182) ASKERE, ANA BABA ÖĞÜDÜ!

Yayin Tarihi 7 Eylül, 2011 
Kategori KÜLTÜREL

ASKERE, ANA BABA ÖĞÜDÜ!

image001.gif

 

(Teğmen ile Hasan Çavuş arasında geçen konuşmadır)

Teğmen: Askerlik duygusu sende ne zaman başladı, hatırlıyor musun?

Hasan Çavuş: Ta beşikte.

Teğmen: Beşikte mi, nasıl?

Hasan Çavuş: Evet beşikte. Anam bana şöyle ninni söylerdi. “Allah bu çiçekli dağlarımızın düşman toplarıyla dağıldığını göstermesin! Alaca kuzularımızı, buzağılarımızı, oğlaklarımızı, oynaşa oynaşa yayıldıkları yeşil yaylalarımızı düşman atlarıyla çiğnetmesin! Duru sularımızı düşman çizmeleriyle bulandırmasın! Allah’ım, tertemiz eşiklerimize yabancı ayağı dokundurma! Canımıza can katan, yorgunluğumuzu alan, içimizi tazeleyen, ruhlarımızı dinlendiren çamlığımızın, söğütlüğümüzün düşmanlarla kirlendiğini gösterme! Bu cennet yurdumuzun düşman bombalarıyla harap olmasına fırsat verme! Düşman süngüsünün vatan bağrına, analar karnına kakıldığını, mini mini yavruların kana bulandığını bizlere gösterme, yüce Allah’ım!”

“Yavrucuğum, öğütlerim kulağına küpe olsun! Yurt ve Millet hakkını öde. Öde ki, titrek ninelerimizin gözyaşları seni boğmasın. Vatanın âhı seni tutmasın. Allah sana böyle kara günler göstermesin! Dini bir değer uğruna çalışır da Gazi olursun! İnşallah Şehit düşer, bu vatana kurban olursun! Ananı düşman ayağıyla çiğnenmekten korur, yüz yıllardan beri dedelerinin beklediği evin, vatanın hayırlı bir evladı olursun, evladım!”

İşte ben, anamdan hep böyle ninniler ve öğütler işittim. Bana da kardeşlerime de bu şekilde ninniler ve gazilere ait kahramanlıklar söylerdi. Ta o zamandan beri askerlik duygusu içime yerleşti. Küçüklükte söylenen şeyleri insan kolay kolay unutmuyor.

Teğmen: Peki Hasan Çavuş! Askere gelirken baban sana ne gibi öğütler verdi?

Hasan Çavuş: Babamın bana verdiği öğütler şunlardır: “Evladım, Askere çağrılmadığın zaman üzül; çağrıldığında da sevinerek koş. Askerde senden üstün olanları say, itaatlı ol. Verdikleri dersleri, söyledikleri sözleri can kulağıyla dinle; zihnine, kafana iyi yerleştir. Verilen silahı öperek başına koy; o sana milletin mukaddes emanetidir. Onu korumamak, emanete hıyanettir. Emanete hıyanet edenleri Allah da sevmez, Peygamber de. Sakın ona toz kondurma, onu canın gibi koru. Nişancı ol ki, tek başına beş on kişiye karşı durabilesin. Sana verilen cephaneyi iyi kullan ki, babanın veya dul annenin köyde verdiği vergiyi boşa harcamış olmayasın. Düşman yakınında ne görür ve ne duyarsan hemen üstlerine, amirlerine haber ver. İlerlerken ve ateş ederken yolun ve yerin iyisini tut, oradan ayrılma. İleri emrini sabırsızlıkla bekle. Hele geri, sakın ha! Eğer böyle bir şey duyarsan, bu sözün dönmek için değil, düşmanı zayıflatmak ve daha büyük bir kuvvetle onun üzerine biraz sonra atılmak için yay gibi gerilmek anlamına geldiğini unutma! Büyük bir tehlike karşısında kalırsan, hiç şaşırıp kalma, yüreğini bozma. Tehlike arttıkça keyfin ve cesaretin de artsın. Yoksuzluk şiddetlendikçe diren; cephanen azaldıkça sabrın ve güvenin artsın. Çünkü erlik ve Türklük sınavı geçireceksin demektir. Savaş için eline verilen kılıca kısa deme; ‘Allah’ deyip de ileriye doğru bir adım atınca o kılıç uzar. Fakat geri dönecek olursan, işte o zaman gerçekten kısalır. Düşmana öyle bir saldır ki, yüreği hoplasın, korkudan sinirleri gevşesin, dudakları çatlasın. Onu bulduğun yerde yakala, ele geçmezse kovala, sakın peşini bırakma. Unutma ki düşman karşısında gösterilen gevşeklik, düşmanın işine yarar. Elindeki tüfek bozulup parçalanırsa, pazun kuvvetlensin, süngün parlasın. Haydi benim sevgili oğlum! Daima savaşa hazır ol. Allah seninle beraberdir!”

HAZIRLAYAN: YILMAZ KARAHAN

Kaynak:

(A. Hamdi Akseki)

Askere Din Kitabı: sayfa 19-20

Diyanet İşleri Başkanlığı Yayınları 1976

image0021.jpg

Paylaş:

Yorumlar

“182) ASKERE, ANA BABA ÖĞÜDÜ!” yazisina 3 Yorum yapilmis

  1. Kamile Türkoğlu yorum tarihi 7 Eylül, 2011 17:01

    Tüylerim diken diken oldu,tesekkür ettim..Yüreginize saglik..

  2. ibrahim demir yorum tarihi 7 Eylül, 2011 21:24

    NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

  3. ZÜHAL ASMA yorum tarihi 8 Eylül, 2011 10:33

    ELLERİNİZE SAGLIK*SİZ*TEK(*SİNİZ VALLAHİ*KESKE SİZLERİN GENLERİNİZDEN BİR TABUR OLSAYDI*–BİZDE HAZIRIZ.EGER SAVAS OLUCAKSA BÖYLE ESARETDEN İYİDİR..GURURLARIMIZ İNCİNMİZ YASAMAKTANSA..BİRİLERİ TARAFINDAN FİKİR BEYAN EDİLDİGİ İCİN İCERİ TIKILANLARI VE VATAN İCİN CALISANLARIN ONURSUZCA;( KAPALI YERLERDE TUTAN!KİSİLERİN YABANCILARIN EMRİNDE YASAMAKTANSA:(-ÖLMEK EVLADIR*SAVASIP.ÖLELİMDE BİTSİN ARTIK BU İSKENCE;;((–ZATEN İSRAEL GİBİ OLMALI**ARTIK BİZİM ÜLKEMİZDEDE KADINLAR SAVASMALI(*–EMİNİM DAHA İYİ OLUCAKTIR..GENCLERİMİZ ÖLMEMELİ!

Yorum yap