171) ABD, AFGANİSTAN’DA ACİZ DURUMDA!

Yayin Tarihi 23 Eylül, 2009 
Kategori SİYASİ

ABD’li komutanın yenilgi itirafı,

Obama’yı zora soktu.

image00146.jpg

ABD’nin Afganistan komutanı Mc Chrystal’ın “ek asker gönderilmezse Afgan savaşını kaybederiz” raporu basına sızdı.

Amerika’nın Afganistan’daki komutanı General Stanley A. McChrystal’in “ek asker gönderilmezse Afgan savaşını kaybederiz” raporunun basına sızmasının ardından, Obama yönetimi zor durumda…

Kongrede çoğunluğu elinde tutan Demokratlar’ın ve ABD halkının büyük çoğunluğunun karşı olduğu Afganistan’da daha fazla asker gönderme seçeneğine sıcak bakmayan Obama, yeni bir strateji belirlenmesi talimatını verdi.

ABDli komutanın basına sızan raporunda, General Stanley McChrystal, Afganistan’daki uluslararası operasyonların kötüye gittiğini ve eğer ek asker gönderilmezse savaşı kaybedeceklerini belirtiliyor.

General McChrystal’in raporunun yönetime sunulmasından önce Washington Post tarafından yayınlanması üzerine harekete geçen Pentagon, ABDli komutandan raporun resmi olarak açıklanmasının ertelenmesini istedi.

SAVAŞ PAKİSTAN’A KAYABİLİR

Sekiz yıllık savaşın ABD askerleri için en ağır bilançosunun yaşandığı bu yıl içinde halen Afganistan’a binlerce ek asker gönderme kararı alan Obama yönetimi, ülkedeki birliklerin komutanı tarafından talep edilen daha fazla asker seçeneğini kolay kabul ettiremeyeceğinin farkında.

Bunun yerine, başkan yardımcısı Joe Biden’in asker sayısını azaltarak, Taliban yerine Afganistan ve Pakistan’daki El Kaide militanlarını hedef alan yeni bir strateji planması önerisi üzerinde durulduğu kaydedildi.

Biden’ın önerisi, “Afganistan halkını Taliban’dan korumak yerine”, özellikle Pakistan’daki El Kaide hücrelerine karşı operasyonlar düzenlenmesinin öncelikli olması gerektiğini savunuyor. Afganistan’daki asker sayısının azaltılması, Afgan askerlerinin eğitilmesi ve savaşın Pakistan’a kaydırılması hedefleniyor.

Son günlerde yaşanan ağır asker kayıplarının NATO üyesi ülkeler arasında yarattığı huzursuzluğu ve seçimlerin ardından başlayan hile iddiları etrafında başlayan tartışmaları da dikkate alan ABD yönetimi, “liberalleri, savaşı gereğinden fazla genişletmediğine” ikna etmeye çalışacak.

Afganistan’a beş ayda 30 bin ABD askeri daha gönderildi.

Afganistan’a onbinlerce ek asker gönderme kararı vermeden önce, bütün seçeneklerin konuşulduğundan emin olmak istediklerini söyleyen bir Beyaz Saray yetkilisi, Obama ekibinde birbirinden çok farklı önerilerin “rekabet halinde” olduğunu belirtti.

Mart ayında Afganistan’a ilave asker gönderme kararı alan ve “savaşı kazanacaklarını” ilan eden Obama’nın, General Stanley A. McChrystal’in raporuyla başa döndüğü ifade edililiyor.

Afganistan’daki ABD birliklerinin komutanı, bir yıla kadar bu ülkedeki askerlerinin sayısı artırılmazsa “çabaların büyük olasılıkla başarısızlıkla sonuçlanacağını” söyledi.

McChrystal: Ek asker gelmezse, savaşı kaybederiz

General Stanley McChrystal’in hazırladığı Washington Post gazetesi tarafından sızdırılan raporda, Afganistan’daki uluslararası operasyonların kötüye gittiği ve eğer birşeyler yapılmazsa Taliban’ı yenmenin imkansız olacağı değerlendirmesi yer aldı.

“Yetersiz kaynaklar yüzünden başarısızlığa uğrayabiliriz” diyen General McChrystal, “Yetersizlikler yüzünden ayrıca savaş uzayabilir, kayıpların sayısı artabilir, toplam maliyet yükselebilir ve sonuçta ciddi bir siyasi destek kaybına uğrayabiliriz” diyor.

General McChrystal, ABD ve NATO’nun sivilleri korumaktan çok militanları öldürmeye yönelen stratejisini eleştirerek, ek asker gönderilirse Afgan halkının daha iyi korunabileceğini savundu.

Yaygın yolsuzluklar yüzünden Afgan halkının hükümeti destekleme sebebinin kalmadığını belirten ABDli komutan, Afganistan’daki operasyonlar ve savaşın geleceği hakkında umutsuz bir tablo çizdi.

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İLGİLİ YAZILAR:

http://www.yenidenergenekon.com/165-afganistana-taliban-hakim/

image0027.jpg

Paylaş:

Yorumlar

Yorum yap