172) DEVLETE KARŞI SALDIRI VAR !

Yayin Tarihi 25 Mart, 2008 
Kategori BASIN-YAYIN

Devlete karşı direkt bir saldırı var

 

image00183.jpg

 

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, “Türkiye’de şu an devleti ve toplumu bir arada tutan bütün ayaklara yönelik direkt bir saldırı var” dedi.

Görev yaptığı üniversitenin yatırım programıyla ilgili olarak Erzurum’da bulunan Prof. Dr. Arıboğan düzenlediği basın toplantısında, son dönemde yaşananlarla Türkiye’nin bir kaosa sürüklendiğini iddia etti.

AK Parti’nin kapatılma davası karşılığında Ergenekon operasyonu gibi görünen devlet içi çatışmanın aslında olayın sadece görünen kısmı olduğunu öne süren Arıboğan, “Bunların
olayın özünü sakladığı inancındayım. Önümüzdeki dönemde Türkiye çok temel bir sorunla karşı karşıya kalacaktır. Önümüzdeki dönemde Kürt sorununun çok ciddi bir şekilde Türkiye’nin gündemine gireceğini düşünüyorum”
dedi.

Türkiye’nin çok zor bir dönem geçirdiğini ifade eden Arıboğan, şu iddialarda bulundu:
Genel görünüme baktığımızda Türkiye’de bir devleti oluşturan bütün bacakların kırıldığını görebiliriz. Türkiyede yargı sistemi iflas etmiştir. Yargı erklerin en kuvvetlisi olarak tanımlanmaktadır. Yargı şu an şaibe altındadır. Yargı şu an siyasallaşmıştır. Yasama, yani Meclis iradesinin üzerinde kapatma gölgesi vardır. Bunun dışında da AK Parti’nin yürütmesi açısından Başbakan ve onunla birlikte partinin en önemli kadrolarının tasfiyesi söz konusudur. Lider potansiyeli olanlar bu 71 kişilik listesinin içindedir. Devletin hukuk sistemi iflas ettiğinde, devletin Meclisi, devletin hükümeti iflas ettiğinde ordusunun ne vaziyette olduğuna bakmak gerekir. Orduyu kıpırdayamaz duruma getirmiş durumdalar şu anda.”
Ülkenin en önemli yapıştırıcılarından birisi olan dinin, tamamen irtica ve şeriatla örtüştürüldüğünü de öne süren Arıboğan, “
Türkiye’de şu an devleti ve toplumu bir arada tutan bütün ayaklara yönelik direkt bir saldırı var. Devlet çökmek üzeredir” iddiasında bulundu.

Böyle bir çöküşten kaos veya askeri darbenin çıkmasının bekleneceğini savunan Arıboğan, “Her iki durumda da ortaya çıkacak görüntü çok nettir. Türkiye’de askeri bir yönetim iktidara gelirse, istikrarlı ve demokratik bir yönetim sağlasalar bile, uluslararası kamuoyu gözünde bu bir askeri yönetim olacaktır. Bir Kürt devletinin kurulması anormal derecede kolaylaşacaktır” görüşünü öne sürdü.

Arıboğan, “Eğer devlet kendi içinde çatışmaya giderse Türkiye’nin bölünmesi ve Kürt devletinin ortaya çıkması 2 yıl sürmez. Şu gidiş ne devletin içinde temizlik, ne AK Parti’nin kapatılması, ne de laik anti laik çatışmasıdır; bu Kürt devletinin kuruluş aşamalarıdır. Türkiye’de çok ciddi bir uluslararası bir operasyon var şu anda. Adım adım Kürt devletine doğru gidiliyor” diye konuştu.

Yaşanan sorunların önümüzdeki günlerde tamamen Kürt sorununa bağlanacağını öne süren Arıboğan, “Nevruz hadiseleri basit bir şey değil. Türkiye’nin artık bunlarla uğraşması lazım” dedi.

DTP’nin kapatılmasının da çok olumsuz etkileri olacağını öne süren Arıboğan, “Legal yöntemler kapatıldıktan sonra illegalite meşruiyet kazanacaktır. ‘Bakın görüyorsunuz partimizi kapatıyorlar’ deyip bunu da provoke edeceklerdir” şeklinde konuştu.

VATAN

ziyaretcidefteri21111126.gif

Paylaş:

Yorumlar

“172) DEVLETE KARŞI SALDIRI VAR !” yazisina 1 Yorum yapilmis

  1. ÖZGÜR KADIN yorum tarihi 29 Mart, 2008 02:46

    E eeee ne yapılsın ? bırakılsın yarısını dtp bölsün yarısını da akp mi bölsün. o pasta kursaklarına bile inemez.salyaları boşa akıyor.Çabalar doğru da çözümde anlaşamadık Türkiye LAİKTİR ve millettir.ümmet değil.bölmek isteyenlerin hali nice olur.deneyenler görmüştür.görecektir.

Yorum yap