179) ATATÜRK VE MANAS

Yayin Tarihi 25 Mayıs, 2008 
Kategori ATATÜRK, KATEGORİLENMEMİŞ

Atatürk ve Manas

image00163.jpg

Manas Üniversitesi, Ata Manas Salonu

Türkiye için Atatürk ne ise Kırgızistan için de Ata Manas eşdeğerde Kırgızlar için.“Manas” deyince akan sular durur. En büyük ve en prestijli caddeye de onun adı verilmiştir. Manas, Kırgızlara göre Kırgız tarihinin mitolojik de olsa başlangıcıdır. Başkent Bişkek’te Türkiye ile Kırgızistan devletlerinin 1995 yılında dünyaya getirip büyütmeye çalıştığı bir üniversite faaliyette. Adı da Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi.

Türkiye’de YÖK’e bağlı. Mali olarak da Maliye Bakanlığı’na. Her yıl ciddi bütçeler ayrılıyor. Üniversite sürekli büyüyüp gelişiyor. Yeni fakülteler ve yüksekokullar için yeni binalar yapılıyor. Bunlara ek olarak da tabii ki sosyal tesisler.

Bişkek’de bir de Atatürk‘ün adını taşıyan bir park var. Parkın girişinde de Atatürk heykeli. Burada yaşayan Türkler adına gurur verici. 19 Mayıs Türkiye’de olduğu gibi burada da kutlandı. Manas Üniversitesi’nde. Böyle bir haberi duyanlar programı “sıradan” bir organizasyon olarak düşünebilirler.. ancak öyle değildi. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri çerçevesinde İktisat Fakültesi Konferans Salonu’nda mütevazı bir tören yapıldı. Ama törenin mütevazılığına rağmen programın içeriği görülmeye değerdi. Hazırlık sınıfından ve Türkçeyi henüz öğrenmeye başlamış Kırgız öğrenci topluluğu, Halim Yağcıoğlu’nun “Atatürk’ten Son Mektup” adlı şiirini seslendirdiler, mısra mısra.

Şiiri Kırgız öğrencilerin ezbere okuması bir başka anlam içeriyor elbette ama şiirin içindeki bazı mısraların anlamı da hayli ağır mesajlar içeriyor, özellikle günümüz Türkiyesi’nde… Şiirde Atatürk’ü anlatmanın yanı sıra derin manalar var, okuyanlar bilir. Ancak Türkiye’den binlerce kilometre uzaklıkta ve böyle bir ortamda bu şiiri Kırgız gençlerden dinlemek daha da derinden etkiliyor insanı. Burada birkaç mısrasını hatırlatmak istiyorum:

Siz beni halâ anlayamadınız.Ve anlamayacaksınız çağlarca da…

Siz bana, neler yaptınız ondan haber verin.

Hakkından gelebildiniz mi yokluğun, sefaletin?

Mustafa Kemal’i anlamak yerinde saymak değil.

Mustafa Kemal’in ülküsü, sadece söz değil.

Rektör Prof. Dr. Süleyman Kayıpov da anlamlı sözler ediyor Kırgız gençlere. Atatürk’ün sadece Türkiye için değil, Türk dünyası için de önemli bir kişilik olduğu belirterek O olmasaydı bizler bugün bir arada olamazdık ve Manas Üniversitesi de olmazdı diye konuştu.Türkiye’de bazı kesimler ilgisiz olsa da Atayurt’ta Atatürk sevgisi her geçen gün gelişiyor. Bunu gözlemlemek gurur verici.

Osman KARAKAŞ / BİŞKEK

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap