175) GÜNEY KUTBU’NDA KORKUTAN GELİŞME

Yayin Tarihi 26 Mart, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

 

 

Güney Kutbu’nda korkutan gelişme

image00186.jpg

Antartika’da büyük bir buzul parçasının ana kıtadan kopuyor olması bilim çevrelerinde korkuya neden oldu.

image00227.jpg

Bilim adamları, Antarktika’dan dev bir buz tabakasının daha kopmasının an meselesi olduğunu bildirdi.Güney Kutbu’nda yaşanmakta olan bu süreç, küresel ısınmanın etkilerine bir başka kanıt olarak görülüyor.

İngiliz Antarktika Gözlem Grubu’ndan uzmanlar, tabakanın kopma sürecinin hızı karşısında şaşkınlığa uğradıklarını belirtti.

Kütle, yaklaşık 400 kilometrekare büyüklüğünde, yani, Akdeniz’deki Malta adasından da büyük.Uydu verileri, kıtadan kopmakta olan buz kütlesinin önümüzdeki günler ya da haftalarda parçalanabileceğine işaret ediyor.

Son yüzyılın büyük bölümünü hareketsiz geçiren Wilkins buz tabakası, 1990’lı yıllarda çekilmeye başlamıştı. Uzmanlar, Antarktika’nın bu bölümünde altı buz tabakasının çoktan yok olduğuna dikkat çekiyorlar.

Colorado Üniversitesi Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi’nden Dr Ted Scambos’a göre, kopmanın gelecek Ocak ayında meydana gelmesinin daha büyük bir image00321.jpgolasılık. Bilim adamları, kıtanın son 50 yılda beklenmedik şekilde ısındığını ifade ediyorlar.

Geçen hafta Kuzey Kutbu’ndaki yaşlı ve kalın buzul tabakalarının da geçmiş yıllara kıyasla daha hızla çözülmeye başladığı açıklanmıştı.

Halen Kuzey Kutbu’ndaki buzulların yüzde 30 kadarını, iki yıldan daha yaşlı buz tabakaları oluşturuyor. Bundan 20 yıl önceyse bu oran yüzde 60’dı.

DÜNYA BÜLTENİ

İLGİLİ HABER :

 http://www.yenidenergenekon.com/145-kuzey-kutbunda-kuculme/

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap