden önce tarihin araştırılması zorunludur. Eminim tarihi araştıran bir Türk evladı kendi tarihinden gurur duyacaktır ve bu tür yasalara kesinlikle karşı çıkacaktır. Bilcektir ki Tarihin hiçbir döneminde Türk toplumu emperyalistlere boyun eğmemiştir.

 15. SEHRİYAR yorum tarihi 30 Kasım, 2008 06:37

  GLOBAL EMPERYALİZM. TÜRKLERİN BOYUN EĞMEYİPTE GIRTLAĞINA KADAR BATTIĞI BİR TERİM. MAALESEF KEŞKE BOYUN EĞMEMİŞ OLSAYDIK AMA BİNLERCE EMPERYALİST ÇIKARLARA UYGUN SİYASET ÖRNEĞİ VEREBİLİRİM SİZE.DİL,KÜLTÜR,YAŞAM ŞEKLİ VS VS..
  Bilcektir ki Tarihin hiçbir döneminde Türk toplumu emperyalistlere boyun eğmemiştir DEMİŞ FATMA HANFENDİ. BUNLAR BAYAT LAFLAR.. GERİDE KALDI.ŞU SÖZLE LAFIMI KISA KESCEM GASPIRALI’NIN DEDİĞİ GİBİ BİR OLALIM İRİ OLALIM DİRİ OLALIM..ARKADAŞLARA TEŞEKKÜR EDİYORUM.FİKİRLERİNİ SÖYLEMİŞLER. SON DERECE SAYGI DUYUYORUM VE SİZLERİ CANI GÖNÜLDEN SELAMLIYORUM.

 16. RUSLAN KUYCHIYEV yorum tarihi 1 Ocak, 2009 21:11

  Atash dushugi eri yakar lutfan agnamadan bilmadan ahiskaliyim diya yalandan yorum yapmain bazi arhadashlar ahiskalilar birlik ve berabarlik ichinda degillar demishlar berabar olmiyaydik shu zamana kadar ahiskalinin dili be dini bile kalmazdi Allaha shukurlar olsunki biz ahiskalilar bir birina bashka milletlera gora chok daha yakinik.Zamoni galinja ahiskamizada kovushajaiz INSHALLAH.

 17. ulugbek majiyev yorum tarihi 2 Ağustos, 2009 17:33

  herkese saygım sonsuzdur , ben 1999 ıylından Turkiyede yaşiyorum ahıskalıyım ama orayı gormek nasip olmadı ,inşallah kısa bir sure sonra gorurum , sovetler buyuk ve guçlu ulkeydi ,istihbaratı oldukça guçluydu (k.g.b.)biz ahıskalılar hep bir ve beraberliyimizi koruduk , bunun tastikleride bugun sağ olmamızdır ,dinimiz, dilimiz , ve milliyetimiz esas uslublarıdır , bir orneğide az halinde olsada toplum olarak yaşamamızdır, Turkiyeye goç sebebide aşırı zorluklara maruz kaldığımızın sebebidir ,biz turklerin başka vatanımız yok tukun dostu turktur , ahıska turkleri malesef bir stratejik veya bir buyuk bir siyasate sahip deyiliz zaten olan oldurulurdu , nitekim oldurulenleri rahmetle anıyoruz her zamen , son gelişmelerde tabiki en buyuk Turkiyenin katkıları var yoksa avrupaya kalsa nerde turk ahıskaya gidecek , her toplumda olduğu gibi illa kotusu olur ama o demek deyil ki bu toplum kötudur , tabiki bizim insanlar hep mucadale etti , ama sovetler doneminde tukler ve çeçenler ister askerde olsun ister sivilde hep bir tehlike olarak gorulmuşuz aşırı buyuk baskılar ve şartlar konulurdu ,gozetimler , ama onu bilinki hep ahıska diye kalplerde ,akıllarda hasreti çekiyorduk , buyuklerimizden duyduğumuz o soylentileri , orda yaşadıkları hikayaleri bizi dahada guçlu ederdi , ama dediyim gibi buyuk bir irada bilgimiz ve eyitimimiz yok ,o demek deyilki doktor veya oğretmen ,tabiki meslek sahipleri çok ,
  inşallah bir gun gelir Ahıska yeniden Turkiyenin sınırının içerisine girer ve bir turk ili olur
  Allahtan bunu çok ama çok dilerim

 18. Kamran AĞALI yorum tarihi 30 Ağustos, 2009 02:19

  AHISKA Marşı

  Bir millet haykırır derin gurbetten,
  Haykırır dünyaya ayrıldım yurttan,
  Gaddarlar ayırmış tırnağı etten,
  Başları gurbette çıkmıyor dertten.

  Figan feryatlardan inler kâinat,
  Zalimler şart koşar ederler inat,
  Kararmış yazılar, kararmış hayat,
  Kimse sahip çıkmaz ve örtmez kanat.

  Uyan ey gurbette bağrı pişenler!
  Anavatanından ayrı düşenler,
  Dağılsın zindanlar, her tür kişenler,
  Yeter zulüm zulmet, can çekişenler.

  Gurbet esarettir, gurbet cehalet,
  Gurbet zulüm, zulmet, gurbet sefalet,
  Bu sözler yaşanmış, değil kehanet,
  Haksızlığa susmak Hakka ihanet.

  Kuruyup bağ bahçen dönmeden çöle,
  Kenetlen bir can ol, kim seni böle,
  Türk nesli hür yaşar gerek hür öle,
  Yırt gurbet perdesin, olma sen köle.

  Yeter bunca figan, ayrılık, feryat,
  Başkalardan bekleme, arama imdat.
  Sendedir güç kudret, elinde sedat
  Boz örümcek ağını, at üstünden at,

  Yeter horlanmalar, bunca hakaret!
  Sende vatan aşkı, sende hararet,
  Sende umut, iman, sende cesaret,
  Seni tuta bilmez hiçbir esaret.

  Hay vur gök titresin, aç yeniçağı,
  Ah çekip bekliyor ana kucağı,
  Sana yakışır mı gurbet batağı?
  Yak! Tütsün yeniden vatan ocağı.

  Unutma! Yüreği dağlı vatanı,
  Tarih unutur mu hiç unutanı?
  Hatırla geçmişi, kendini tanı!
  Gelecek sorgular bugün yatanı.

  Senindir bu vatan, senindir toprak,
  Tek sana aittir, senindir bu hak.
  Kazan toprağını, yüzün olsun ak,
  Uzadı bu gaflet, uyan millet kalk!

 19. RAMBO yorum tarihi 6 Ekim, 2009 22:06

  GURUR DUYUYOR RAHMETLE ŞEHİTLERİMİZİ ANIYORUM

 20. YAVUZ YAŞARBAŞ yorum tarihi 6 Ekim, 2009 22:10

  BEN AHISHA KÖKENLİ BİR GENCİM ŞEHTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUM

 21. Halil AYDIN yorum tarihi 12 Aralık, 2009 18:58

  Kardeşlerim hepinizi Allahın selamı ile selamlıyorum.

 22. Süleyman yorum tarihi 27 Aralık, 2009 16:38

  şuna vatan demesek memleket desek Ahıska nasılki Bursadaki Artvinli Artvine memleketim diyor bizde Ahıskalılar Ahıskaye memleketim diyoruz vatan Rusyada veya diger devletlerde diyorduk Türkiyeye geldik vatan burası memleket Ahıska elbet bir gün o topraklar bizim olacak bayragı AY Yıldızlı Al bayrak lisanı Türkçe Dini islam olacak elbet hak yerini bulacaktır ayrıca bir Kfkas Türkleri platformu kurup orda bir gün birligi yaparak haklarımızı alabiliriz bu dahada etkili olur yaşasın Türk İslam birligi…Ahıska bayragı diye bişeyler ortalıkta dolaşıyor ben bir Ahıskalı olarak buna karşıyım ve karşı olacagım bizi temsil eden bir filama olmalı veya bir işaret ama bayrak asla asla bunu kabul etmiyoruz bu hangi güçlerin oyunu bunuda bilemiyoruz ama birilerinin oyununa gelmeyelim biz Türküz ve bayragımızda T.C. bayragı !!!!!!!!!!!!!! bu yazıdan dolayı herkese teşekür ediyorum

 23. Mehmet ERDOĞAN yorum tarihi 2 Şubat, 2010 05:01

  Suleyman Kardesim eN Sonunda Yaptıgın Yorum Biraz Tuhaf Oldugu Yönündeyim.İllaki Türküz Ama AHISKA TÜRKÜYÜZ.Bayragını ve milletini Kaubl etmeyen bir İnsan insan Dğeildir.Vatanımız AHISKA Sonuna KADARDA AHISKA OLACAK Ölmek war Dönemk yok.

 24. Cahan yorum tarihi 3 Mayıs, 2010 12:31

  Yalan Gerçekler ve Ahıska
  66 sene önce olan bir sürgün ve sonuç hiçbir şey ne vatan var ne de toprak.
  Niye Biliyor musunuz?
  Çünkü hiçbir şey yapılmadı. Yapıldı ama sadece acındırılmak? için yapıldı. Eğer gerçekten yapmak isteselerdi bu zamana kadar değil vatan dünyanın işi yapılırdı.
  Bu yolda gerçekler için çaba harcayanlara, emek sarf edenlere sonsuz saygı var… Ama çıkarı için, faydası için yalan yere vatana dönmek istiyoruz diyenlere ne demeli…
  Şaşılması gereken bir nokta var. Sadece olaydan olaya medyada yer alınmakta. Bunu yapmaya zorlayan ne veya kim? (Mesela 1989 Fergana Olayları, 2005 Rusya’da Krosnodar’daki ABD göçü, 2010 Kırgızistan’daki yağmalama). Bu üç olayda medyada yer almış ama herkes kendi çıkarları içerisinde parantez içinde yer vermiştir. Haber, gazete başlıklarında sadece acındırmak, üzüntü var gerçeğe ait hiçbir şey yok. Diğer zamanlarda ne ses var nede seda. Sesi çıkarmak için medyaya taşımak için illa da bir olay olması masum insanların ölmesi mi lazım.
  Sovyetler dağıldıktan sonra da Ahıskalılar Orta Asya ülkelerinde ve Rusya’da varlıklarını sürdürmektedir. 02.07.1992 Tarihli, 3835 Sayılı Ahıska Türklerini’nin Türkiye’ye Kabulü ve İskânı Kanunu kabul edildikten sonra kimileri kendi istekleriyle Türkiye’ye göç etmiş kimileri yaşamını o topraklarda sürdürmektedir.
  Son 20 senedir dernekler federasyonlar Gürcüstan’daki Ahıska topraklarına dönmek için büyük bir mücadele vermektedir. Bu mücadele içerisinde hangi biri Rusya’daki veya Orta Asyada’ki Ahıska Türklerinden gerçekten de dönme imkânı olursa halkın dönüp dönmeyeceğini araştırmış ve ya bir anket yapmıştır???

 25. Mevlüt Ferhat yorum tarihi 30 Haziran, 2010 20:21

  Değerli Ahıskalılerım kısır çekışmelere girmeyın, fitne-fesata uymayın ve zaman kaybetmeyın.Biz TÜRKÜZ hemde HAS TÜRKÜZ.Bunu bizi süren cellat Stalın iyice inceledikten sonra Acarayı sürmedi ve illah Ahıskayı sürdü,boylece Has Türk olduğumuzun damğasını vurmuş oldu…Ahıska bir bölgededir, eyaletdir ve bizim türk memleketimizdir…Ahıska Türkdur ve Türk kalacak.”Ne MUTLU AHISKA TÜRKÜM DİYENE”.Bir bakın dünyada sürgün milletlerden sadece Ahıska Türkleri vatana dönamediler,ama dönecekler inşallah.Ahıska Türklrine zulm edenler hep düşmüşlerdir ve tarihe karışmşlerdır,masala çar rusyası,sovetler birligi ve başkalarıde bunu tatacaklar.Çünkü onlar sürgün Ahıskalılerden korkuyorlar…Çünkü bu bugünkü dünyanın ayıbıdır. Ayıplarını bile silemiyorlar kökkudan…İnşallah bir gün gelecek Ahıska Türkleri Butun Türk Dünyasının Göz bebegi ve Çekirdegi olacaktır… Fakat bizlere bölünmek değil birleşmek düşer.Bunu unutmayın…Gelecek bizimdir Ahıska Türklerının ve Türk Dünyasınındır.Saygılarımla Prof.Dr.Mevlüt Ferhat. İstanbul.

 26. ilhan şadman yorum tarihi 21 Aralık, 2010 13:16

  MEHMET ERDOĞAN BEY GİDİN TARİHİ İYCE ARAŞTIRIN AHISKALI KİMDİR ESKİDEN NEREYE BAGLIYDI. ONDAN SORA SÜLEYMAN ARKADAŞIMIZIN YORUMUNU TUHAF GÖRÜN . AHISKA TÜRKÜYÜM EVET O DOGRU AMA VATANIM TÜRKİYEDİR MEMLEKETİM AHISKA. ÇÜNKÜ AHISKA TÜRKİYENN Bİ PARÇASIDIR PARÇASI OLMULŞTUR. HER NE KADARDA ŞU AN GÜRCÜSTAN SINIRLARI İÇİNDE OLSA BİLE.BİZİM BAYRAGIMIZIN AYYILDIZ O BAYRAK DEYİPTE ÇİZDİKLERİ Bİ KENDİNİ BİLMEYEN Bİ İNSANIN KAFASINA GÖRE CİZDİYİ SADECE BİR RESİMDİR BİZLEDE HİÇ Bİ ALAKASI YOKTUR . ALLAH TÜRKÜ KORUSUN YÜCELTSİN cCc

 27. hidayet alioğlu yorum tarihi 15 Ocak, 2012 04:02

  her keş axısxaliyim diyer ama kimse gendi dilini söylemiyer…doğridür evvelleri axısxa türkiya sınırlari içindeymiş,soradan gürcüstan terefe geçmiş…buda o demax oliyer ki,bizim veten türkiyadur memleketimiz axısxa..diyersizki aşındi tarix vatenize sahap çıxmanız üçün fürset veriyer,bu nesil fürsetdür ki,gendi vetenimde nüfüsum türk yox ya gürci,yada xıristiyan yazılacaymış,buda gürcüstanın şartıymiş.Buni hangi türk gabul eder,,,ben yox…hem ne vaxıt ki axısxa türkiye sınırlarına geçer,türk topraği diye adi geçer o vaxıt bu millet gedip sahap çıxmasa kınayın..eyice de osmanli tarixinden tutup,1944 deçen olanlari araşdurun..44-den sorasini yox…ondan sorasini her keş dede-babalarından ögrenmişdür..kimse boşuna vetenize sahip çıxın diyede milleti kandurmaya ve acılarını fürset bilip istifade etmeye uğraşmasın..birez düşünün ece niya geri dönüş bekleduğuz kimi olmadi..bu millet sizin düşünmeduğuz kadar axılli ve diline, dinine,edet-enenelerine bağlidürler…biz vetenimizdeyux boşuna o boş kafalarizi yormayın

 28. 339) AHISKA’YA GERİ DÖNÜŞ BAŞLADI : Yeniden Ergenekon yorum tarihi 14 Kasım, 2012 13:15
 29. Kamran AĞALI yorum tarihi 19 Ekim, 2013 18:40

  Selamlar,

  Yukarıdaki Kamran Ağalı adına olan yazıları kaldırırmısınız? Benim adıma yazılmış olan yazılardır geçmiş yıllarda.

  Kolay gelsin.

 30. Yılmaz Karahan yorum tarihi 19 Ekim, 2013 18:47

  Sayın Kamran Ağalı hangi yorumların kaldırılmasını talep ediyorsunuz?

 31. Kamran yorum tarihi 10 Kasım, 2023 04:25

  Merhaba Alttaki yorumları lütfen, Bilgim dahilinde olan yazılar değildir.

  Kamran AĞALI yorum tarihi 30 Ağustos, 2009 02:19
  KamRan AĞALI yorum tarihi 24 Ekim, 2008 13:49
  Kamran AĞALI yorum tarihi 7 Ağustos, 2008 19:17
  Kamran AĞALI yorum tarihi 19 Ekim, 2013 18:40

Yorum yap